Hastalıklar ve Tedaviler

Rosuvas Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Rosuvas’ın Yan Etkileri Nelerdir?

ROSUVAS 10 mg film kaplı tablet kullanma talimatı

Rosuvas etkin maddesi: Rosuvastatin kalsiyum (10 mg rosuvastatine eşdeğer miktarda) içerir.

Rosuvas yardımcı maddeleri: Laktoz monohidrat, mikrokristalin selüloz, disodyum fosfat dihidrat, krospovidon, magnezyum stearat, makrogol (Polietilen glikol), talk, polivinil alkol, titanyum dioksit, kırmızı demir oksit, sarı demir oksit gibi yardımcı maddeler içerir.

 Rosuvas oral yoldan kullanılır.

Rosuvas Kullanma Talimatı

ROSUVAS nedir ve ne için kullanılır?

Rosuvas 10 mg film kaplı tablet, “statinler” adı verilen ilaç grubuna dahildir.

Rosuvas tabletler, pembe-pembemsi renkte, bir yüzünde ‘10′ baskılı, yuvarlak, bikonveks film kaplı tabletlerdir, 28, 84 ve 90 tablet içeren blister ambalajlarda piyasaya sunulur.

Rosuvas, ailesel yüksek kolesterol öyküsü olan 10-17 yaş arası çocuklarda da kullanılabilir.

Doktorunuz tarafından reçetenize Rosuvas yazılmıştır; çünkü kolesterol düzeyiniz yüksek bulunmuştur. Yani, kalp krizi veya inme riski taşımaktasınız.

Kolesterol düzeylerinizi düzeltmek için beslenme şeklini değiştirmeniz ve daha fazla egzersiz yapmanız yeterli olmadığından dolayı Rosuvas doktorunuz tarafından reçetelenmiştir. Rosuvas aldığınız sürece, kolesterol düşürücü beslenme diyetinize ve egzersizlerinize devam etmelisiniz.

veya

Kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskinizi arttıran diğer faktörlere sahipsiniz. Kalp krizi, inme veya diğer sorunlar ateroskleroz olarak adlandırılan bir hastalıktan kaynaklanabilir. Aterosklerozun nedeni damarlarınızda yağlı artıkların birikmesidir.

Rosuvas, kanda bulunan, lipid adı verilen yağ maddelerinin düzeylerini düzeltmek için kullanılır. Kandaki lipidlerin en fazla bilineni kolesteroldür. Kanda bulunan kolesterolün değişik tipleri vardır. “Kötü” kolesterol (LDL-K) ve “iyi” kolesterol (HDL-K). Rosuvas “kötü” kolesterolü azaltır, “iyi” kolesterolü arttırabilir. Vücudunuzun “kötü” kolesterol üretmesinin önlenmesi ve “kötü” kolesterolün kanınızdan uzaklaştırılması için vücudunuza yardımcı olur.

İnsanların çoğu, yüksek kolesterolden etkilenmediklerini düşünürler, çünkü bu durum nedeniyle bir belirti hissetmezler. Ama bu durum tedavi edilmezse, yağlı artıklar kan damarlarınızın çeperlerinde birikir ve damarlarınızı daraltır. Bazen, daralan bu damarlar tıkanabilir. Kalbe veya beyine kan gitmezse, kalp krizi veya inme ortaya çıkabilir. Kolesterol düzeylerinizi düşürerek, kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskinizi azaltmış olursunuz.

Kolesterolünüz istenen düzeye gelse bile Rosuvas almaya devam etmeniz gerekir. Çünkü Rosuvas, kolesterol düzeyinizin yeniden yükselmesine ve bunların damarlarınızda birikmesine engel olur. Ancak, doktorunuz ilacınızı kesmenizi söylerse veya hamile kalırsanız Rosuvas kullanmamalısınız. 

Rosuvas Hangi Hastalıklarda Kullanılır

ROSUVAS kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

Eğer;

 • Rosuvas veya içerdiği maddelerden herhangi biri ile daha önce alerjik etki yaşadıysanız,
 • Karaciğer hastalığınız varsa,
 • Ciddi böbrek problemleriniz varsa,
 • Tekrarlanan veya açıklanamayan kas ağrıları veya sancı varsa, bunlar gibi durumlarda Rosuvas kullanılmamalıdır. 

