A

Rezene – Arapsaçı Otu Nedir? Rezenenin Faydaları ve Zararları

Rezenenin yeşil yaprakları yemeklerde, salatalarda kullanılır. Rezene tohumları çay olarak da içilir.

 Rezene (Foeniculum vulgare) nedir?

Rezene, maydanozgillerden olup genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen ancak tarla kenarlarında, boş arazilerde de kendiliğinden yetişebilen, 1-1,5 metre yüksekliğinde, çıplak, sarı çiçekli, yaprakları iplik görünümünde parçalı, hoş kokulu, baharlı meyveleri anason gibi yemeklerde ve bazı içkilerde tat verici olarak kullanılan bir ya da çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Rezenenin tohumları ve kökü kullanılır. Rezenenin yeşil yaprakları yemeklerde, salatalarda kullanılır. Rezene tohumları çay olarak da içilir.

Rezenenin faydaları 

Rezenenin sindirim sorunlarında faydası nedir? Rezene mide rahatsızlıkları ve sindirim güçlüğüne faydalıdır. Toz haline getirilmiş 1 çay kaşığı rezene tohumu bir çay bardağı kaynar suya atılır ve 10 dakika sonra süzülüp içilir (çocuklara tatlandırarak içirmek gerekir) fakat çocuklarda rezene çayı kullanmadan önce çocuk doktoruna sormak önemlidir, bu çay gaz gidermede ve karın ağrılarında kullanılır. Sindirimi zor yemeklerden sonra bir fincan rezene çayı sindirime faydalıdır, bağırsak gazlarının atılmasında yardımcı olur. Rezenenin iştah açıcı özelliği de vardır.

Rezenenin soğuk algınlığında faydası nedir? Rezene soğuk algınlığında faydalıdır, göğsü yumuşatmak için öksürük, boğmaca ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir. Balgamın sökülmesinde ve bronşları açmada faydalıdır.

Anne sütünü arttırmada rezenenin faydaları: Rezenenin yüzyıllardan beri süt arttırıcı özelliği bilinmektedir. 250 cl (2500 ml veya iki buçuk litre) kaynamış suya iki çay kaşığı rezene konularak demlenen çaydan günde 1-2 fincan içilebilir. Fakat rezene yağı hamilelerde düşüğe neden olabileceğinden kullanılmamalıdır. Ayrıca rezene yağının hamilelik dışında da 1 çay kaşığından fazla kullanılması zehirlenmelere neden olabilir. Emzirme döneminde de rezene çayı tüketme konusunda doktora danışmak gerekir.

Rezenenin cinsel sorunlarda faydası nedir? Yapılan araştırmalara göre rezenenin hem erkek hem de dişi farelerde libidoyu arttırdığı hakkında veriler vardır. Rezene içeriğinde, kadınlık hormonu olan östrojen etkisi yapan kimyasallar barındırır. Rezene libidoyu arttırmada da kullanılabilir, ancak yağı özellikle hamile kadınlarda kullanılmaz. Ayrıca rezene yağının bir çay kaşığından fazla kullanımı zehirlenmeye sebep olabilir.

Rezenenin sinirsel sorunlarda faydası nedir? İkişer çay kaşığı rezene, mercan köşkü ve nane bir veya bir buçuk litre su ile kaynatılarak yatmadan önce 1 fincan içildiğinde sıkıntılardan kaynaklanan kilo almayı önlemede yardımcıdır. Rezene sinirsel gerginliği alır ve kişinin rahatlamasında fayda sağlar.

Rezenenin diğer faydaları: Rezene kansızlıkta faydalıdır, romatizma, üremi, kalp ve dalak hastalıklarında faydalıdır, idrar teklemesini geçirmede yararlıdır, bağırsak parazitlerinin dökülmesinde yararlıdır, kadınların adet dönemlerinin rahat geçirilmesinde faydalıdır.

İkişer çay kaşığı rezene, yeşil anason, yaban kekiği demlenip günde bir fincan içildiğinde cilt güzelliğinde ve vücudun zindelik kazanmasında fayda sağlar.

