Anüs Hastalıkları

Rektal Prolapsus Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rektal prolapsus, makatın iç yüzünü döşeyen örtü tabakasının dışarıya çıkmasıdır. Bu durum genellikle hasta dışkılama amacıyla ıkındığında ortaya çıkar.

Rektal prolapsus hastalığı nedir?

Rektal prolapsus, makatın iç yüzünü döşeyen örtü tabakasının dışarıya çıkmasıdır. Bu durum genellikle hasta dışkılama amacıyla ıkındığında ortaya çıkar. Rektal prolapsus nedenleri arasında Kistik fibroz ya da Çölyak hastalığı gibi hastalıkların yol açtığı uzun süreli yetersiz beslenme ya da bağırsak enfeksiyonları, bağırsak polipleri veya kronik kabızlık sayılabilir.

Rektal prolapsus en sık olarak bebeklerde ve üç yaşın altındaki çocuklarda görülür. Rektal prolapsus çocukluk çağında başlayan bir sürecin geç belirtisi olarak da yetişkinlerde görülebilen bir durumdur. Rektal prolapsus nadir olarak genetik özellik de gösterebilir. Rektal prolapsus bazen pelvik kaslarının güçsüzlüğü nedeni ile de meydana gelebilir. Rektal prolapsus omurilik hasarı ve omurilik hastalıkları nedeni ile de ortaya çıkabilir. Rektal prolapsusun nedeni olarak birçok etken kabul görse de, asıl nedeni bilinmemektedir.

Rektal prolapsus belirtileri

Rektal prolapsus yavaş yavaş ilerler ve rektal kanamaya, dışkılama sırasında ağrıya ve dışkıda mukus varlığına neden olur. Dışarı çıkmış kırmızı renkteki doku kolaylıkla görülebilir ve ağrılıdır. Rektal prolapsus hemoroid hastalığı ile karışabilir.

Rektal prolapsus belirtileri

Rektal prolapsus teşhisi doktorun hastadan alacağı öykü ve doktorun yapacağı anal-rektal muayene ile konulabilir. Doktor rektal prolapsusun altta yatan nedenini araştırmak amacı ile kan tahlilleri ve başka incelemeler isteyebilir. Hastada gizli rektal prolapsus var ise defakografi tetkiki isteyebilir.

Rektal prolapsus tedavisi

Rektal prolapsus çocuklarda genellikle geçicidir ve çocuk büyüdükçe kaybolur. Rektal prolapsus çocuklarda ve yetişkinlerde beslenme yetersizliğinin düzeltilmesi ile tedavi edilmeye çalışılır. Kabızlığı önlemek için tek gereken şey, hastanın beslenme şeklinin değiştirilmesi olabilir. Hastanın liflerden zengin tahıl ürünleri, köy ekmekleri, meyve ve sebzeler gibi gıdalardan bol miktarda yemesi gereklidir. Rektal prolapsusun nedeni, sindirim kanalının bir hastalığı ise, hekim bu nedenin tedavisini yaparak rektal prolapsus şikayetini önleyebilir.  Rektal prolapsus tedavisinde tıbbi tedavi yararlı olmaz ise düzeltici cerrahi girişim gerekebilir.

Anüs hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda anüs imperforatus nedenleri
  2. Hemoroid nedenleri ve tedavisi
  3. Anal fistül nedenleri ve tedavisi
  4. Makatta çatlak nedenleri ve tedavisi
  5. Retroskopi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git