Mantar Hastalıkları ve Tedavileri

Saç Derisi Mantarı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi (Tinea Kapitis)

Saç derisi mantarı (tinea kapitis) nedenleriSaç derisi mantarı (tinea kapitis), saçlı deride özellikle çocukluk döneminde sık görülen dermatofit enfeksiyonudur. Etkenler bölgelere göre ve zamana göre değişiklik gösterir. Saçlı deri mantarları, şehir hayatından çok köylerde hayvanlar ile iç içe yaşayan ailelerin çocuklarında hayvanlardan geçişli olarak ortaya çıkar. Buna rağmen, şehirde yaşayan ve evcil hayvan besleyen ailelerde de görülen bir durumdur. Bu hastalığın çocukluk döneminde daha fazla görülmesinin nedeni, bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olmasıdır. Genellikle 3-8 yaş arası çocuklarda görülür.

Saç derisi mantarı (tinea kapitis) nedenleri

Saç derisi mantarı (tinea kapitis), saçlı deride özellikle çocukluk döneminde sık görülen dermatofit enfeksiyonudur. Etkenler bölgelere göre ve zamana göre değişiklik gösterir. Saçlı deri mantarları, şehir hayatından çok köylerde hayvanlar ile iç içe yaşayan ailelerin çocuklarında hayvanlardan geçişli olarak ortaya çıkar. Buna rağmen, şehirde yaşayan ve evcil hayvan besleyen ailelerde de görülen bir durumdur. Bu hastalığın çocukluk döneminde daha fazla görülmesinin nedeni, bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olmasıdır. Genellikle 3-8 yaş arası çocuklarda görülür.

Ayrıca, hijyene dikkat edilmeyen koaför salonlarında ortak kullanılan makas, fırça, tarak, havlu gibi malzemelerden dolayıda saç derisi mantarları bulaşabilir. Saç derisi mantarından sorumlu olan patojenler genellikle trichophyton ve microsporum türü mantar enfeksiyonlarıdır. Çocukluk döneminde başlayan saç derisi mantarlarının bir kısmı ergenlik döneminde iyileşme gösterebilir. Saç mantarının yüzeysel ve derin tipleri olduğu gibi, yerleşim bölgesine göre farklı görünüme sahiptirler.

Saç mantarı (tinea kapitis) belirtileri

Yüzeysel tiplerde saçlarda büyük yuvarlak alanda kepeklenme, saçlarda kırılma ve matlaşma görülür. Bu tip saç mantarı bebeklik döneminde kendiliğinden kaybolabilir. Kuru kel (favus) da ise mantarlar genellikle derin yerleşim gösterirler. Kafa derisinin hastalanan bölgesinde saç dökülmesi başlar ve kalan saçlarcılız, grimsi ve kül renginde görünümdedir.

Tuhaf, kötü bir koku ve kıl diplerinde sarımtırak, kabuksu yapılar vardır. Saç telleri kolayca kopar ve iz bırakarak iyileşir. Bu durum kalıcı kellik ile sonuçlanabilir. Saç mantarı daha derinde yerleşim gösterir ise saçlı deride tek ya da birkaç tane nodül oluşur. Lezyon irinli şekilde görülür ve yumuşak yapıdadır. Tutulan bölgeden irin akar ve saçlar dökülür. Hastalanan bölgenin yakınındaki lenf bezleri şişebilir. Saç mantarı hastalığı daha çok çocuklarda görülür. Derin yerleşimli mantarlar yetişkin erkeklerde sakal bıyık bölgesinde daha fazla görülür. Sakal bıyık bölgesi mantarlarının belirtisi de saç derisinde oluşan mantarlar ile hemen hemen aynıdır.

Saç derisi mantarı tedavisi

Saç derisi mantarı tedavisi

Saç mantarı (tinea kapitis) tedavisi

Saç derisi mantarında tedavi erken başlanır ise saç dökülmesi engellenebilir. Saç derisi mantarı tedavisinde mantarın üremesini durduran ya da neden olan mikroorganizmayı öldüren ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlar, ağız yolu ile kullanıldığı gibi, bölgesel olarak losyon veya krem şeklinde de kullanılır.

Özellikle saçlı deri ve tırnak mantarı tedavisinde ağız yolu ile kullanılan ilaç tedavileri tercih edilir. Kremler daha çok ayak mantarı tedavisinde ve kasık mantarı tedavisinde kullanılır. Bu tedavilerin yanı sıra mantarın yerleşimini engellemek için, mantarlı bölgenin nemini azaltmak, iç çamaşırlarını sık sık değiştirmek ve ütüleyip giymek, ayaklara pamuklu çorap giymek, ayak parmak aralarını kurulamak ve ıslak saç ile durmamak gibi korunma yöntemleri ile tedavi desteklenmelidir.

Mantar hastalığı nedir – Mantar hastalığı tedavisi –Saç dökülmesi nedir –Çocuklarda saç kıran

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git