Hastalıklar ve Tedaviler

Reflü Hastalığı Teşhisi

Reflü hastalarındateşhisin konulabilmesiiçin öncelikle hastalar,

Reflü tanısında kullanılan yöntemler

Reflü hastalarındateşhisin konulabilmesiiçin öncelikle hastalar,

tarafından reflüye dair bir takım şikayetlerin anlatılması gereklidir ve ağızdan yapılan bir takım cihazlarda tanıyı kolaylaştırır. Reflü hastalarında önce yapılmakta olan gastoskopi her hastaya yapılabilen ince fiberoprik bir alettir. Gastoskopi ilegirip yemek borusu veya onikiparmak bağırsağında inceleme yapılır.

Özellikle reflü hastalığında teşhis koymak için yemek borusunda bir sorun olup olmadığı bakılır. Eğer oluşmuş ise ne kadar ciddi olup olmadığı mide kapak mekanizmasında bozukluk oluşup oluşmadığı bağırsakta açıklık olduğu veya kaç santim olduğu, midede bunun haricinde başka bir sorun olup olmadığı incelenir. Ayrıca endoskopi tanı yöntemi de kullanılır.

Reflü hastalığında tanı konması için her zaman şart olmasa da boyalı filmler baryumlu özefagus mide grafisi ile yemek borusu ile midenin görüntülenmesi ya da yemek borusu içindeki asit derecesinin belli bir zaman izlenmesi (ph monitorizasyon)işlemi uygulanır. Ayrıca bazı hastalarda mide hareketlerinin incelenmesi için monometre gerekebilir.

Reflü hastalığı nedir?Reflü hastalığı tedavisiHalilelikte reflü

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git