Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Ramazan Bayramında Beslenme Nasıl Olmalı – Bayram ve Beslenme

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canın çektiği her şeyi yiyip içmek değildir.

Doğru beslenme nedir?

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canın çektiği her şeyi yiyip içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, kişiyi geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.

Ramazan bayramında beslenme konusunda nelere dikkat edilmeli?

Ramazan ayı süresince oruç tutan kişilerde beslenme düzeni ve beslenme şekli oldukça değişmektedir, bu nedenle ramazan bitiminde (özellikle bayramda) metabolizmanın da bu bir aylık süreçte değişime uğramasıyla normal zamanlara oranla daha çok tatlı tüketme isteğini, daha fazla yemek yeme isteğini bastırmak oldukça güçtür. Bu nedenle ramazan bayramında dikkatli beslenmek kurban bayramına göre ayrı bir önem taşır.

Bayram beslenmesinde aşırı ve fazla yağlı beslenme ile kişilerde gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Özellikle bayramlarda hamurişi tatlıların gereğinden fazla tüketilmesi durumunda vücudun yağ ve kolesterol seviyesi yükselebilir. Özellikle ailesinde hipertansiyon, kalp hastalığı, kalp damar hastalığı, diyabet gibi kronik hastalık ve mide rahatsızlığı olan bireylerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

Bayramda sağlıklı beslenme konusunda nelere dikkat edilmeli

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

 • Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı, kahvaltıda kızartma, kavurma, sucuk, salam, çörek, börek tarzı ağır besinler olmamalıdır. Kahvaltı domates, salatalık, biber, peynir, zeytin yumurta gibi normal bir kahvaltı olmalıdır. Bayramda tatlı tüketimi artacağı için bayram kahvaltılarında reçel, bal, pekmez gibi şekerli yiyecekler bulundurulmamalıdır.
 • Bayram süresince kalabalık ve oldukça keyifli olan aile yemeklerinin olması alınan besin miktarını arttırır, fakat bir ay süresince gündüzleri aç ve boş kalan mide de 3 günlük bayramda dikkat edilmezse ciddi ölçüde travma oluşur. Bu nedenle mideyi bu tür bir travmaya maruz bırakmamak için öğünler az ve sık olmalıdır, ağır yemeklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Bayramlarda vazgeçemediğimiz hamurlu ve kızartılarak yapılan tatlıların yerine, daha hafif olan sütlü ve meyveli tatlılardan tüketmek daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Çikolata, lokumlar, şekerlemelerin yerine kuru meyvelerden tüketmek veya ikramlık hazırlamak da aşırı tatlı tüketiminden kaçınmak için önemlidir.
 • Bayramın ilk günlerinde ve bayramdan sonra ağır tatlılar ve ağır yemekler yerine sebze yemekleri ve meyveler tüketilerek midenin yavaş yavaş eski düzenine geri dönmesi sağlanmalıdır.
 • Ramazan ayı boyunca (özellikle yaz aylarında) vücudun su düzeyi oldukça azalır, bu nedenle bayram süresince ve bayramdan sonra vücudun sıvı dengesini tekrar kazanması için yeterli su, bitki çayları ve asitsiz içecekler tüketilmelidir.
 • Sağlıklı bir bayram geçirmek  ve misafirlerinizin de bayramı sağlıklı geçirmesini sağlamak için ikram konusunda ısrarcı olunmamalı, ikramları kibarca geri çevirme de ihmal edilmemelidir.
 • Bayramda bütün bu önlemlerin yanı sıra  fiziksel aktivite de ihmal edilmelidir. Evde kendi işlerinizi yaparak, merdivenleri yürüyerek çıkarak, egzersiz ve yürüyüş yapmayı dikkat ederek bayram da sağlığınızı ve fiziksel aktivitenizi korumak önemlidir.

Bayramda beslenme önerileri

Benzer sağlık yazıları

 1. Kurban bayramında beslenme 
 2. Yaz aylarında sağlıklı ve doğru beslenme 
 3. Kilo vermeye yardımcı besinler
 4. Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri
 5. Metabolizma hızını arttırma yöntemleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git