Hastalıklar ve Tedaviler

Reflü Hastalığı Nedenleri

Halk arasında mide reflüsü olarak tanınan gastroözofagialreflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi veya uzun süre temas etmesi ile yemek borusunun asitten kendini korumaya çalışmasının yeterli olmamasından kaynaklanır.Yetişkinlerin yaklaşık%20'sinde mide reflüsü şikayeti vardır. Mide içeriği, midenin salgıladığıhidrojen iyonu sebebiyle belirgin derecede asittir.

Reflü = asitli mide içeriği

Halk arasında mide reflüsü olarak tanınan gastroözofagialreflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi veya uzun süre temas etmesi ile yemek borusunun asitten kendini korumaya çalışmasının yeterli olmamasından kaynaklanır.Yetişkinlerin yaklaşık%20’sinde mide reflüsü şikayeti vardır. Mide içeriği, midenin salgıladığıhidrojen iyonu sebebiyle belirgin derecede asittir.

Eğer onikiparmak bağırsağından mideye yönelik safra geri akımı var ise mideden yukarı çıkan içerik asit ya da safra içermektedir. Alkali özellikli olan safra, mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine sebep olur. Reflü hastalığı asitli ya da safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun zaman temas etmesi ile yemek borusunun kendini asitten veya safralı mide içeriğinden koruyamadığı için oluşur.Gastroözofagialreflü hastalığının meydana çıkardığı bulgular çok geniş bir spektruma ve atipik belirtiler olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Tipik bulguların yaklaşık hepsi mide ve bağırsak sistemi ile ilgili iken, atipik belirtiler diğer organ sistemleri ile ilgili rahatsızlıklar oluşturur.Laringofaringialreflü olarak bilinen ve özellikle kulak, burun, boğaz uzmanlarınca takip edilen hastalarda genellikle atipik belirtiler daha fazladır ve tipik rahatsızlıklar ortaya çıkmayabilir.

Reflü hastalığı belirtileriReflü hastalığı tedavisiÇocuklarda reflü

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git