Hamile iseniz veya bebek emziriyorsanız. Rosuvas alırken hamile kaldıysanız, ilacı derhal kesiniz ve doktorunuza başvurunuz. Rosuvas alan kadınlar, uygun bir korunma yöntemi kullanarak hamile kalmaktan kaçınmalıdır.

Siklosporin olarak adlandırılan bir ilacı (bu ilaç organ nakli sonrası kullanılır) alıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuza başvurunuz.

ROSUVAS 40 mg’ı (en yüksek doz) aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

 • Orta derecede böbrek probleminiz varsa (şüpheniz varsa doktorunuza danışınız.),
 • Tiroid beziniz iyi çalışmıyorsa,
 • Tekrarlanan veya açıklanamayan kas ağrılarınız veya sancınız varsa, (Kişisel veya ailesel kas problemleri hikayesi veya daha önceden diğer kolesterol düşürücü ilaçlar aldığınızda görülen kas problemleri hikayesi varsa),
 • Devamlı ve yüksek miktarda alkol kullanıyorsanız,
 • Asya kökenli iseniz (Japon, Çinli, Filipinli, Vietnamlı, Koreli ve Hintli),
 • Kolesterolünüzü düşürmek için fibratlar adı verilen ilaçlar kullanıyorsanız,
 • 18 yaşın altındaysanız, bu durumlardan herhangi biri sizde varsa veya var olduğunu düşünüyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

ROSUVAS’ın dikkatli kullanılması gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

Eğer;

 • Böbreklerinizde sorun varsa,
 • Karaciğerinizde sorun varsa,
 • Düzenli olarak fazla miktarda alkol kullanıyorsanız,
 • Tiroid beziniz iyi çalışmıyorsa,
 • HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçları örneğin, lopinavir ve/veya atazanavir ile ritonavir, kullanıyorsanız,
 • Şiddetli solunum yetmezliğiniz varsa,
 • Seker hastalığınız varsa veya şeker hastalığı açısından risk taşıyorsanız,
 • Tekrarlanan ve açıklanamayan kas ağrıları veya sancı hikayesi, sizde veya ailenizde kas problemleri hikayesi veya diğer kolesterol düşürücü ilaçları kullanırken görülen kas problemleri hikayesi varsa, özellikle kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya ateşiniz varsa, açıklanamayan kas ağrıları veya sancı hissederseniz derhal ve mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • Kalıcı kas zayıflığınız varsa. Bu durumun tanı ve tedavisi için ek testler ve ilaçlar gerekebilir.
 • Kolesterolünüzü düşürmek için fibratlar adı verilen gruptan ilaç kullanıyorsanız. Lütfen, yüksek kolesterole karşı diğer ilaçları daha önce kullanmış olsanız bile, bu kullanma talimatını dikkatle okuyunuz.
 • Hasta 10 yaşın altında çocuk ise, Rosuvas 10 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.
 • Hasta 18 yaşın altında ise, Rosuvas 40 mg tablet çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanım için uygun değildir.
 • 70 yaşından büyükseniz (Doktorunuzun Rosuvas’ın size uygun başlangıç dozuna karar vermesi gerekir.)
 • Asya kökenli iseniz (Japon, Çinli, Filipinli, Vietnamlı, Koreli ve Hintli). Doktorunuzun Rosuvas’ın size uygun başlangıç dozuna karar vermesi gerekir.

