Ağrılar ve Tedavileri

Romatim Jel Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Romatim Jel İlacın Yan Etkileri

Romatim jel topikal kullanılan non streoidal antiinflamatuvar preparatları olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Yalnızca harici kullanım içindir.

Romatim jel kısaca nedir?

 • Romatim jel nedir? Romatim jel etkin madde olarak diklofenak sodyum içeren, jel formunda bir ilaçtır. Romatim jel topikal kullanılan non streoidal antiinflamatuvar preparatları olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Sadece harici kullanıma uygundur.
 • Romatim jel ne için kullanılır? Romatim jel, yetişkinlerde burkulma , ezilme, incinme gibi kazalar ya da spor yaralanmalarının neden olduğu ağrı, iltihaplanma ve şişmelerde, yumuşak doku iltihaplanmalarında, bölgesel romatizma hastalıklarında kullanılır.
 • Romatim jel nasıl kullanılır? Romatim jel’i günde 3-4 defa derinin etkilenen bölgesine yavaşça ovmak suretiyle uygulayınız. Gerekli olan miktar ağrılı yerin genişliğine bağlıdır. Örneğin kiraz ya da ceviz büyüklüğündeki Romatim jel  iki, iki buçuk santim deri alanına yeterlidir. Romatim jel’i doktorunuz başka şekilde önermemiş ise kas ve eklem ağrılarında 3 haftadan daha uzun kullanmayınız. Ağrılarınızda azalma olmaz ya da daha da kötü olur ise doktorunuza başvurunuz. Romatim jel 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Çocuklarda 7 günden daha uzun süre kullanımı önerilmez. Yaşlılarda yetişkin dozu uygulanabilir.
 • Romatim jel kullanılmaması gereken durumlar: Romatim jel’in bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise, asetilsalisilik asit (ağrı kesici bir ilaç) veya ibuprofen gibi diğer non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar ile hırıltı ya da kısa nefes alma (astım atağı), sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ya da kurdeşen veya burun akıntısı gibi şikayetleriniz oluyorsa, hamileyseniz, açık yaranız varsa, egzama gibi cilt sorunlarınız varsa romatim jel’i kullanmayınız. 14 yaşından küçük çocuklarda da Romatim jel kullanılmaz.
 • Romatim jel’in yan etkileri: Tüm ilaçlar gibi Romatim jel’in içeriğinde bulunan bazı maddelere karşı aşırı duyarlılığı (alerjisi) olan insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik reaksiyon belirtileri arasında ağız, yüz, dil ve boğazda şişme, sıvı kabarcıklı deri döküntüsü, hırıltılı ya da kısa nefes alma ya da kurdeşen gibi yan etkiler vardır. Diğer yan etkileri arasında ise ciltte iltihaplanma, egzama, döküntü,  ışığa hassasiyet, kaşıntı ve kızarıklık vardır.

”Bu bilgiler Romatim jel’in kısa bilgileridir. Aşağıdaki KULLANMA TALİMATINI okuyarak Romatim jel hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz”. 

Romatim jel kullanma talimatı

Romatim jel’in etkin maddesi nedir? Her 1 gram jel 10 mg Diklofenak sodyum içerir.

Romatim jel’in yardımcı maddeleri: PVR Karbomer 940, İzopropil alkol, Nipagin M Sodyum, Trietanolamin (pH ayarlayıcı) ve Distile su içerir.

Romatim jel cilt üzerine uygulanır. 

 • Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu Kullanma Talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Romatim jel nedir?

 • Romatim jel etkin madde olarak diklofenak sodyum içeren, jel formunda bir ilaçtır.
 • Romatim jel topikal kullanılan non streoidal antiinflamatuvar preparatları olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Yalnızca harici kullanım içindir.
 • Romatim jel 50 gram’lık tüpler ile kullanıma sunulmaktadır.

Romatim jel hangi hastalıklar için kullanılır? (Romatim jel’in endikasyonları)

 • Burkulma, ezilme, incinme gibi kazaların neden olduğu ağrılar
 • Spor yaralanmalarının neden olduğu ağrılı durumlar
 • İltihaplanma ve şişmeler
 • Yumuşak doku iltihaplanmaları
 • Bölgesel romatizma hastalıkları gibi ağrılı durumlarda Romatim jel tedavisi kullanılabilir.

Romatim jel hangi hastalıklarda kullanılır

Romatim jel kullanımın sakıncalı olduğu durumlar (Romatim jel’in kontrendikasyonları)

 • Diklofenak veya Romatim jel’in bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı (yardımcı maddeler listesine bakınız) alerjiniz var ise Romatim jel’i kullanmayınız.
 • Asetilsalisilik asit (ağrı kesici bir ilaç) veya ibuprofen gibi diğer non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar ile hırıltı ya da kısa nefes alma (astım atağı), sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ya da kurdeşen veya burun akıntısı gibi şikayetleriniz oluyorsa Romatim jel’i kullanmayınız.
 • Hamileyseniz (özellikle son 3 aylık dönemde) Romatim jel’i kullanmayınız.
 • Romatim jel’i, açık yaralara ya da hasar görmüş döküntülü ve egzamalı cilt üzerine uygulamayınız.
 • 14 yaşından küçük çocuklarda ve adolesanlarda romatim jel’i kullanmayınız.

Romatim jel’in dikkatli kullanılması gereken durumlar (Uyarılar/Önlemler)

Eğer: Geniş alanlara uygulanacaksa veya uzun süreli tedavi amacıyla kullanacaksanız dikkatli kullanınız.

