Enflamatuar Hastalıklar

Ralef Tablet Nedir? Ralef İlaç Ne İşe Yarar? Ralef Yan Etkileri

RALEF 10 MG FİLM KAPLI TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağızdan alınır.

Etkin madde: Leflunomid.

Yardımcı maddeler:

 • Tablet Çekirdeği: Mikrokristalin selüloz, laktoz monohidrat, mısır nişastası 1500, povidon, krospovidon, koloidal silikon dioksit, magnezyum stearat.
 • Film Kaplama: Opadry II Beyaz OY-LS-28908 [hipromelloz 15cp (E464), hipromelloz 3cp (E464), hipromelloz 50cp (E464), laktoz monohidrat, titanyum dioksit (E171), makrogol/PEG 4000].

Ralef Tablet Nasıl Kullanılır

RALEF NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (RALEF ENDİKASYONLARI)

Ralef romatizmaya karşı kullanılan ilaç grubuna dahildir ve etkin madde olarak 10 mg leflunomid içerir.

Ralef 10 mg film kaplı tablet beyaz, yuvarlak, bikonveks tabletlerdir. Tabletler, 30 film kaplı tablet içeren plastik şişeler içerisinde bulunur.

Ralef erişkinlerde sülfasalazin (romatoid artrit ve iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır) veya metotreksat (kanser veya ağır sedef hastalığı ve ağır eklem romatizmasının tedavisinde kullanılır) ile kontrol altına alınamayan veya bu ilaçları tolere edemeyen veya bu ilaçların kullanılmamasının gerektiği aktif romatoid artrit ve yine sülfasalazin veya metotreksat ile kontrol altına alınamayan veya bu ilaçları tolere edemeyen veya bu ilaçların kullanılmamasının gerektiği aktif psöriyatik artrit tedavisinde kullanılır.

 • Romatoid artritin belirtileri tutulan eklemde iltihap, şişlik, hareket zorluğu ve ağrıdır. Tüm vücudu etkileyen diğer belirtiler iştah kaybı, ateş, enerjide azalma ve kansızlık (kırmızı kan hücrelerinde azalma, anemi).
 • Aktif psöriatik artrit belirtileri ise tutulan eklemde iltihap, şişlik, hareket zorluğu, ağrı ve yama şeklinde kırmızı pullu deri döküntülerini (deri lezyonları) içerir.

RALEF KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (RALEF KONTRENDİKASYONLARI)

Eğer;

 • Leflunomide, teriflunomide (sinir sistemi hastalığı olan multiple skleroz hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç) ya da tabletlerdeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa (özellikle ateş, eklem ağrısı, deride kırmızı lekeler veya kabartılar şeklinde ciddi deri reaksiyonu şeklinde (örn. Stevens-Johnson sendromu),
 • Karaciğerinizde bir problem varsa,
 • Orta derecede veya şiddetli böbrek rahatsızlıklarınız varsa,
 • Kanınızdaki protein düzeyi ciddi olarak normalin altında ise (hipoproteinemi),
 • Bağışıklık sisteminizi etkileyen herhangi bir rahatsızlığınız varsa (örn. AİDS),
 • Kemik iliği ile ilgili hastalığınız, kırmızı veya beyaz kan hücreleri ya da kan pulcuklarının (pıhtıların oluşumunda görev alan hücreler) sayısında azalma varsa,
 • Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa,
 • Gebelik durumunuz varsa, gebe olduğunuzu düşünüyorsanız veya emziriyorsanız.

RALEF’İN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

 • Daha önce intersitisyel akciğer hastalığı ( akciğer hastalığı) geçirdiyseniz.
 • Daha önce verem (tüberküloz) geçirdiyseniz ya da veremi olan biri ile yakın temasta bulunduysanız. Sizde verem olup olmadığını anlamak için doktorunuz testler yapabilir.
 • Erkekseniz ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız. Ralef meniye geçebilir ve bebekte doğuştan kusurlara sebep olabilir. Ralef ile tedavi sırasında güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen erkek hastalar, olası herhangi bir riski en aza indirmek için Ralef kullanımının kesilmesi ve belirlenen ilaçların kullanımı ile Ralef’in hızla ve yeterli düzeyde vücuttan atılımı konusunda doktorlarına danışmalıdır. Ralef’in vücudunuzdan yeterince atıldığından emin olmak için kan testi yapılmalı, sonrasında çocuk sahibi olabilmek için en az 3 ay beklemelisiniz.
 • Ralef nadiren kan, karaciğer, akciğerler veya kol veya bacaklarınızdaki sinirlerle ilgili rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca ciddi bazı alerjik reaksiyonlara (Eozinofili ve Sistemik Semptomlu İlaç Reaksiyonu -DRESS dahil) yol açabilir veya ağır enfeksiyon riskini artırabilir. (detaylı bilgi için ‘Olası Yan Etkiler’ bölümüne bakınız.) DRESS grip benzeri belirtilerle başlar ve yüzde başlayıp yayılan döküntü, yüksek ateş, kan testlerinde karaciğer enzimlerinde yükselme ve kanda belli bir tipteki beyaz kan hücrelerinde artış (eozinofili) ve lenf düğümlerinde büyüme ile devam eder.
 • Doktorunuz, kan hücrelerinizin ve karaciğerinizin durumunu izleyebilmek için Ralef tedavisinden önce ve tedavi süresince düzenli aralıklarda kan testlerinizi yapacaktır. Ralef kan basıncının yükselmesine sebep olabileceğinden doktorunuz ayrıca düzenli olarak kan basıncınızı kontrol edecektir.
 • Açıklanamayan süreğen ishal gelişirse doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuzu ayırıcı tanı için ek testler yapabilir.