Yukarıda sayılan bu durumlardan herhangi biri sizde varsa veya var olduğunu düşünüyorsanız veya emin değilseniz, 40 mg’lık dozu (en yüksek doz) kullanmayınız. Rosuvas’ın herhangi bir dozunu almaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bazı insanlarda statinler karaciğeri etkiler. Böyle bir durumun olup olmadığı basit bir kan testi (karaciğer enzim seviyesi) ile anlaşılabilir. Bu nedenle doktorunuz, Rosuvas kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken karaciğer fonksiyon testlerinin yapılmasını isteyecektir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Özel durumlarda ROSUVAS kullanımı

Hamilelikte Rosuvas kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile iseniz Rosuvas kullanmayınız. Rosuvas kullanan kadınlar uygun bir korunma yöntemi ile hamile kalmaktan kaçınmalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Rosuvas kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emziriyorsanız Rosuvas kullanmayınız.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumlarında Rosuvas kullanımı: Hafif ve orta derecede böbrek yetmezliği olanlarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda Rosuvas’ın hiçbir dozu kullanılmamalıdır. Orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi <60 mL/dk) başlangıç dozu olarak 5 mg önerilir. 40 mg doz, orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Aktif karaciğer hastalığı olanlarda Rosuvas kullanılmamalıdır

Araç ve makine kullananlar Rosuvas kullanabilir mi? Çoğu insan Rosuvas alırken araba ve makine kullanabilir, çünkü Rosuvas bu kişilerin yeteneklerini etkilemez. Bununla birlikte, bazı kişiler Rosuvas kullanırken baş dönmesi hissedebilir. Eğer baş dönmesi hissediyorsanız, araba veya bir makine kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Rosuvas’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması: Rosuvas’ı aç veya tok karnına alabilirsiniz.

ROSUVAS’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Rosuvas 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder, bu dozda sodyuma bağlı yan etki beklenmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte ROSUVAS kullanımı

Reçetesiz alınabilen ilaçlar da dahil olmak üzere, başka ilaçları kullanıyorsanız veya kısa bir süre önce kullandıysanız lütfen bunu doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

Şu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, doktorunuza bildiriniz.

 • Siklosporin (örneğin organ nakli sonrasında kullanılır.),
 • Varfarin (veya kan sulandırıcı bir başka ilaç),
 • Fibratlar (gemfibrozil, fenofibrat gibi), kolesterol düşürücü diğer ilaçlar (ezetimib gibi),
 • Hazımsızlık ilaçları (mide asidini gidermek için kullanılır),
 • Eritromisin (bir antibiyotik),
 • Doğum kontrol hapı,
 • Hormon yerine koyma tedavisi,
 • Lopinavir ve/veya atazanavir ile ritonavir (HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır).

Rosavus yukarıda bahsi geçen bu ilaçların etkilerini değiştirebilir veya bu ilaçlar Rosuvas’ın etkilerini değiştirebilir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

ROSUVAS nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Rosuvas’ı her zaman doktorunuzun önerdiği gibi alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Yetişkinlerde yüksek kolesterol tedavisi için Rosuvas kullanımı nasıl olmalı?

Başlangıç dozu: Rosuvas ile tedavinize, daha önce herhangi bir statin kullanmamış iseniz 5 mg doz ile daha önce başka bir statin kullanmış iseniz, 5 mg veya 10 mg dozla başlanmalıdır.

Başlangıç dozunuzun seçimi aşağıdaki durumlara bağlıdır;

 • Kolesterol düzeyinize,
 • Kalp krizi veya inme geçirme riskinize,
 • Olası yan etkilere neden olabilecek bir özelliğinizin olup olmadığına.

Şu durumlar söz konusu ise doktorunuz size en düşük dozu, yani 5 mg dozu önerebilir:

 • Asya kökenli iseniz (Japon, Çinli, Filipinli, VietnamlI, Koreli ve Hintli),
 • 70 yaşından büyükseniz,
 • Orta derecede böbrek probleminiz varsa,
 • Kas ağrıları ve sancıları yaşama riskiniz varsa (miyopati).

Yetişkinlerde Rosuvas dozunun arttırılması ve günlük en yüksek doz uygulama: Doktorunuz dozun artmasına karar verebilir. Böylece siz en uygun dozu kullanabilirsiniz. 5 mg dozla başladıysanız, doktorunuz önce 10 mg, daha sonra 20 mg, gerekiyorsa daha sonra 40 mg olarak dozu iki katına çıkarabilir. 10 mg ile başladıysanız, doktorunuz bunu 20 mg ve daha sonra gerekirse, 40 mg olarak iki katına çıkarabilir. Her doz ayarlaması arasında 4 haftalık bir ara olacaktır.

