Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Ramsay-Hunt Sendromu Nedir?

Ramsay-Hunt sendromu, fasiyal siniri tutan bir cins herpes zoster (zonadır). Ramsay-Hunt sendromu travmaya bağlı olmayan periferik fasiyal paralizilerin (yüz felcinin) en sık nedenidir.

Ramsay-Hunt sendromu

Ramsay-Hunt sendromu, fasiyal siniri tutan bir cins herpes zoster (zonadır). Ramsay-Hunt sendromu travmaya bağlı olmayan periferik fasiyal paralizilerin (yüz felcinin) en sık nedenidir.

Ramsay-Hunt sendromu neden olur?

Ramsay-Hunt Sendromu özellikle 60 yaş üzeri kişilerde daha sık görülebilceği gibi çocuklarda da görülür, ancak çocuklarda yetişkinlere oranla daha az sıklıkta görülen bir durumdur. Periferik fasiyal paralizi (yüz felci) tanısı alan hastalarda % 4 ile % 18’i arasında Ramsay-Hunt sendromunun bu duruma neden olabildiği geçmiş çalışmaların verilerinde bulunmaktadır.

Çocuk ve erişkinlerde yapılan tanısal çalışmalar sonucunda varisella zoster virüsü (VZV) reaktivasyonunun yedinci kraniyal sinir felcine yol açabildiği kanıtlanmıştır. Virüsün reaktivasyon bölgesi genikülat gangliondur. Virüsün gangliona suçiçeği geçirme döneminde, fasiyal sinirin kulak ve dilde lokalize olmuş sensöriyal dalları aracılığı ile girdiği düşünülmektedir.

Ramsay-Hunt sendromu belirtileri

Ramsay-Hunt sendromunun belirtileri arasında yüz felci, şiddetli kulak ağrısı, işitme kaybı, tat duyusu kaybı, hastalığın etkilediği yüz bölgelerinde ağrılı döküntü, baş dönmesi, bulantı ve/veya kusma, üveit (gözün üvea tabakasının iltihabı), keratit (göz bebeği iltihabı), ateş ve dış kulak yolunda, ağızda, hipofarenks bölgesinde, larinks de, baş-boyun bölgesi cildinde veziküller (içi sıvı dolu kabarcıklar) oluşması gibi belirtiler görülebilir.

Ramsay-Hunt sendromu tedavisi

Ramsay-Hunt sendromu tedavisinde antiviral ilaçlar, bazen antienflamatuar ilaçlar (iltihap giderici ilaçlar) ve steroidler kullanılır. Ayrıca tedavide Ramsay-Hunt sendromunun neden olduğu komlikasyonlara (yüz felci gibi) yönelik tedaviler de uygulanır.

Ramsay-Hunt sendromu diyabet, immün sistem yetmezliği ve immün sistemin işlevini bozan hastalıklar nedeni ile de gelişebileceği için altta yatan nedenin de araştırılması ve bu nedenin tedavisinin de yapılması gerekir.

Konu ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Yüz felci (Bells palsy) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Yüz felci egzersizleri nasıl yapılır
  3. Herpes zoster (zona) nedenleri ve tedavisi
  4. Vücutta yanma, karıncalanma hissi nedenleri ve tedavisi
  5. İşitme kaybı nedenleri ve tedavisi
  6. Kulak enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
  7. Sinir yolu bozuklukları nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git