 • Romatim jel yalnızca harici kullanım içindir. Ağız içine uygulamayınız, yutmayınız.
 • Romatim jel’in gözle temasından kaçınınız. Gözle teması durumunda gözünüzü temiz suyla yıkayınız. Rahatsızlık devam ederse doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.
 • Romatim jel kullandığınız sürede aşırı güneş ışığına maruz kalmayınız.
 • Deri döküntüleri olması durumunda tedavinizi durdurunuz.
 • Romatim jel kapatıcı olmayan bandajlar ile kullanılabilir; ancak hava geçirmeyen kapatıcı bandajlar ile kullanmayınız.
 • Diklofenak içeren diğer ürünlerle birlikte Romatim jel’i kullanmayınız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. 

Özel durumlarda Romatim jel kullanımı

 • Hamilelikte Romatim jel kullanılabilir mi? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Romatim jel’i gebeliğiniz boyunca, özellikle üçüncü üç aylık dönemde kesinlikle kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Emzirme döneminde Romatim jel kullanılabilir mi? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Romatim jel’i kesinlikle gerekli olmadıkça emzirme döneminde kullanmayınız. Doktorunuz tarafından kullanılması gerekli görüldüğünde geniş alanlara uygulamayınız, uzun süreli kullanmayınız ve göğüs üzerine uygulamayınız.
 • Araç ve makine kullananlar Romatim jel’i kullanabilir mi? Romatim jel’in araç ve makine kullanma yeteneğiniz üzerinde etkisi yoktur.
 • Romatim jel’in özel kullanım durumları: Özel kullanım durumu yoktur.
 • Romatim jel’in yiyecek ve içecek ile kullanımı: Romatim jel’in uygulama yöntemi açısından yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

Romatim jel’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Romatim jel’in içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı bir duyarlılığınız yoksa bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte Romatim jel kullanımı

Eğer reçeleli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Romatim jel nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıktığı için talimatlar:

 • Yetişkinlerde Romatim jel kullanımı: Romatim jel’i günde 3-4 defa derinin etkilenen bölgesine yavaşça ovmak suretiyle uygulayınız. Gerekli olan miktar ağrılı yerin genişliğine bağlıdır. Örneğin 24 gram Romatim jel (kiraz ile ceviz büyüklüğü kadar miktarda) yaklaşık olarak 2.0-2.5 cm çapında bir alanı tedavi etmek için yeterlidir. Romatim jel’i doktor tavsiyesi haricinde kas ve eklem ağrılarında (incinme, burkulma, ezilme gibi) ya da tendonitte 2 hafta, artrit ağrısında 3 haftadan uzun süreli kullanmayınız. 7 gün süresince kullandığınız halde ağrı ve şişlik durumunda bir gelişme olmaz ise ya da daha kötüye giderse doktorunuza danışınız.
 • Çocuklarda Romatim jel kullanımı: Romatim jel’in çocuklarda ve 14 yaşın altındaki ergenlerde kullanımı önerilmemektedir. 14 yaş ve üzeri çocuklarda, ağrı için 7 günden uzun süre kullanılması ya da semptomların (belirtilerin) kötüleşmesi durumunda doktora danışılması gerekir.
 • Yaşlılarda Romatim jel kullanımı: Yaşlılarda Romatim jel’in yetişkin dozları kullanılabilir.
 • Romatim jel’in özel kullanım durumları: Özel kullanımı yoktur.

Uygulama yolu ve metodu: 

Derinin ağrıyan ya da şişen bölgesine yavaşça ovmak suretiyle uygulayınız. Ovma sırasında hafif serinletici bir etki hissedebilirsiniz. Uygulamadan sonra ellerinizi yıkayınız, (tedavi edilen bölge elleriniz değilse).

Eğer Romatim jel’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Romatim Jel kullandıysanız: 

Romatim jel’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Romatim jel’i kullanmayı unutursanız: 

Eğer Romatim jel’in bir dozunu almayı unutursanız, hatırladığınız anda dozu alınız ve bir sonraki dozu normal kullanma zamanında alınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulamayınız.

Romatim jel’in olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Romatim jel’in içeriğinde bulunan bazı maddelere karşı aşırı duyarlılığı (alerjisi) olan insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Asetilsalisilik asit (ağrı kesici bir ilaç) veya ibuprofen gibi diğer non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar ile hırıltı ya da kısa nefes alma (astım atağı), sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ya da kurdeşen, burun akıntısı gibi şikayetleriniz oluyorsa Romatim jel’in içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Romatim jel’i kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: 

 • Ağız, yüz,dil ve boğazda şişme
 • Sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ya da kurdeşen
 • Hırıltı ya da kısa nefes alma
 • Göğüste sıkışma hissi (astım atağı gibi).

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Romatim jel’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: 

 • Cilt hastalığı (iltahaplanma, egzama)
 • Döküntü.

Bunların hepsi ciddi yan etkileridir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz. 

 • Işığa hassasiyet
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık.

Bunlar Romatim jel’in hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan ‘ ilaç Yan Etki Bildirimi’ ikonuna tıklayarak ya da O 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezine (TUFAMI) bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

Romatim jel nasıl saklanır?

 • Romatim jel’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Romatim jel’i 30 C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Romatim jel’i son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 • Etiketin veya ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra Romatim jel’i kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Romatim jel’i kullanmayınız.

Bu kullanma talimatı 24/09/2014 tarihinde onaylanmıştır. 

Benzer sağlık yazıları

 1. Romatizma nedir
 2. Diz romatizması nedenleri ve tedavisi
 3. Kırık, çıkık ve burkulmalar
 4. Eklem ağrısı nedenleri ve tedavisi
 5. Tendon iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git