Mide Hastalıkları

Reflü Hastalığı Tedavisi

Reflü hastalığının tedavisinde hastanın reflüsünün, kökeni, süreci ve hastalığın evresine bağlı üç tane yöntem vardır. Öncelikle hastaların alması gereken önlemler, beslenme şeklinde değişklik yapmaları, ilaç tedavisi ile hastalığın verdiği rahatsızlıkları kontrol altında tutmaları önemlidir.

Reflü hastalığı tedavi edilir mi ?

Reflü hastalığının tedavisinde hastanın reflüsünün, kökeni, süreci ve hastalığın evresine bağlı üç tane yöntem vardır. Öncelikle hastaların alması gereken önlemler, beslenme şeklinde değişklik yapmaları, ilaç tedavisi ile hastalığın verdiği rahatsızlıkları kontrol altında tutmaları önemlidir. Reflü hastalığında bir kaç seçenek vardır. Hastalığın ne kadar ilerlemiş safhada olduğu anlaşıldıktan sonra buna göre tedavi doktorlar tarafından ayarlanır.

Reflü hastalığı ve ilaç tedavisi

İlaç tedavileri proton pompa yönünde olmaktadır. İlaç tedavisi mide asidini kontrol altında tutmak veya salgısını azaltmak amaçlı ilaçlar kullanılır. Bu tedavi yöntemi sayesinde yemek borusuna kaçan asit oranı azaltılır. Çoğu reflü, hastalarında bu yöntem işe yarayabilir. Lakin ilacın bırakılması veya ara verilmesi rahatsızlıkları yineleyecektir. Çünkü ilaç tedavisi ile mide kapağındaki bozukluğu, tamamen düzeltmek mümkün değildir. Bu tedavi yöntemi yemek borusunun tahriş olmasını en aza indirmek içindir. Lakin safra sıvısı asidik olmadığı için yemek borusuna yine kaçıp zarar verir. Bu nedenle ilaç tedavisi her zaman işe yaramayabilir.

Reflü hastalığı ve girişimsel tedavi

Endoskopik veya laparoskopikdiye bilinen ameliyatsız veya kansız adı verilen cerrahi
yöntemler ile de reflü tedavisi mümkündür. Cerrahi müdahale yapısal bozukluğu düzeltmek amacı ile yapılır. Öncelikle endoskopik müdahale olmakla beraber, bu yöntem ağızdan girerek yapılan bir işlem ile mide içinde kapak bozulmuş ise dikiş konularak kapağı düzeltmektir. Bu işlem anestezi gerektirmeyen bir işlem olduğundan 15-dk civarı sürer. Anestezi yapılmadığından iki üç gün sonra hasta evine dönebilir ve genelde bir gün sonra fiziksel olarak bir kısıtlama olmayabilir. Endoskopik tedaviher hastaya uygulanmayabilir. Bu tedavi yöntemi için mide fıtığının çok büyük olması veya yemek borusundaki sorunun çok fazla olması, hastanın hamile olmaması gerekmektedir.

İkinci yöntem ise laparoskopik tedavi yöntemi olarak bilinen, bu yöntem kronik reflü hastalığında en kalıcı yöntem olarak kabul edilir.Bu işlem karından yine kesilmeden yapılan laparoskopik yöntem ile yaklaşık 5 mm 5 farklı yerden girerek direkt olarak yapısal bozukluk onarılır.

Reflü hastalığı nedir?Reflü hastalığı teşhisiReflü ve beslenme

1 Yorum

  1. Adsız

    13 Mayıs 2015 at 22:00

    reflü hastalığı oldukça kötü bir durum. yemekten sonra hemen yatılmamalı. kızartma, asitli, ekşili bir şeyler yenmemesi gerek aslında. yoksa boğazda yara yapar. reflü hastalığını diyetle birlikte ortadan da kaldırabilirsiniz. yemekten 2 saat sonra yatın yatacaksanız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git