En yüksek günlük Rosuvas dozu, 40 mg’dır. Bu doz sadece, kolesterol düzeyleri yüksek ve kalp krizi veya inme riski yüksek olan, aynı zamanda 20 mg dozla kolesterol düzeyleri yeterli derecede düşmeyen hastalar içindir.

Kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskini azaltmak için Rosuvas kullanımı nasıl olmalı?

Önerilen doz günde 20 mg’dır. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen faktörlerden herhangi birisine sahipseniz doktorunuz daha düşük doz kullanımına karar verebilir.

Uygulama yolu ve metodu:

Tableti suyla bütün olarak yutunuz.

Rosuvas’ı günde bir kez alınız. Rosuvas’ı günün herhangi bir vaktinde alabilirsiniz. Rosuvas tableti, unutmamanız için, her gün aynı saatte almaya dikkat ediniz.

Düzenli kolesterol kontrolleri

Düzenli kolesterol kontrolleri için doktorunuza gitmeniz çok önemlidir. Böylece, kolesterolünüzün istenen düzeye geldiğinden ve bu düzeyde kaldığından emin olabilirsiniz.

Doktorunuz alacağınız dozu arttırmaya karar verebilir, böylece size en uygun Rosuvas dozunu kullanabilirsiniz.

Çocuklarda Rosuvas kullanımı nasıl olmalı?

10-17 yaş arası çocuklar için normal dozlar:

Normal başlangıç dozu 5 mg’dır. Doktorunuz, Rosuvas dozunun sizin için en uygun miktarını bulmak için dozunuzu artırabilir. Çocuklarda Rosuvas’ın en yüksek günlük dozu 20 mg’dır. Dozunuzu günde bir kere alınız. Rosuvas 40 mg tablet çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

10 yaşın altındaki küçük çocuklar:

10 yaşın altındaki çocuklarda deneyim sınırlıdır. Bu sebeple, Rosuvas’ın 10 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Yaşlılarda Rosuvas kullanımı nasıl olmalı?

70 yaşın üzerindeki hastalarda 5 mg başlangıç dozu olarak önerilir. Yaşa göre başka bir doz ayarlamasına gerek yoktur.

Böbrek yetmezliği durumunda Rosuvas kullanımı

Hafif ve orta derecede böbrek yetmezliği olanlarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda Rosuvas’ın hiçbir dozu kullanılmamalıdır. Orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi <60 mL/dk) başlangıç dozu olarak 5 mg önerilir. 40 mg doz, orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Karaciğer yetmezliği durumunda Rosuvas kullanımı:

Rosuvas, aktif karaciğer hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Eğer Rosuvas’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Rosuvas kullandıysanız: Rosuvas’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Hastaneye gittiğinizde veya bir başka nedenle tedavi aldığınızda, sizinle ilgilenen sağlık personeline Rosuvas aldığınızı söyleyiniz.

Rosuvas’ı kullanmayı unutursanız: Endişelenmeyiniz, bir sonraki dozu, doğru zamanında alınız. Unutulan dozu dengelemek için çift doz almayınız.

Rosuvas ile tedavi sonlandınldığında oluşabilecek etkiler: Rosuvas kullanmayı bırakmak istiyorsanız, doktorunuzla konuşunuz. Rosuvas kullanmayı keserseniz, kolesterol düzeyleriniz yeniden yükselebilir.

ROSUVAS’ın olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Rosuvas’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bu yan etkilerin neler olabileceğini bilmeniz önemlidir. Yan etkiler genellikle hafiftir ve kısa süre sonra kaybolur.

Aşağıdakilerden biri olursa, Rosuvas’ı kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Yüzde, dudakta, dilde ve/veya boğazda şişme ile birlikte veya şişme olmaksızın gelişen nefes alma zorluğu,
 • Yüzde, dudakta, dilde ve/veya boğazda şişme ve buna bağlı olarak gelişebilen yutma zorluğu,
 • Ciltte kabarmalarla görülen şiddetli kaşınma.