Çocuklarda ve Ergenlerde:

Ralef’in çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanımı önerilmemektedir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

RALEF’İN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

 • Ralef yemeklerden önce veya sonra alınabilir.
 • Ralef tedavisi boyunca alkol tüketilmesi önerilmez. Ralef tedavisi sırasında alkol almanız karaciğer hasarı riskini artırabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE RALEF KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız Ralef kullanmayınız. Ralef kullanırken hamileyseniz veya hamile kaldıysanız, ciddi doğum bozuklukları olan bir bebek sahibi olma riskiniz artar. Çocuk doğurma potansiyeliniz varsa, gebelikten korunmak için güvenilir bir yöntem uygulamadan Ralef kullanmayınız.

Ralef  tedavisinin kesilmesinden sonra hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışınız. Çünkü hamile kalmadan önce Ralefin vücudunuzdan atıldığından emin olmalısınız. Bu süreç 2 seneyi bulabilir. Fakat Ralef’in vücuttan atılımını hızlandırmak için belirli ilaçların alınması ile bu süre birkaç haftaya inebilir. Ralef ‘in vücuttan atılımı kan testleri ile doğrulandıktan sonra, hamile kalmak için en azından bir ay daha beklemelisiniz.

Laboratuvar testleri hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza danışınız.

Ralef tedavisi sırasında veya tedavinin kesilmesinden sonraki 2 yıl içinde hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız hamilelik testi için derhal doktorunuza danışınız. Test hamile olduğunuzu kanıtlarsa, doktorunuz belirli bir ilaçla Ralef’in hızla vücudunuzdan atılımı için tedavi önerebilir. Bu tedavi de bebeğiniz üzerindeki riski azaltabilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

EMZİRME DÖNEMİNDE RALEF KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Leflunomid anne sütüne geçer. Bu nedenle, bebeğinizi emziriyorsanız Ralef kullanmayınız.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR RALEF KULLANABİLİR Mİ?

Ralef sizi sersemleterek konsantrasyon ve hareket yeteneğinizi azaltabilir. Bu durumda herhangi bir araç veya makine kullanmayınız.

İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Ralef laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Ralef’in içeriğinde bulunan diğer yardımcı maddelere karşı aşırı bir duyarlılığınız yoksa bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE RALEF KULLANIMI

Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

 • Romatoid artrit tedavisinde kullanılan sıtma ilaçları (örn. klorokin ve hidroksiklorokin), kas içine uygulanan veya ağızdan alınan altın, D-penisilamin, azatiyoprin ve bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlar (örn. metotreksat) ile birlikte kullanımı önerilmez.
 • Karaciğer ve kan ile ilgili rahatsızlıklara neden olan ilaçlar (örn. metotreksat) ile birlikte kullanımı önerilmez.
 • Sinir sistemi hastalığı olan multipl skleroz hastalığı tedavisinde kullanılan teriflunomid.
 • Varfarin ve kan pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan diğer ilaçlar, bu ilacın yan etki riskinin düşürülmesi için izlem gerekir.
 • Şeker hastalığı (diabetes mellitus) tedavisinde kullanılan repaglinid, nateglinid, pioglitazon ya da rosiglitazon.
 • Kanser tedavisinde kullanılan paklitaksel, topotekan, daunorubisin, doksorubisin.
 • Duloksetin (ruhsal çökkünlük tedavisinde kullanılır).
 • Şiddetli ishal tedavisinde kullanılan alosetron.
 • Akciğerlerde daralma olduğunda (astım) hava yollarını genişletmek için kullanılan teofilin.
 • Kas gevşetici tizanidin.
 • Doğum kontrol hapları (etinilöstradiol ve levonorgestrel içeren).
 • Enfeksiyon tedavisinde kullanılan sefaklor, benzilpenisilin (penisilin G), siprofloksasin gibi antibiyotikler.
 • Ağrı ve inflamasyon için kullanılan indometazin ve ketoprofen.
 • Kalp hastalıklarında idrar söktürücü olarak kullanılan furosemid.
 • AIDS hastalığına neden olan HIV enfeksiyonunda kullanılan zidovudin.
 • Yüksek kolesterol düzeyini (hiperkolesterolemi) düşürmek için kullanılan rosuvastatin, simvastatin, atorvastatin, pravastatin.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı ya da romatoid artrit tedavisinde kullanılan sülfasalazin.
 • Kolestiramin (yüksek kolesterolü düşürmek için kullanılır) veya aktif kömür (zehirlenmelerin tedavisinde kullanılır) Ralef vücut tarafından emilen miktarını azaltabilir.
 • Ağrı ve iltihap giderici olan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve/veya kortikositeroid kullanıyorsanız Ralef başlandıktan sonra bu ilaçlara devam edebilirsiniz.

