Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Saç Aşısı Neden ve Nasıl Yapılır?

Saç aşısı yöntemi, hücreler arası bağlantı görevi yapan ekstraselüler matriksin özel bir formudur.

Saç aşısı nedir?

Saç aşısı yöntemi, hücreler arası bağlantı görevi yapan ekstraselüler matriksin özel bir formudur. Saç aşısı prp, vitaminler ve diğer materyallerin kombinasyonlarından oluşan bir formül, kök hücrenin modelleme tekniği ile tekrar taze doku üreterek iyileştirme özelliğini tetiklemektedir.

Bu yöntemin önemli özelliğinden biri de tek seferlik uygulama yapılmasıdır. Saç aşısı Amerika’da yıllardır uygulanmakta ve bu yöntem FDA onaylı dır. Saç aşısı günümüzde Türkiye’de de uygulanmaktadır. Saç aşısı yönteminin kelliğe çözüm olacağı ve saç dökülmelerinde etkisinin önemi bilinmektedir.

Saç aşısı neden yapılır?

Yapılan çalışmalarda saç aşısının, yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin etki gösterdiği görülmüştür. Saç aşısı yönteminin, saçkıran hastalığı ve lupus eritematozus nedeni ile tedavisi bazen hiç mümkün olmayan saç dökülmelerinde de etki edeceği hakkında bilgiler vardır.

Kadınlarda saç dökülmesi veya kellik çok fazla görülen bir durum olmadığı ve her kadında saç ekimi uygun olmadığı için saç aşısı, saçları dökülen ve saç ekimi yapılamayan kadınlarda da umut verici bir yöntem olarak görülmektedir. Saç aşısı, saçı dökülen tüm kadınlarda uygulanabilmektedir.

Saç aşısı, boya, fön, hacmini kaybetmiş ve incelen saçlar, gibi işlemler nedeni ile saçların zayıflaması ve yıpranmasında ve sakal, kaşlar gibi diğer dökülmenin sorun olduğu durumlarda da fayda sağlıyor. Bunların yanı sıra saç aşısı, saç ektirecek hastalarda saç ekimi sırasında yapılır ise yara izlerinin daha hızlı iyileşmesini de sağlamakta ve saç ekiminin sonucu daha başarılı olmaktadır.

Saç aşısı nasıl yapılır?

Saç aşısı etkinliğinin yanı sıra 10 seanslık bir işlem değil, tek seanslık bir işlemdir ve seans süresi 1 sat civarıdır. Saç aşısı saçlı bölgeye lokal anestezi ile, özel karışım olan ”saç aşısı” enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyon minimal hareketler ile saç foliküllerine uygulanır. Formül foliküler kök hücreleri aktive ederek tedaviyi başlatır.

Saç aşısının herhangi bir yan etkisinin olmadığı bilinmektedir. Saç aşısı yapıldıktan yaklaşık 4 ay sonra sonuç vermeye başlar. Saç aşısı yapılan bölge hızlı iyileşir. Saç aşısı erkeklerde ve kadınlarda uygulanabilen bir yöntemdir.

Saç hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Saç dökülmesi neden olur
  2. Saç ekimi nasıl yapılır
  3. Kadınlarda ve erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi
  4. Saç dökülmesinde yeni tedavi yöntemleri
  5. Çocuklarda saç dökülmesi neden olur
  6. Hamilelikte saç dökülmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git