Hastalıklar ve Tedaviler

Rejeksiyon – Doku veya Organ Reddi Nedir? Rejeksiyon Önlenebilir mi?

Rejeksiyon, vücudun bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak algılanan organizma ya da maddelerin ortadan kaldırılmasına yönelik bağışıklık sisteminin verdiği cevabı tanımlayan bir terimdir.

Rejeksiyon (doku ya da organ reddi) nedir?

Rejeksiyon, vücudun bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak algılanan organizma ya da maddelerin ortadan kaldırılmasına yönelik bağışıklık sisteminin verdiği cevabı tanımlayan bir terimdir. Nakledilen dokuların (doku nakli) ya da organların (organ nakli) alıcı organizma tarafından kabul edilmemesini de rejeksiyon denir.

Vücudun savunma sistemi kendi yapısında olmayan her türlü mikrop, doku ve organları tanır ve onları etkisiz hale getirmek için ciddi bir çaba içine girer. Önlem alınmaz ise nakledilen organ veya doku vücut tarafından zararlı kabul edilerek reddedilmeye çalışılır.

Rejeksiyon (doku ya da organ reddi) tipleri

Nakiller sonrası üç tip rejeksiyon vardır: 

  • Hiperakut (çok hızlı) rejeksiyon.
  • Akut (hızlı) rejeksiyon.
  • Yavaş gelişen (kronik) rejeksiyon.

Hiperakut (çok hızlı) rejeksiyon nedir? Çok hızlı rejeksiyon, nakil işleminden hemen sonra (birkaç dakika ya da saat sonra) oluşur. Tromboz ve vasküler oklüzyon ile karakterizedir. Çok hızlı rejeksiyon oldukça nadir görülür, tedavisi yapılamaz ve nakledilen organ alınır.

Akut (hızlı) rejeksiyon nedir? Bu tip ikiye ayrılır. Birincisi T hücresine bağlı olan akut hücresel rejeksiyon, ikincisi’de antikora bağlı olan akut humoral rejeksiyondur. Oldukça yaygın görülen rejeksiyon tipidir. Nakil yapıldıktan 5 gün sonra veya daha ileri dönemlerde görülür, fakat ilk 3 ay içinde reddin oluşma riski daha yüksektir.

Yavaş gelişen (kronik) rejeksiyon nedir? Yavaşça ilerleyen greft yıkımı fibroz ve arterioskleroz sonucu meydana gelir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Rejeksiyon (doku ya da organ reddi) önlenebilir mi?

Rejeksiyonu önlemek için verici dokuların alıcınınkilerle uyumu titizlikle karşılaştırılmalıdır.

Alıcı organizmanın kendisine nakledilen yabancı doku ya da organa karşı bağışıklık savaşı açmaması için bağışıklık sistemi çeşitli yöntemlerle baskı altına alınır ve böylece alıcı organizmada güçlü bir red cevabı önlenmeye çalışılır. Bu reddi önleme amaçlı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, kortikosteroid ilaçlar ve siklosporin verilebilir. Bu yönteme immünosupresyon denir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Böbrek nakli (transplantasyonu) nedir
  2. Karaciğer nakli (transplantasyonu) nedir
  3. Gaita nakli nedir ve nasıl yapılır
  4. Domuzdan insana böbrek nakli yapılır mı
  5. Kafa nakli yapılabilir mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git