Rezene çayının kompresi veya bu çaydan pamukla pansuman yapmak kan çıbanlarında, göz rahatsızlıklarında (özellikle göz şişliklerinde), böcek sokmalarında rahatlama sağlar.

Rezene nasıl kullanılır

Rezenenin zararları

 • Rezenenin özellikle yağı hamilelikte kullanılmaz, çünkü rezene yağı düşüğe neden olabilir. Rezenenin yağı bir çay kaşığından fazla kullanılmamalıdır, fazlası zehirlenmeye sebep olabilir.
 • Rezene çayını fazla tüketmek cilt döküntülerine ve kızarıklıklara yol açabilir.
 • Epilepsi (sara) hastalarına rezene’den elde edilen hiç bir şey önerilmez.
 • Cilt iltihabı, kabartı ve benzeri problemleri olan kişiler doktorlarına sormadan rezene çayı tüketmemelidir.
 • Rezene çayının alerjik problemlere sebep olması gibi bir durum söz konusudur. Daha öncesinden alerjik problemleri olan kişiler rezene çayı içmemeli veya bu konuda doktorlarına danışmalıdır.
 • Rahim kanseri ve meme kanseri tedavisi gören ve herhangi bir kanser tedavisi gören erkeklerin ve kadınların rezene çayı, rezenenin diğer ürünlerini tüketmeleri doğru olmaz.
 • Rezene çayının iştah açıcı özelliği vardır, bu nedenle diyet yapanların ve fazla kilo problemi olanların rezene çayını çok sık tüketmeleri önerilmez.
 • Karaciğer, böbrek ve safra kesesi rahatsızlığı olan kişiler doktorlarına sormadan rezene tüketmemelidir.
 • Rezene kan şekerini düşürebilir veya çıkarabilir, bu konuda dikkatli olmak gerekir ve oynak kan şekeri sorunu olan kişiler doktorlarına sormadan rezene tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Rezene aşırı tüketildiğinde kusmaya, bulantıya, çarpıntıya, nefes darlığına, bayılmaya, cilt sorunlarına, akciğer ödemine neden olabilir.
 • Rezene çayının çocuklarda çocuk doktoruna danışmadan kullanımı önerilmez.

Rezene ve arapsaçı otu aynı bitki midir?

Salata olarak yenilebilen, yemeklerde kullanılabilen, çayı içilebilen rezene (Foeniculum vulgare) arapsaçı olarak da adlandırılır. Fakat arapsaçı nemli ortamlarda doğal olarak da yetişebilen bir süs bitkisidir. Her ne kadar rezene arapsaçı olarak bilinse de, arapsaçı başka bir bitkidir, bu nedenle arapsaçı rezene bitkisi ile karıştırılmamalıdır.

Arapsaçı otu nedir

Arapsaçı otu nedir?

Arapsaçı otu nedir? Arapsaçı otu (Saleirolia soleirolii), kendi işine bak veya aşkın gözyaşları olarak da adlandırılan bitki ısırgangiller familyasından, cinsinin monotipik türü olan, yaprakları yeşil, küçük ve parlak süs bitkisidir.

Arapsaçı otu nerelerde ve nasıl yetişir? Arapsaçı, Kuzey Akdeniz bölgesinde İtalya ve çevresindeki adalarda doğal olarak yetişmekle birlikte, salon bitkisi ve çok fazla güneş almayan rutubetli bahçelerde yer örtüsü olarak da yetiştirildiği için tüm dünyada yaygınlaşmıştır.

Bitkinin yetiştirileceği ortamın nemi ve sıcaklığı uygun olduğunda, bitki yapraklarından, gövdesinden ve köklerinden yetiştirilebilir. Arapsaçı bataklık ortamlarda su altında da yetişebilir. Arapsaçı yosunların yaşayabildiği aşırı nemli ortamları seven bir bitkidir. Bitkinin yaprakları ilkbahar ve sonbaharda tekrar yeşerebilir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bitki çaylarının faydaları ve zararları
 2. Şekerli ve gazlı içecekleri zararları
 3. Kilo vermeye yardımcı besinler
 4. Metabolizma nasıl hızlı çalışır
 5. Sinir otu nedir? Sinir otunun faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git