Ağrılar ve Tedavileri

Reparil-Gel N Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Reparil-Gel N İlacın Yan Etkileri

Reparil- Gel N haricen kullanıma yönelik bir jeldir. Şişliği giderici (antiödematöz), iltihap giderici (anti-enflamatuvar) ve ağrı kesici (analjezik) özelliktedir.

Reparıl-Gel N kısaca nedir?

 • Reparil-Gel N nedir? Reparil-Gel N haricen kullanıma yönelik bir jeldir. Şişliği giderici (antiödematöz), iltihap giderici (anti-enflamatuvar) ve ağrı kesici (analjezik) özelliktedir. 100 gramında etken madde olarak 1 g essin; 5 g dietilamin salisilat ve yardımcı maddeler olarak; lavanta yağı, portakal çiçeği yağı (neroli yağı) ve isopropil alkol içerir.
 • Reparil-Gel N ne için kullanılır? Reparil-Gel N travma sonucu oluşan ezik, çürük, burkulma (distorsiyon) durumunda, kan toplanması (hematom) ve kiriş kılıfı yangısında (tendovaginit) durumlarında, omurga kemiğinin ağrılı durumlarında (servikal sendrom, sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), siyatik gibi durumlarda), yüzeysel toplardamar iltihabı (tromboflebit) ve varisleşmiş damarlarda kullanılır.
 • Reparil-Gel N nasıl kullanılır? Herhangi bir kullanım şekli önerilmemişse gerekli yere günde bir kez veya birkaç kez ince bir tabaka halinde sürülür. İlgili cilt bölgesine, uygulanacak sahanın büyüklüğüne göre, bir veya birkaç cm uzunluğunda jel sıkılarak istenirse hafif masaj ile ince bir tabaka halinde cilde tatbik edilir. Reparil-Gel N şikayetler bitinceye kadar kullanılabilir.
 • Reparil-Gel N kullanılmaması gereken durumlar: Eğer Reparil-Gel N’in uygulanacağı bölgede açık yara varsa, deri yaralı veya ışın tedavisi görmekte olan bir vücut bölgesi ise ilaç uygulanmamalıdır. Reparil-Gel N’in bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlığı olanlarda ilaç kullanılmamalıdır.
 • Reparil Gel N’in özel kullanım durumları: Hamilelik, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Gebelerde yapılmış kontrollü çalışmaları yoktur. Gebelik döneminde, tedaviye yönelik yararının olası risklerden üstün olduğuna doktor tarafından karar verildiği takdirde kullanılmalıdır. Geniş vücut yüzeylerine uzun süre uygulanmasından kaçınılmalıdır. Emzirme, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emzirme döneminde göğüs bölgesine uygulanmamalıdır. Çocuklarda, Reparil-Gel N’in içindeki dietilamin salisilat deriden önemli miktarda emilip zehirlenmeye yol açabileceğinden, çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır; bu hastalarda geniş yüzeylerde uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır. Böbrek ve karaciğer yetmezliği, Reparil-Gel N’in içerisindeki dietilamin salisilat deriden önemli miktarda emilip zehirlenmeye yol açabileceğinden, böbrek yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır; bu hastalarda geniş yüzeylerde uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Üstteki bilgiler Reparil-Gel N’in kısa bilgileridir. Reparil-Gel N hakkında daha fazla bilgi edinmek için alttaki KULLANMA TALİMATINA bakınız. 

Reparıl-Gel N’in kullanma talimatı

 • Reparil-Gel N’in etkin Maddesi nedir? 100 g jel; etken madde olarak 1 g essin; 5 g dietilamin salisilat içerir.
 • Reparil-Gel N’in yardımcı maddeleri: Lavanta yağı, portakal çiçeği yağı (neroli), poliakrilik asit (karbopol 980), polietilen glikol-6-kaprilik/kaprik asid gliseridleri (softigen 767), disodyum EDTA, trometamol, isopropil alkol (2-propanol), saf su içerir.

Reparil-Gel N haricen uygulanır. 

 • Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu Kullanma Talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Reparıl-Gel N nedir ve ne için kullanılır? (Reparıl-Gel N’in endikasyonları)

Reparil- Gel N haricen kullanıma yönelik bir jeldir. Şişliği giderici (antiödematöz), iltihap giderici (anti-enflamatuvar) ve ağrı kesici (analjezik) özelliktedir. 100 gramında etken madde olarak 1 g essin; 5 g dietilamin salisilat ve yardımcı maddeler olarak; lavanta yağı, portakal çiçeği yağı (neroli yağı) ve isopropil alkol içerir. Bir kutu Reparil-Gel N 50 gram olarak ambalajlanmıştır.

 • Travma sonucu oluşan ezik, çürük, burkulma (distorsiyon) durumunda
 • Kan toplanması (hematom) ve kiriş kılıfı yangısında (tendovaginit) durumlarında
 • Omurga kemiğinin ağrılı durumlarında (servikal sendrom, sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), siyatik gibi durumlarda)
 • Yüzeysel toplardamar iltihabı (tromboflebit) ve varisleşmiş damarlarda kullanılır.

