Anüs Hastalıkları

Retroskopi Nedir? Retroskpiye Hazırlık Nasıl Yapılır?

Retroskopiye hazırlık

Retroskopi işlemi için verilen randevu tarihinden bir gün önce katı gıda alımı bırakılır ve sulu diyete geçilir. Bütün gün boyunca tanesiz ve posasız çorba (yoğurt çorbası gibi), yoğurt, muhallebi, ayran, meyve suları (elma suyu, üzüm suyu, vişne suyu gibi), çay ve bol su tüketilmesi gerekir.  Sulu diyet yapılması döneminde katı gıda (et, ekmek, sebze, meyve, karpuz, bisküvi gibi) gıdalar kesinlikle yenmemelidir.

Reçede edilen ilaç (BT ENEMA 210 ml lavman 2 adet) randevu günü evden çıkmadan 2 saat önce sol yana yatarak BT ENEMA lavmanın birinci kutusunu makattan sıkıp 30 dakika bekleyerek 30 dakika sonra tuvalete gidilir. Daha sonra aynı işlem tekrar uygulanır ve tuvaletten çıktıktan sonra bir süre beklendikten sonra hastaneye gidilir.

Hastande giriş yapıldıktan sonra (endoskopi ünitesi girişi) randevu saatine göre hastalar sıralanır. Retroskopi işlemine girecek hastanın üzerinde herhangi bir metal toka, takı gibi bir şey olmamalıdır. Oje kullanılmamalıdır. Aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar 3 gün öncesinden bırakılmalıdır.

Retroskopi nedir?

Makat ve rektum (kalın bağırsağın son bölümü) bölgesine ait ağrı, şişlik, kanama, makatta kaşıntı, çatlak, hemoroid, polip, kanser ve benzeri şikayetleri olan hastalar için tanı amaçlı yapılan ve genel cerrahi uzmanın yapacağı endoskopik bir yöntemdir.  Bu işlem endoskopi ünitesinde muayene sırasında ya da ameliyathanede ameliyat öncesi yapılır. Retroskopi hem tanı hemde tedavi amaçlı kullanılabilir. Retroskopi metal rijit ya da eğrilip bükülebilen (fiber) yapıya sahiptir. Bu işlem cerrahın deneyimine göre değişebilir.

Retroskopi işlemi neden yapılır?

Retroskopi tanı ve tedavi amaçlı kullanılabilir. Retroskopi işlemi sayesinde anal kanalda bulunan polipler, hemoroid, makat çatlağı, yabancı cisim varlığı, rektum ve makat bölgesi tümörleri teşhis edilebilir ve bu yapılardan örnek alınarak laboratuvar incelemesine gönderilir ve oluşumların iyi huylu veya kötü huylu olup olmadıkları tespit edilebilir.

Retroskopi işlemi ile hemoroid  tedavisi amaçlı bant ligasyon tedavisi, skleroterapi tedavisi, infrared koagülasyon tedavisi gibi tedaviler ve polip ve yabancı cisimlerin çıkartılması, bağırsağın kendi etrafında dönmesi gibi bir sorunun düzeltilmesi tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Retroskopi tedavisi öncesi hasta kan sulandırıcı ilaç kullanımı var ise 7-10 gün öncesinden bu ilaçları bırakmalıdır.

Retroskopi işlemi nasıl yapılır?

Retroskopi işlemi yapılacak hasta sol yana yatırılarak ayakları karnına çekilmiş pozisyonda veya hekimin tercihine göre hastanın diz ve dirseklerinin üzerine eğilmesi şeklinde işlem gerçekleştirilir. İşlem sırasında makat bölgesi ve rektum bölgesi oluşumlar ve diğer sorunlar gözlemlenir ve incelenir. Bu işlem sırasında bölgesel anestezi uygulanır. Tedavi uygulanacak ise daha fazla anestezi uygulanabilir. İşlemden önce ilaçlı lavman yapılabilir.

Retroskopi işleminin yan etkileri

Retroskopi işlemi sırasında makat bölgesi ve bağırsak yüzeyinde (mukoza) aşınma oluşabilir ve buna bağlı hafif kanama oluşabilir. Ciddi kanama on bin işlemde bir görülür. Ender olarak işlem sırasında bağırsağın rektum bölümünde delinme oluşabilir. Retroskopi aletinin iyi sterilize edilmemesi sonucu bazı enfeksiyonlar bulaşabilir. Retroskopi işlemi sonrası bazı hastalarda huzursuzluk ve hafif ağrı olabilir.

Retroskopi kimlere yapılmaz?

Retroskopi işlemi yapılması sakıncalı olan durumlar makat darlığı olanlarda (anal stenoz) ve bağırsak delinmesinden şüphelenilen durumlarda retroskopi yapılmamalıdır. Bunun dışında peritonit (karın zarı iltihabı) varlığında, nekroz (bağırsak çürümesi) varlığında, şiddetli bağırsak iltihabı (fulminan kolit veya toksik megakolon) varlığında, kalın bağırsak divertikül iltihabında (divertikülit) varlığında, yakın zaman içinde bağırsak ameliyatı geçirenlerde, bağırsak apsesi varlığında pıhtılaşma bozukluğu varlığında retroskopi işlemi riskli olabilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Anal fistül neden olur
  2. Makatta kaşıntı neden olur
  3. Anal fissür nedir
  4. Rektum kanseri neden olur
  5. Bağırsak kanaması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git