Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Raşitizm Hastalığı Neden Olur?

Raşitizm hastalığının en sık görülen belirtisi kemiklerde; özellikle de bacaklarda, pelvik kemiklerde, göğüs kemiklerinde ve omurgada şekil bozukluğudur.

Raşitizm hastalığı nedir?

Raşitizm, çocuklarda beslenme yetersizliğine bağlı olarak kemiklerde şekil bozukluğu şeklinde meydana çıkan ve belirtilerini esas olarak iskelet sisteminde gösteren metabolik kemik hastalığıdır. Bu hastalıkta çocukların gelişme döneminde yetersiz miktarda kalsiyum ve fosfat alımındaki yetersizliğe bağlı kemiklerde şekil bozukluğu oluşur.

Yetişkinlerde ise raşitizm’in benzer durumu olan kalsiyum ve fosfat eksikliğine bağlı olarak osteomalazi olarak tanımlanan durum görülür.

Raşitizm hastalığı nedenleri

  1. Raşitizm hastalığının en önemli sebebi D vitamini eksikliğidir. Kalsiyumun sindirim sisteminden emilimi ve kana karışması ve kemiklere bağlanması için D vitamini çok ama çok önemlidir.
  2. D vitamini yağ içeren hayvansal gıdalarda bulunur. Balık yağı, yağ, yumurta sarısı, karaciğer gibi gıdalarda D vitamini vardır. Ayrıca anne sütünde de az miktarda D vitamini bulunur. D vitamini güneş ışınlarının deriden (ciltten) alınması sonucu da insan vücudunda üretilir.
  3. Raşitizm bazen sindirim sistemindeki bozukluğa yol açan malabsorpsiyonun (besinlerin sindirim sisteminde emilme bozukluğunun) bir komplikasyonu olarak da ortaya çıkar.
  4. Raşitizm, bazı nadir görülen böbrek ve karaciğer hastalıklarına bağlı da görülür.

Raşitizm hastalığı belirtileri

Raşitizm hastalığının en sık görülen belirtisi kemiklerde; özellikle de bacaklarda, pelvik kemiklerde, göğüs kemiklerinde ve omurgada şekil bozukluğudur.

Hastalığın hastalığa özgü diğer belirtileri arasında bacak eğriliği, bebeklerde kafatasının yumuşak olmasından dolayı kafanın düzleşmesi, raşitizmli bebeklerde az uyuma, emekleme ve yürüme gecikmesi gibi belirtiler sık görülür.

Yine belirtiler arasında skolyoz (omurga eğriliği), kırıklara yatkınlık, el ve ayak bileklerinde genişleme, kaburga uçlarının boncuklaşması, pelvik ağrı ve kas zayıflığı (cılız miyopati), baş terlemesi, diş sorunları, kontrolsüz kas spazmları, hipokalsemi, güvercin göğüs, genu valgum gibi belirtiler de vardır.

Raşitizm hastalığı teşhisi

Raşitizm hastalığında teşhis kemik ve metabolizma hastalıkları uzmanlarınca yapılabilecek fizik muayenede çocuğun görüntüsü, röntgen filmi, kemik biyopsisi ve kan testleri ile konulabilir.

Düz radyografi, raşitizme bağlı metabolik kemik hastalığı şüphesinde birincil görüntüleme yöntemidir.

Manyetik rezonans görüntüleme kıkırdak yapıların değerlendirilmesinde faydalıdır, ancak belirgin olmayan mineralizasyonu tam olarak göstermediği için raşitizmde kullanımı sınırlıdır. Ek olarak 6 yaşındaki çocuklarda sedasyon da gerekebilir.

Ultrasonografik görüntüleme tekniği raşitizmdeki metafizyal kırıkların teşhisinde kullanilabilir.

Raşitizm hastalığı tedavisi

Beslenme sorunlarına bağlı olarak meydana gelen raşitizmin tedavisinde D vitamini verilir. D vitamini normal kemik gelişimini yapılandırır ve bozukluklar çocuk büyürken genellikle kaybolur.

Sekonder (başka bir hastalıktan dolayı) gelişen raşitizm hastalığı tedavisinde ise altta yatan hastalık tedavi edilir ve tedavi yöntemi altta yatan hastalığa veya faktöre göre değişebilir. Şiddetli kemik deformiteleri (bozuklukları) olan hastalarda düzeltme amaliyatları için cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Hastalığın ağırlığına göre raşitizm tedavi süresi 1 ay ile 1 yıl arası değişebilir. Özellikle genetik faktörlere bağlı gelişen raşitizm hastalığı tedavisinde tedavi süresi daha uzun olabilir.

Raşitizm hastalığı tedavisi

Raşitizm hastalığı tedavisi

Raşitizm hastalığının riskleri (komplikasyonları)

Raşitizm tedavi edilmediğinde vücut bir şekilde bu durumu idare etmeye çalışır ve çocuğun büyümesi devam eder, ancak vücudun pek çok bölgesinde kalıcı kemik hasarları meydana gelir.

Raşitizm tedavi edilmediği zaman kalıcı kemik hasarları, ciddi postür (duruş) bozuklukları, yürüme bozuklukları, kol ve bacaklarda kemik hasarları, daha kolay kemik kırılmaları ve nörolojik hasarlar oluşabilir, bu nedenle raşitizm hastalığının doğru ve erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Raşitik teriminin anlamı nedir
  2. X bacak hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Hipokalsemi nedenleri ve tedavisi
  4. Osteomalazi nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda yürüme gecikmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git