Burun Hastalıkları

Rinofima Nedir? Rinofima Neden Olur? Rinofima Tedavisi

Rinofima, burunda kırmızı biçimde şekil bozukluğudur. Kadınlarda da görülebileceği gibi, çoğunlukla yaşlı erkeklerde görülür.

RİNOFİMA NEDENLERİ

Rinofimanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Vitamin eksikliği, enfeksiyon, stres, androjenik hormolar ve Demodex folliculorum parazitinin sebep olduğu kronik enfeksiyon gibi tetikleyici faktörler rinofima gelişiminden sorumlu tutulsa da, rinofima ile ilişkisi en iyi bilinen faktör, roseadır (burun ve yanaklarda ortaya çıkan bir cilt sorunu). Rinofima roseanın bir komplikasyonudur.

RİNOFİMA BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Burun dokusu kalınlaşır, küçük kan damarları (kılcal damarlar) genişler, yağ bezleri fazla çalıştığı için aşırı yağlı hale gelir. Klinik olarak burun eritemli, kaba ve şişmiş gibi görünür. Durumun daha ciddi olduğu durumlarda çok sayıda, sert veya yumuşak düzgün yüzeyli eritematöz nodüller izlenir. Sebum birikimi ve sonrasında gelişen sekonder enfeksiyon sonucunda ağrı ve kötü bir koku olur.

Rinofima; viski burun, çekiç burun, patates burun, rom burnu, fil burun gibi benzetmeler ile de tanımlanır.

RİNOFİMA TEDAVİSİ

Rinofimanın kendi kendine iyileşmesi nadirdir. Medikal tedavinin de çoğunlukla yetersiz olduğu rinofima olgularında sıklıkla cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavide; elektrocerrahi, lazer, dermabrazyon, kriyocerrahi ve bistüri ile cerrahi eksizyon gibi yöntemler uygulanabilir. Cerrahi sırasında kitlenin alındığı bölgede oluşan lezyonun düzeltilmesi için deri grefti kullanılabilir.

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git