Cerrahi Operasyonlar

Diş Reimplantasyonu Nedir? Reimplantasyon Yönteminin Başarı Oranı

Reimplantasyon yalnızca kalıcı dişlere uygulanır, süt dişlerine reimplantasyon yapılmaz.

Diş reimplantasyonu, kaza sonucu yerinden çıkan dişin çevre destek dokularına bağlanacak şekilde yuvasına yerleştirilmesi işlemidir.

Reimplantasyon hangi diş sorunlarında uygulanır?

Reimplantasyon daha çok 7-10 yaş arasındaki çocuklarda, kavga veya düşme nedeniyle diş veya dişlerde avülsiyon oluşur ve en sık ön dişlerde avülsiyon gerçekleşir. Avülsiyon, dişin soketinden tamamen çıkması olarak tanımlanır. Bu yaşlarda diş gelişimi devam ettiğinden ve periodontal ligament (bağ) oluşumu tamamlanmadığından dişin alveolden çıkması daha kolaydır. Erişkinlerde ise özellikle otomobil kazalarından sonra diş veya dişlerde avülsiyon oluşur.

Reimplantasyon yalnızca kalıcı dişlere uygulanır, süt dişlerine reimplantasyon yapılmaz.

Reimplantasyon işleminin başarı oranı nedir?

Bu tedavi yöntemi tekniğe uygun olarak yapıldığında başarısızlık oranı oldukça düşüktür.

Reimplantasyon işleminde başarıyı etkileyen en önemli faktörler arasında avülsiyonun meydana gelişinden reimplantasyonun yapılacağı zamana kadar geçen süre ve bu süre içinde dişin saklama koşulları bulunmaktadır. Dişin kazadan sonra kısa süre içinde reimplantasyonu gereklidir. Ayrıca, avülse dişin daha öncesinden bir periodontal hastalığı olması ve alveol soketin reimplantasyona izin vermeyecek kadar bütünlüğünün bozulması da reimplantasyonun başarı oranını olumsuz yönde etkilemektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Alveoloplasti ameliyatı nedir
  2. Pulpotomi nedir ve ne için yapılır
  3. Diş sıkma neden olur
  4. Diş çekimi nedir ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git