Ağız Hastalıkları

Ranula Kisti – Kurbağacık Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Ranula (kubağacık), ağız tabanının ön kısmında bulunan kubağa karnına benzer şeffaf mavimsi bir şişlik şeklinde görülen kisttir.

Ranula kistleri (kurbağacık hastalığı) nedir?

Ranula (kubağacık), ağız tabanının ön kısmında bulunan kubağa karnına benzer şeffaf mavimsi bir şişlik şeklinde görülen kisttir. İçi mukus dolu olan bu ince duvarlı kistler kafa kaidesi ve mediastene (göğüs kafesi arkasında yer alan bölüm) uzanabilirler. Ranula kistleri bebeklik yaşlarından itibaren her yaş grubunda görülebilir fakat özellikle 2’inci dekatta (10-20 yaş arası) daha sık rastlanan bir durumdur.

Ranula kistleri (kurbağacık hastalığı) nedenleri

Ranulalar muhtemelen hasarlı tükürük bezlerinden gelişirler. Ranulaların gelişiminde sublingual bez elemanlarının hasara uğraması sonrası oluşan mukus kaçağına karşı bir reaksiyonun rol aldığı bilinmektedir. Ranulaların oluşumunda ileri sürülen diğer nedenleri arasında obstrüksiyon (bez kanalının daralması veya tıkanması) travmalar ve doğumsal anomaliler de vardır.

Ranula kistleri (kurbağacık hastalığı) belirtileri

Ranula kistinin en sık görülen belirtileri arasında dil altında ağrısız, yumuşak, dalgalı kitle varlığı, kitlesi aşırı derece büyük olan hastalarda konuşma ve yutma sorunları gibi belirtiler vardır. Ranula kisti oluştuktan sonra şikayetler tedavisi yapılmadığı sürece 2-3 ay sürebilir ve sonunda hasta doktora gitmek zorunda kalır. Ranula kistleri özellikle yenidoğanlarda beslenmeyi güçleştirebilir.

Ranula kistleri (kurbağacık hastalığı) teşhisi ve türleri

  1. Basit ranula nedir? : Ağız tabanında oluşan bu mukus birikimi ile oluşan kistler ağız tabanını yapan mylohyoid kas üzerinde kalır ise basit ranula olarak adlandırılır.
  2. Servikal ranula nedir? : Ranulalar mylohyoid kasın arka kısmından geçerek boyun kısmına yayılım gösterir ise plunging ya da servikal ranula adını alır.
  3. Mixt ranula nedir? : Sublingual ve submandibular ranulanın birlikte görüldüğü vakalar mixt ranula olarak adlandırılır. Submandibular ranula ve mixt ranula aynı zamanda plunging ranula olarak da adlandırılır.

Ranula kistleri KBB uzmanı veya diş hekimi muayenesinde teşhis edilebilir.

Ranula (kurbağacık hastalığı) ile karışan hastalıklar

Ranulaların ayırıcı tanısında ağız tabanında yer alan sellülit, kalkulu, Wharton kanalı kistleri, aksesuar tükürük bezi mukoseli, dermoid epidermoid inklüzyon kistleri, tyroglossal duktus kistleri, brankial kistler, hemangiom, lenfangiom, lipom ve pleomorfik adenom gibi hastalıklar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ranula kistleri (kurbağacık hastalığı) tedavisi

Ranula kistinin tedavisi cerrahi yolla çıkarılması işlemi (marsupilizasyon işlemi) şeklinde yapılır. Ranula kisti çıkarıldıktan sonra tekrarlama riski vardır, bu nedenle marsupilizasyon işleminden sonra hastalar ortalama 6 ay 2 yıl arası takip edilir.

Tekrarlayan ranula kistlerinde kistin total eksizyonu veya sublingual bez ile birlikte komple çıkarılması işlemi tercih edilir. Basit ranula kistleri ağız içinden uygulanan cerrahi işlem ile çıkarılır. Plunging ranula kistlerinde ise kitle boyun kısmından kesi yapılarak çıkarılır.

Tükürük bezi hastalıkları ile ilgili sağlık yazıları

  1. Tükürük bezi iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Tükürük bezi taşları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Tükürük bezi kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Sjögren sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Adenit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Tiroid kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Bazal hücreli karsinom nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git