Kaslarınızda beklediğinizden daha uzun süren olağan dışı ağrı veya sancı varsa Rosuvas kullanımını kesiniz ve derhal doktorunuza başvurunuz. Kaslarda hissedilen bu belirtiler çocuklar ve ergenlerde yetişkinlere göre daha yaygındır. Diğer statinlerle olduğu gibi, çok az sayıda kişide kaslarda rahatsız edici etkiler gözlenebilir. Bu etkiler nadir olarak, rabdomiyoliz adı verilen ve yaşamı tehdit edebilen kas hasarına kadar ilerleyebilir.

Çok ciddi olabilen bu durumlarla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden birini fark ederseniz doktorunuza başvurunuz:

Rosuvas’ın yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkileri nelerdir?

 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Karın ağrısı,
 • Kabızlık,
 • Hasta hissetme,
 • Kaslarda ağrı,
 • Güçsüzlük hissi,
 • Kan şekeri düzeyleri yüksek olan hastalarda şeker hastalığı.
 • İdrar proteininde artış. Bu durum genellikle Rosuvas kesilmeden kendi kendine normale döner (yaygın olarak sadece Rosuvas 40 mg için).

Rosuvas’ın yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkileri nelerdir?

 • Döküntü, kaşıntı veya diğer cilt reaksiyonları,
 • İdrar proteininde artış. Bu durum genellikle Rosuvas kesilmeden kendi kendine normale döner (sadece Rosuvas 5 mg, 10 mg ve 20 mg için).

Rosuvas’ın seyrek ( 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkileri nelerdir?

Şiddetli alerjik etkiler: Yüzde, dudakta, dilde ve/veya boğazda şişme, yutma ve nefes almada zorluk, kabarmalarla ortaya çıkan şiddetli cilt kaşıntısı. Bir alerjik durumla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, Rosuvas kullanımını HEMEN kesiniz ve tıbbi yardım için doktorunuza veya size en yakın hastaneye başvurunuz.

Yetişkinlerde kas hasarı: Kaslarınızda beklediğinizden daha uzun süren olağan dışı ağrı veya sancı varsa önlem olarak, Rosuvas kullanımını kesiniz ve HEMEN doktorunuza başvurunuz.

 • Şiddetli karın ağrısı (iltihaplı pankreas),
 • Kandaki karaciğer enzimlerinde artış.

Rosuvas’ın çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkileri nelerdir?

 • Sarılık (cilt ve gözlerde sararma),
 • Hepatit (karaciğerin iltihaplanması),
 • İdrarda kan,
 • Kol ve bacak sinirlerinde hasar (hissizlik gibi),
 • Eklem ağrısı,
 • Hafıza kaybı,
 • Erkeklerde göğüs büyümesi (jinekomasti).

Rosuvas’ın sıklığı bilinmeyen (eldeki verilerle tahmin edilemeyen) yan etkileri nelerdir?

 • Diyare (ishal),
 • Stevens-Johnson sendromu (ağızda gözlerde deride ve genital bölgede ciddi ölçüde kabartılar oluşması),
 • Öksürük,
 • Nefes darlığı,
 • Ödem (şişlik),
 • Uykusuzluk ve kabus görme gibi uyku bozuklukları,
 • Cinsel zorluk,
 • Kalıcı kas zayıflığı,
 • Tendon hasarı,
 • Depresyon,
 • İnatçı öksürük ve/veya nefes darlığı ya da ateş dahil solunum problemleri.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

ROSUVAS nasıl saklanmalı?

 • Rosuvas’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Rosuvas’ı son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Rosuvas’ı kullanmayınız. Son kullanma tarihi, belirtilen ayın son günü olarak alınmalıdır.
 • Tabletleri 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Çevreyi korumak amacıyla kullanmadığınız Rosuvas’ı şehir suyuna veya çöpe atmayınız. Bu konuda eczacınıza danışınız. Son kullanma tarihi dolmuşsa veya kullanmayacaksanız eczacınıza götürünüz.

Bu kullanma talimatı 26.05.2015 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Yüksek kolesterol neden olur
 2. Çocuklarda yüksek kolesterol
 3. Ateroskleroz hastalığı neden olur
 4. Kalp krizi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git