Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Retinoblastom Hastalığı Nedir? Retinoblastom Tedavisi

Retinoblastom, göz küresinin arka bölümündeki ışığa duyarlı doku tabakası olan retinada gelişen nadir bir kanser türüdür.

Retinoblastom nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Retinoblastom, göz küresinin arka bölümündeki ışığa duyarlı doku tabakası olan retinada gelişen nadir bir kanser türüdür. En sık olarak beş yaşın altındaki (1-3 yaşlarındaki) çocuklarda görülür. Tümördeki kanser hücreleri hızla vücudun diğer bölümlerine, özellikle de beyne yayılır. Retinoblastom tedavi edilmediği taktirde ölüme neden olabilir.

Çoğu çocukta bu tip bir kanser yalnızca bir gözde ortaya çıkarken, vakaların yaklaşık dörtte birinde iki gözde de kanser vardır. Bazı çocuklarda, özellikle de iki gözde birden tümör bulunanlarda retinoblastom kalıtsal bir durumdur. Ailede bir çocukta bu tümör çıkar ise diğer çocuklarda da çıkabileceğinden, ailedeki tüm çocukların bir göz hekimi tarafından kontrol edilmeleri gerekir.

Çocuklarda retinoblastom belirtileri

Çocukta retinoblastom var ise görme yavaş yavaş kaybolur ve zamanla kanser bulunan gözde körlük gelişir. Muayene eden oftalmolog (göz hastalıkları uzmanı) hastalığın erken evrelerinde göz pupillasında (renkli bölümde) beyaz bir röfle (yansıma) görebilir. Bazı çocuklarda şaşılık, görme bozuklukları ya da gözlerin dışarı fırlaması görülebilir. Gözde ağrı bulunabilir. Zamanla, pupilladan bakıldığında tümörü çocuğun ebeveynleri de görebilir.

Çocuklarda retinoblastom teşhisi

Ebeveynlerden birinde ya da ailede retinoblastom öyküsü var ise yenidoğan bebek bu hastalık açısından periyodik olarak kontrol edilmelidir. Çocuğunuzda retinoblastom semptomları ortaya çıkarsa, onu bir oftalmologa göstermelisiniz. Göz doktoru kapsamlı bir göz muayenesi yapar. Tümör yerini belirleme ve yayılıp yayılmadığını değerlendirme amacı ile ultrasonografi tetkiki, beyin bilgisayarlı tomografisi ya da manyetik rezonans görüntülemesi istenebilir. Retinoblastom tanısı konulan çocukta kanserin yayılmasını değerlendirmek için kemik iliğinden ve beyin-omurilik sıvısından (beynin içi ve etrafındaki, omurilik etrafındaki sıvı) iğne ile örnek alır ve bunları test için bir laboratuvara gönderir.

Çocuklarda retinoblastom tedavisi

Retinoblastom tümörü büyüyüp yayılmadan saptanır ise göz doktoru radyoterapi ve kemoterapi ile tümör hücrelerini öldürme ve görmeyi koruma amaçlı tedaviler uygulayacaktır. Aksi taktirde, cerrahi bir girişim gerekir. Büyük bir tümörde tedavi, gözün olduğu gibi çıkartılıp yerine suni bir göz koyulması şeklinde yapılır.

Kriyocerrahi adı verilen başka bir cerrahi girişim ile cerrah tümör hücrelerini dondurarak öldürmeyi deneyebilir. Fotokoagülasyon adı verilen üçüncü bir girişim şeklinde ise, tümörü besleyen kan damarları dar bir ışık demetiyle tahrip edilir. Bazen tedaviden sonra tümörler tekrar ortaya çıkar. Tedavi başarılı olur ise çocukta Osteojenik sarkom adı verilen tümörün gelişme riski de vardır. Retinoblastom geçirdiği halde hayatta kalan ve ailede hastalık öyküsü bulunanlara, çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlık hizmeti verilmelidir.

Retinoblastom tedavisinden sonra takip süreci

Retinoblastom tedavisinden sonra hastalık sabitleşinceye kadar 3-4 haftalık aralar ile bu çocuklar takip edilir. Retinoblastom kontrol altına alındıktan sonra kontrol araları açılabilir. Retinoblastom hastalığı kontrol altına alındıktan sonraki ilk yılda 2-3 ayda bir kontrol, ikinci yılda 3-4 ayda bir kontrol, çocuk 4-6 yaşına girene kadar 4-6 ayda bir kontrol ve sonrasında yılda bir kontrol şeklinde takip ve izlem süreci devam eder.

Retinoblastom tedavisinden sonra hastalığın seyri

Retinoblastom hastalığında genellikle ölüme neden olabilecek 3 ana sebep vardır. Bu sebepler kanser hücrelerinin merkezi sinir sistemine sıçraması ve uzak organ veya doku metastazlarıdır. Retinoblastomlu çocukların yaklaşık % 5’inde sıçrama görülür. Retinoblastom metastazları (sıçramalar) genellikle merkezi sinir sistemi, kemikler ve bölgesel lenf bezlerine olur. Metastaza neden olabilecek risk faktörleri üvea, optik sinir ve orbita invazyonudur.

Göz dışı meydana gelen retinoblastomlarda ölüm oranı daha yüksektir. Retinoblastomlu hastalarda eskiden 5 yıllık yaşam oranı % 10 civarı iken, son yıllarda bu oran kemoterapinin etkinliğindeki artış nedeni ile yaklaşık % 50 civarındadır. Fakat merkezi sinir sistemi metastazları en kötü seyirli retinoblastom sonucudur. Merkezi sinir sistemi tutulumu yapan retinoblastom hastalarının geneli hastalıktan ya da hastalığın meydana getirdiği komplikasyonlardan kaybedimektedir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda körlük (görme kaybı) neden olur
  2. Çocuklarda sık görülen göz hastalıkları
  3. Çocuklarda glokom nedenleri ve tedavisi
  4. Kornea nakli neden ve nasıl yapılır
  5. Çocuklarda arpacık nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git