Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Refresh Tears Göz Damlası Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Refresh Tears İlacın Yan Etkileri

Refresh Tears, kuru göz sendromu (keratokonjunktivitis sicca) ve göz yaşı azlığının bulunduğu durumlarda kullanılır.

Refresh Tears Göz Damlası kısaca nedir?

 • Refresh Tears ne için kullanılır? Kuru göz sendromu (keratokonjunktivitis sicca) ve göz yaşı azlığının bulunduğu durumlarda kullanılır.
 • Refresh Tears nasıl kullanılır? Doktorunuz başka şekilde önermediyse, etkilenen göze gerektikçe veya günde 4 kez 1 ya da 2 damla şeklinde uygulanır. Keratokonjunktivitis sicca tedavisi uzun süreli veya sürekli bir tedavi şeklidir. Şişe açıldıktan sonra 4 hafta içinde kullanılmalıdır.
 • Refresh Tears’ın kullanılmaması gereken durumlar: İlacın bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjisi olanlarda Refresh Tears kullanılmamalıdır. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımına yönelik net bir bilgi yoktur. Fetus üzerindeki risk/yarar oranını tartılarak, doktor gözetimi altında ve doktor gerek görürse kullanılabilir. Refresh Tears bebeklerde ve 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Refresh Tears’ın yan etkileri nelerdir? Yan etkileri arasında nadiren gözde irritasyon, konjunktival hiperemi, göz bölgesinde ödem ve kaşıntı gibi yan etkiler bildirilmiştir.

”Bu bilgiler Refresh Tears’ın kısa bilgileridir. Aşağıdaki KULLANMA TALİMATINI okuyarak Refresh Tears hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz”. 

Refresh Tears lubrikan göz damlası kullanım talimatı

Formül: 1 ml damla Refresh Tears; etken madde olarak 5.0 mg sodyum karboksimetilselüloz, prezervan madde olarak 0.050 mg oksikloro kompleks (Purite®), yardımcı maddeler olarak 0.35 mg sodyum borat dekahidrat, 3.9 mg sodyum klorür, 1.4 mg potasyum klorür, 0.06 mg kalsiyum klorür dihidrat, 0.06 mg magnezyum klorür heksahidrat, 6.0 mg borik asid, sodyum hidroksit ve saf su içerir.

Refresh Tearsı’ın farmakodinamik özellikleri: Refresh Tears göz damlasında etken madde olarak sodyum karboksimetilselüloz etkisini reseptörler aracılığıyla göstermez. Sodyum karboksimetilselüloz’un etkisi viskozite artırıcı özelliğine bağlı olup, Refresh Tears’ın gözde tutulma zamanını artırır. Karboksimetilselülozun oküler yüzeyde lubrikan ve nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Refresh Tears kullanıldığı zaman, formülünde prezervan olarak kullanılan purite doğal gözyaşının komponentlerine değişmektedir ve antimikrobial aktivitesinin olduğu düşünülmektedir.

Refresh Tears’ın farmakokinetik özellikleri: Sodyum karboksimetilselüloz yüksek molekül ağırlığı nedeniyle (yaklaşık 90.000) korneaya penetre olmaz, sadece oküler yüzeyde doğal gözyaşının etkisini gösterip göz yüzeyini terk eder. Topikal oftalmik uygulamada oküler dokulara penetrasyonu bulunmadığından ve böyle bir özellik de beklenmediğinden, oküler farmakokinetik çalışmaları bulunmamaktadır.

Refresh Tears hangi hastalıklarda kullanılır? (Refresh Tears’ın endikasyonları)

Refresh Tears, kuru göz sendromu (keratokonjunktivitis sicca) ve göz yaşı azlığının bulunduğu durumlarda kullanılır.

Refresh Tears ne için kullanılır

Refresh Tears kullanımının sakıncalı olduğu durumlar (kontrendikasyonları)

Refresh Tears’ın bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı (alerjisi) olanlarda, bebeklerde ve 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Refresh Tears kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

 • Gözde acı, görmede değişiklik, kızarıklığın ve irritasyonun devam etmesi durumunda ya da durum kötüleşirse veya 72 saatten uzun sürerse, ilacın kullanımı kesilip bir doktora başvurulmalıdır.
 • Solüsyonun rengi değişir ya da bulanıklaşırsa Refresh Tears kullanılmamalıdır.
 • Bir başka oküler ilacın (göz ilacının) birlikte kullanılması durumunda, söz konusu ilaç Refresh Tears’ı damlatmadan 15 dakika önce uygulanmalıdır.
 • Bulaşmayı önlemek için damlalığın ucu herhangi bir yüzeye değdirilmemelidir.
 • Kullandıktan sonra kapak kapatılmalıdır.

Özel durumlarda Refresh Tears kullanımı

 • Hamilelik ve emzirme döneminde Refresh Tears kullanılır mı? Gebelik kategorisi C’dir. Refresh Tears’ın hamilelik ve emzirme döneminde kullanımına ilişkin veriler mevcut değildir. Kullanılması gerekli ise, fetüs üzerindeki risk/yarar oranı değerlendirilerek, doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 • Araç ve makine kullananlar Refresh Tears’ı kullanabilir mi? Refresh Tears görmede bulanıklığa neden olmaz. Eğer geçici olarak bulanıklık oluşuyorsa, hastanın görmesi netleşinceye kadar araba ve makine kullanılmamalıdır.

Refresh Tears’ın ilaç etkileşimleri

Topikal oftalmik kullanım ile ilgili olarak herhangi bir ilaç etkileşimi bildirilmemiştir.

Refresh Tears nasıl kullanılır?

Kullanım şekli ve dozu: 

 • Refresh Tears’ı doktorunuz başka şekilde önerilmedikçe, etkilenen göze gerektikçe veya günde 4 kez 1 ya da 2 damla uygulanır.
 • Keratokonjunktivitis sicca tedavisi uzun süreli veya sürekli bir tedavi şeklidir.
 • Prezervan madde Purite, uygulandıktan sonra doğal gözyaşı bileşenlerine dönüştüğünden her tip kontakt lens ile birlikte kullanılabilir.

Not: Şişe açıldıktan sonra, 4 hafta içinde kullanılmalıdır. Her kullanımdan sonra şişenin kapağı kapatılmalıdır.

Refresh Tears kullanımı sırasında doz aşımı ve önlemler

Oküler uygulama ile ilgili olarak bir doz aşımı bildirilmemiştir. Doz aşımı söz konusu olursa, semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

Refresh Tears’ın olası yan etkileri (advers etkiler) nelerdir

Refresh Tears’ın yan etkileri arasında nadiren gözde irritasyon, konjunktival hiperemi, göz bölgesinde ödem ve kaşıntı gibi yan etkiler bildirilmiştir.

Refresh Tears kullanırken Beklenmeyen Bir Etki gördüğünüzde doktora başvurunuz.

Refresh Tears nasıl saklanır?

 • Refresh Tears’ı 25°C’nin altında, oda sıcaklığında saklayınız.
 • Refresh Tears’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Bu kullanma talimatı 04/01/2011 tarihinde onaylanmıştır. 

Benzer sağlık yazıları

 1. Göz kuruluğu nedenleri ve tedavisi
 2. Konjonktivit nedenleri ve tedavisi
 3. Gözde batma hissi nedenleri ve tedavisi
 4. Göz yanması nedenleri ve tedavisi
 5. Gözlerde kaşıntı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git