Hastalıklar ve Tedaviler

Renin Nedir?

Renin’in işlevi nedir?

Renin, kan basıncının ayarlanmasında rol oynayan bir enzimdir. Kan basıncı düştüğü zaman böbreklerden salgılanan renin anjiyotensinojen adlı bir maddeyi anjiyotensin I’e dönüştürür. Anjiyotensin I hızla anjiyotensin II’ye dönüştürülür. Anjiyotensin II damarları büzerek (daraltarak) kan basıncını yükseltir, ayrıca aldosteron adlı, böbreklerin vücutta sodyum tutmasını sağlayan, hormonun salımını uyarır. Kan basıncı renin-anjiyotensin sistemini etkileyen ilaçlarla düşürülebilir. Bu laçlar arasında beta bloker ilaçlar renin üretimini engelleyerek, ACE inhibitörü ilaçlar ise anjiyotensin I’in anjiyotensin II’ye dönüşümünü engelleyerek etki gösterirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git