Hastalıklar ve Tedaviler

Repaglinid Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Repaglinid İlacın Yan Etkileri

Repaglinid kısaca nedir?

Rapaglinid nedir ve ne için kullanılır? Tip 2 diabetes mellitus (şeker hastalığı) tedavisinde tek başına ya da metformin ile birlikte kullanılabilen, ağızdan alman hipoglisemik (şeker düşürücü) ilaçtır. Repaglinid insulin (kan glukoz düzeyini ayarlayan hormonlardan biri) salınmasını uyarır.

Repaglinid’in yaygın görülen yan etkileri: Yan etkileri arasında karın ağrısı, ishal ya da kabızlık, bulantı ve kusma sayılabilir. Diğer yan etkiler ise üst solunum yolu enfeksiyonu (sinüzit, rinit gibi), hipoglisemi (şeker düşüklüğü), eklem ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı, parastezi ve kardiyovasküler (kardiyak iskemi, anjina gibi) yan etkilerdir.  Kardiyovasküler yan etkiler, ciddi yan etkilerdir.

Repaglinid ilacın kontrendikasyonları: Aşırı duyarlılığı olan kişilerde, ketoasidoz durumunda, gebelik ve emzirme döneminde, bazı ilaçlar ile (Ketokonazol, İtrakonazol gibi azol antifungaller, Gemfibrozil, Eritromisin, Mibefradil, Rifampisin, Fenitoin gibi) birlikte kullanımı kontrendikedir (kullanılmamalıdır). Böbrek ve karaciğer yetmezliği durumunda da dikkatli olunmalıdır.

Repaglinid Etkin Maddesini İçeren İlaçlar

Benzer sağlık yazıları

  1. Şeker hastalığı (diyabet) nedir
  2. Şeker düşüklüğünde ilk yardım nasıl yapılır
  3. Şeker düşüklüğü (hipoglisemi) nedir
  4. Antidiyabetik ilaçlar nedir ve ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git