A

Romatizma Hastalıklarında Kullanılan İlaçlar ve Yan Etkileri

Antiromatizmal ilaçlar, romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi başka otoimmün hastalıklara yol açan diğer artrit tiplerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır.

Antiromatizmal ilaçlar neden kullanılır?

Antiromatizmal ilaçlar, romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi başka otoimmün hastalıklara yol açan diğer artrit tiplerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Antiromatik ilaçlar vücudun immün yanıtını etkileyerek hastalık sürecini değiştirebilirler ve böylece eklem hasarını sınırlayabilirler. Başlıca antiromatizmal ilaçlar immünsüpresan ilaçlar, altın bazlı ilaçlar, penisilamin ve sülfasalazin’dir.

Bu ilaçların hepsine birden hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (Dmard) adı verilir. Sitokin inhibitörleri adı verilen yeni bir grup antiromatizmal ilaç da, eğer Dmard’ler uygun değil ise ya da başarısız ise bazen aktif romatoid artritte reçete edilebilirler.

Etanersept, infliksimab ve adalimummabı içeren sitokin inhibitörleri de hastalığı yavaşlatabilirler ve eklem hasarını önlemeye yardım edebilirler. Nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ve kortikosteroidler de romatik hastalığa bağlı ağrıyı ve inflamasyonu azaltabilirler; ancak hastalık sürecinin gidaşatını etkilemezler. Antiromatizmal ilaçların yan etkileri oldukça ciddi yan etkilerdir. Bu nedenle bu ilaçlar sadece uzman doktor gözetiminde verilir.

Romatizmal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omurga romatizması neden olur
 2. Kalp romatizması neden olur
 3. Çocuklarda romatizmal ateş neden olur
 4. Romatoid artrit neden olur
 5. Lupus eritematozus neden olur

2 Yorum

 1. Mustafa

  1 Haziran 2016 at 15:25

  Benim göğüs kafesimde, sağ tarafa dönmek istediğimde ağrı oluyor zaman zaman.
  Doktorum dikloronun iğnesini verdi. Bir haftadır devam ediyorum iğneye. Ağrılar azaldı. Ama tam olarak geçmedi.
  Ara sıra hareket ederken ağrırsa çıtlatıyorum ve bir daha döndüğümde ağrımıyor. Fakat birkaç saat sonra yine biraz ağrı oluyor. Ne önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2016 at 11:27

   Kas sıkışması, kas spazmı gibi kaslar ile ilgili problemler olabilir. Göğüs bölgesi kaslarında iltihabi bir durum olabilir. Eklemler ile ilgili iltihabi bir durum olabilir.

   DİKLORON AMPUL, romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartroz, spondiloartrit gibi enflamatuvar romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır. İltihaplı romatizma gibi bir durum olabilir. Fakat tedaviye rağmen şikayetleriniz geçmez ve sürekli tekrarlar ise romatoloji bölümünde ağrının altta yatan nedeninin araştırılması uygun olur.

   Çünkü yaşadığınız şikayete neden olabilecek bazı romatizmal veya sistemik hastalıklar vardır. Kalp hastalıkları bakımından da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git