Reparil-Gel N Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Reparıl-Gel N kullanımının sakıncalı olduğu durumlar (kontrendikasyonlar)

 • Eğer Reparil-Gel N’in uygulanacağı bölgede açık yara varsa, deri yaralı veya ışın tedavisi görmekte olan bir vücut bölgesi ise ilaç uygulanmamalıdır.
 • Reparil-Gel N’in bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlığı olanlarda ilaç kullanılmamalıdır.

Reparıl-Gel N’in dikkatli kullanılması gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

Eğer Reparil-Gel N çok geniş alanlara uygulanırsa, içerdiği essinin etkisi ile pıhtılaşma önleyici ilaçların (antikoagülan) etkisinde bir artış ve dietilamin salisilatın etkisi ile de kan şekeri düşürücü ilaçların (sülfonilüreler) etkisinde bir artış ve metotreksat isimli ilacın toksik etkisinde artış olabilir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. 

Reparıl-Gel N’in özel kullanım durumları

 • Hamilelikte Reparil-Gel N kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Gebelerde yapılmış kontrollü çalışmaları yoktur. Gebelik döneminde, tedaviye yönelik yararının olası risklerden üstün olduğuna doktor tarafından karar verildiği takdirde kullanılmalıdır. Geniş vücut yüzeylerine uzun süre uygulanmasından kaçınılmalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Emzirme döneminde Reparil-Gel N kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emzirme döneminde göğüs bölgesine uygulanmamalıdır.
 • Araç ve makine kullananlar Reparil-Gel N kullanabilir mi? Cilt üzerine bölgesel kullanım ile ilgili olarak, araç ve makine kullanımı üzerinde bir etki bildirilmemiştir.
 • Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumunda Reparil-Gel N kullanımı: Reparil-Gel N’in içerisindeki dietilamin salisilat deriden önemli miktarda emilip zehirlenmeye yol açabileceğinden, böbrek yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır; bu hastalarda geniş yüzeylerde uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.
 • Reparil-Gel N’in yiyecek ve içecek ile kullanımı: Reparil-Gel N haricen uygulandığından, yiyecek ve içecek ile etkileşmesi beklenmez.

Reparıl-Gel N’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Reparil-Gel N’in içeriğinde bulunan yardımcı maddelerin kullanım yolu veya dozu nedeniyle herhangi bir uyarı gerekmemektedir. Yine de bu maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan hastaların ilacı kullanmaması gerekir.

Diğer ilaçlar ile birlikte Reparıl-Gel N kullanımı

Eğer Reparil-Gel N çok geniş alanlara uygulanırsa içerdiği Essin’in etkisi ile pıhtılaşma önleyici ilaçların (antikoagülan) etkisinde bir artış ve Dietilamin Salisilat’ın etkisi ile de, kan şekeri düşürücü ilaçların (sülfonilüreler) etkisinde bir artış ve metotreksat isimli ilacın toksik etkisinde artış olabilir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz. 

Reparıl-Gel N nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: 

Herhangi bir kullanım şekli önerilmemişse gerekli yere günde bir kez veya birkaç kez ince bir tabaka halinde sürülür.

Uygulama yolu ve metodu: 

İlgili cilt bölgesine, uygulanacak sahanın büyüklüğüne göre, bir veya birkaç cm uzunluğunda jel sıkılarak istenirse hafif masaj ile ince bir tabaka halinde cilde tatbik edilir. Reparil-Gel N şikayetler bitinceye kadar kullanılabilir.

Çocuklarda Reparil-Gel N kullanımı: 

Reparil-Gel N’in içindeki dietilamin salisilat deriden önemli miktarda emilip zehirlenmeye yol açabileceğinden, çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır; bu hastalarda geniş yüzeylerde uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Yaşlılarda Reparil-Gel N kullanımı:

Yaşlılarda kullanımına ilişkin bir sınırlama yoktur.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumunda Reparil-Gel N kullanımı: 

Reparil-Gel N’in içerisindeki dietilamin salisilat deriden önemli miktarda emilip zehirlenmeye yol açabileceğinden, böbrek yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır; bu hastalarda geniş yüzeylerde uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Reparil-Gel N kullandıysanız: 

Reparil-Gel N’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Reparil-Gel N’i kullanmayı unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Reparil-Gel N ile tedavi bitirldiğinde oluşabilecek etkiler

Herhangi bir etki bildirilmemiştir.

Eğer Reparil-Gel N’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. 

Reparıl-Gel N’in olası yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Reparil-Gel N’in içeriğinde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz: 

Çok nadir durumlarda alerjik deri reaksiyonu görülebilir.

Bunlar Reparil-Gel N’in hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz. 

Reparıl-Gel N nasıl saklanır?

 • Reparil-Gel N’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Reparil-Gel N’i 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Reparil-Gel N’i son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 • Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Reparil-Gel N’i kullanmayınız.

Bu kullanma talimatı 16/12/2013 tarihinde onaylanmıştır. 

Benzer sağlık yazıları

 1. Burkulma nedenleri ve tedavisi
 2. Sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Varis nedenleri ve tedavisi
 5. Siyatik ağrısı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git