Burun Hastalıkları

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir? (Burun Düzeltme Ameliyatı)

Revizyon burun estetiği ameliyatı veya sekonder rinoplasti ameliyatı, burnundan herhangi bir nedenle ameliyat geçirmiş, burnunda herhangi bir sorun olan veya burnundan memnun olmayan kişilerde uygulanan burun estetiği ameliyatıdır. Revizyon burun estetiği, yeniden burnu yapılandırma anlamında uygulanan bir ameliyattır.

Revizyon burun estetiği (rinoplasti) nasıl yapılır?

Revizyon burun estetiği ameliyatı veya sekonder rinoplasti ameliyatı, burnundan herhangi bir nedenle ameliyat geçirmiş, burnunda herhangi bir sorun olan veya burnundan memnun olmayan kişilerde uygulanan burun estetiği ameliyatıdır. Revizyon burun estetiği, yeniden burnu yapılandırma anlamında uygulanan bir ameliyattır.

Burun estetiğinden sonra, burun tam istenen şekilde olmamış ise tekrar rötuş ameliyatları yapılır. Fakat revizyon burun ameliyatı ile rötuş ameliyatı birbirinden farklıdır. Revizyon burun estetiği ciddi anlamda kötü durumda olan burunlara (çökmüş, sarkmış, ameliyatı iyi yapılmamış gibi) burunlarda yapılır.

Revizyon burun estetiği neden yapılır?

Revizyon burun estetiği ameliyatı daha önceden burun estetiği olmuş ve görüntü olarak hastanın memnun olmadığı bir durum varlığında, burun özelliklerinden memnun olmayan bireylerde, normal burun estetiği sonrası burnu aşırı kaldırılmış, burunda çökme olması, kuş gagası görünümü varlığında, burnun yüz ile uyumsuz olması durumunda, hastanın nefes almasının bozulduğu durumlarda, hava kanallarında darlık oluşmuş ise, burun kemiğinin hatalı kaynaması gibi durumlarda, ameliyat sırasında buru gereğinden fazla küçültülmüş ise revizyon burun estetiği ameliyatına gerek duyulur.

Revizyon burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Revizyon burun estetiği ameliyatının, normal burun estetiği ameliyatından çok fazla bir farkı yoktur. Revizyon burun estetiği ameliyatları genellikle açık ameliyat tekniği ile yapılır. Bu işlem tüm burnun görülmesi için, burnun üzerindeki deri ve eklem tamamen burun üzerindeki iskeletten ayrılarak yapılır.

Daha önceki ameliyatında burun kıkırdağı alınmış olan bireylerde revizyon burun ameliyatı için hastanın kulaklarından, kaburgasından gibi bölgelerinden kıkırdak dokusu alınarak bu işlem yapılır.

Ayrıca ilk ameliyatında buru içerisinde yapışıklıklar kalmış ise revizyon burun estetiği ile düzeltme işlemi yapılır. Burun estetiği geçirmiş 100 hastadan 10’unda revizyon burun ameliyatına ihtiyaç duyulur. Revizyon burun estetiği, ilk burun estetiğinden 6 ay sonra yapılabilir. Çünkü ilk burun estetiğinin sonuçlarının belli olması 6 ay sürmektedir.

Revizyon burun estetiği ameliyatını kim yapar?

Revizyon burun estetiği ameliyatı genellikle ikinci kez yapılan bir ameliyat olduğu için, bu ameliyat yine ilk ameliyatı yapan doktor tarafından yapılmalıdır. Hastalarda bu konuda kendi doktorlarını tercih etmeye özen göstermelidir.

Sonuçta bir şekilde istenmeyen durumlar ortaya çıkmış ise bu durumları yine hastayı daha önce ameliyat eden doktoru düzeltmelidir. Başka doktorlara gitmek iyi sonuç vermeyebilir. Eğer hasta daha önce ameliyat olduğu doktoruna güvenmiyor ise referans ile gidebileceği uzman ve deneyimli bir estetik doktoruna da gidebilir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme

Burun estetiği ameliyatı sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası

Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrası, normal burun estetiği ameliyatı sonrasından çok farklı değildir. Ameliyat sonrası hastanın baş ucu yüksek tutulur. Ameliyat sonrası hasta bir gece hastanede gözetim altında tutulur. Ameliyat sonrası burunda kanama olabilir. Ameliyat sırasında kemik ile ilgili bir işlem yapılmış ise göz altındaki kas dokusu içine kan sızıntısı olabilir ve buna bağlı göz altında hafif morarma gelişebilir.

Burun ucunda, üst dudakta morluk, uyuşukluk ve şişlik oluşabilir. Ameliyatın ilk haftasından sonra iyileşme dönemi başlar ve bu şişlikler, morluklar geçer. Hastada çok ciddi bir ağrı, sızı olmaz. Hastanın iyileşme süresi ortalama on gün sürebilir. Burada önemli olan nokta, eğer revizyon burun ameliyatı özellikle ikinci ameliyat ise ödemin inmesi biraz daha uzun sürebilir. Ödemin inmesi ve burnun eski haline dönmesi normal burun estetiğinde 6 ay, revizyon burun estetiğinde 8 ay kadar sürebilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra hastalar efor gerektiren işleri veya egzersizleri 3-4 ‘üncü haftadan sonra başlayabilirler. Burun estetiği sonrası 7’inci günden sonra bireyler işlerine dönebilirler. Gözlük kullananlar burun estetiğinden sonra 1 ay kadar daha hafif gözlükler kullanmalıdır. Burun estetiğinden sonra nefes almada güçlük olur ise hasta cerrahi işlemi yapan doktoru ile görüşmelidir.

Revizyon burun estetiğinin başarı oranı nedir?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi revizyon burun estetiği ameliyatında da yüzde yüz başarı sağlanamayabilir. Revizyon burun estetiğinin amacı, burnun eski halinden daha iyi olmasını sağlamaktır. Revizyon burun ameliyatından hastanın beklentisi, burnunun daha önce geçirdiği ameliyattan daha iyi duruma gelmesi olmalıdır.

Revizyon burun estetiği ameliyatı sıfır burun gibi olmaz. Çünkü hasta daha öncesinden bir burun ameliyatı geçirmiştir ve burun dokusu ve eklemi eskisi gibi değildir. Bütün bunları hastanın iyi anlaması ve kabul etmesi gereklidir. Yani bu ameliyatın başarısı, hastanın revizyon burun ameliyatı olmadan önce geçirdiği ameliyat veya ameliyatlara bağlı değişebilir.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Burun tıkanıklığı neden olur
  2. Burun eğriliği nedir
  3. Burun polipleri neden olur
  4. Burun tümörleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git