Aşılar:

Aşı olmanız gerekiyorsa doktorunuza danışınız. Ralef tedavisi altındayken veya tedavi kesildikten sonra belli bir süre bazı aşılar yapılmamalıdır.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

RALEF 10 MG TABLET NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Ralef’i her zaman doktorunuzun söylediği gibi kullanınız. Eğer emin değilseniz doktorunuz veya eczacınıza danışınız.

Ralef’in başlangıç dozu genellikle 3 gün süreyle günde 100 mg’dır. Bu başlangıç dönemini takiben, çoğu hastaların aşağıdaki dozlara çıkması gerekir:

Romatoid artrit için: Hastalığın şiddetine göre günde bir kez 10 ila 20 mg Ralef.

Psöriatik artrit için: Günde bir kez 20 mg Ralef.

Durumunuzda bir iyileşme hissetmeniz 4 hafta veya daha uzun zaman alabilir. Bazı hastalarda bu süreç 4-6 aya kadar da uzayabilir. Ralef’i uzun süre kullanmalısınız. Doktorunuz tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz. Çünkü belirtiler yineleyebilir. Tabletlerinizi her gün aynı saatte almanız en iyi etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda, tabletleri ne zaman alacağınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktı r. İlacınızı zamanında almayı unutmayınız. Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.

Eğer Ralef’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Ağız yoluyla alınır.

Ralef tabletler bol su ile ve bütün olarak yutulmalıdır.

Çocuklarda Ralef Kullanımı: 

Ralef’in çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanımı önerilmemektedir.

Yaşlılarda Ralef Kullanımı:

65 yaşın üzerindeki hastalarda doz ayarlaması gerekmemektedir.

Böbrek/Karaciğer Yetmezliği Durumlarında Kullanımı:

Karaciğer fonksiyon bozukluğunuz ve/veya orta derecede veya şiddetli böbrek rahatsızlıklarınız varsa Ralef kullanmamalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Kullandıysanız:

Ralef’ten kullanmanız gerekenden daha fazla kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Mümkünse ilacınızı veya kutusunu, doktorunuza gösterebilmek için yanınıza alınız

Ralef Kullanmayı Unutursanız:

Kullanmayı unutursanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Dozu almayı unuttuysanız ve diğer dozun vakti gelmediyse, ilacınızı almadığınızı fark ettiğinizde ilacınızı alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Ralef İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Ralef ile tedavinin sonlandırılması için özel talimatlar yoktur.

Ralef’i uzun süre kullanmalısınız. Doktorunuz tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Ralef’in kullanımı ile ilgili başka sorunuz olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 RALEF’İN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, Ralef’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Ralef‘i kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Halsizlik, sersemlik hissi, baş dönmesi veya nefes almada güçlük gibi belirtileri olan ciddi alerjik reaksiyonlar.
 • Ciltte kızarıklık veya ağızda ülserler şeklinde belirtileri olan ciddi ve bazen hayatı tehdit eden rahatsızlıklar (örn. Stevens-Johnson sendromu (deri, ağız, göz ve cinsel organlarda içi sıvı dolu kabarcıklar, ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap), toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık), eritema multiforme (genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu), Eozinofili ve Sistemik Semptomlu İlaç Reaksiyonu -DRESS (grip benzeri belirtilerle başlar ve yüzde başlayıp yayılan döküntü, yüksek ateş, kan testlerinde karaciğer enzimlerinde yükselme ve kanda belli bir tipteki beyaz kan hücrelerinde artış (eozinofili) ve lenf düğümlerinde büyüme).

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Ralef’e karşı ciddi alerjiniz var demektir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Ciltte solukluk, yorgunluk, ciltte çürükler, kanı oluşturan farklı hücrelerde dengesizliğe bağlı bir kan hastalığının göstergesi olabilir.
 • Yorgunluk, karın ağrısı veya sarılık (gözlerde veya ciltte sararma), bazen ölümcül de olabilen karaciğer yetmezliği gibi ciddi bir durumun göstergesi olabilir.
 • Ateş, boğaz ağrısı veya öksürük gibi enfeksiyon belirtileri (Ralef yaşamı tehdit eden ağır enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır).
 • Akciğer iltihabının (interstisyel akciğer hastalığı) ya da akciğerdeki damarlarda tansiyon yükselmesinin (pulmoner hipertansiyon) belirtisi olabilen öksürük veya nefes alma problemleri.
 • Kol ve bacak sinirlerinde rahatsızlıklara (periferik nöropati) işaret edebilen, ellerinizde veya ayaklarınızda ortaya çıkan olağan olmayan karıncalanma, güçsüzlük veya ağrı.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki sıklık kategorilerinde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

Diğer Yan Etkiler

Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Kandaki beyaz hücrelerin sayısında hafif azalma ( lökopeni),
 • Hafif alerjik reaksiyonlar,
 • İştahta azalma, kilo kaybı (genellikle önemsiz düzeyde),
 • Halsizlik (asteni),
 • Baş ağrısı, sersemlik,
 • Karıncalanma gibi deride anormal duyarlılık hissi (parestezi),
 • Kan basıncında hafif yükselme,
 • Kalın bağırsak iltihabı (kolit),
 • İshal,
 • Bulantı, kusma,
 • Ağızda iltihap ve ağız ülserleri,
 • Karın ağrısı,
 • Karaciğer test sonuçlarının bazılarında artış,
 • Saç dökülmesinde artma,
 • Egzema, ciltte kuruluk, döküntü, kaşıntı,
 • Genellikle ayak veya ellerde kas kirişlerinin iltihabına bağlı ağrı (tendonit),
 • Kanda belirli enzimlerin artışı (örn. kreatin fosfokinaz),
 • El ve ayak sinirleriyle ilgili problemler (periferik nöropati).

Yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Kırmızı kan hücrelerinde azalma (anemi) ve kanın pıhtılaşmasında görev alan kan pulcuklarında azalma (trombositopeni),
 • Kanda potasyum seviyesinde azalma,
 • Kaygı (anksiyete),
 • Tat alma bozuklukları,
 • Kurdeşen (ürtiker),
 • Kas girişi (tendon) yırtılması,
 • Kan yağlarında (kolesterol ve trigliseritler) artma,
 • Kanda fosfat seviyesinde azalma.

Seyrek (1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Eozinofil adı verilen kan hücreleri sayısında artış (eozinofili); beyaz kan hücrelerinde (lökopeni) hafif azalma; tüm kan hücrelerinin sayısında azalma (pansitopeni),
 • Kan basıncında şiddetli artış,
 • Akciğer iltihabı (interstisyel akciğer hastalığı),
 • Karaciğer enzimlerinin bazılarında artış, karaciğer iltihabı (hepatit) ve sarılık gibi ciddi rahatsızlıklar (ağır karaciğer yetmezliğini düşündürecek belirtiler yukarıda belirtilmiştir.),
 • Ölümcül olabilen ve sespis (enfeksiyona neden olan mikrobun kana karışması) adı verilen şiddetli enfeksiyonlar (bu belirtiler yukarıda belirtilmiştir.),
 • Kanda bazı enzimlerde artış (laktat dehidrogenaz enzimi).

Çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkiler;

 • Beyaz kan hücrelerinde belirgin derecede azalma (agranülositoz),
 • Hafif veya potansiyel olarak ciddi alerjik reaksiyonlar,
 • Küçük çaplı damarların iltihabı (vaskülit, kutanöz nekrotizan vaskülit dahil),
 • Pankreas iltihabı (pankreatit) (karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş, terleme gibi belirtileri vardır),
 • Ölümcül olabilen karaciğer yetmezliği veya nekrozu (doku ölümü) gibi ciddi karaciğer hasarı,
 • Ciddi ve bazen hayatı tehdit edebilen ciddi rahatsızlıklar (Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz, eritema multiforme).

Sıklığı bilinmeyen (eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemeyen) yan etkiler;

 • Böbrek yetmezliği,
 • Kandaki ürik asit düzeyinde azalma,
 • Akciğer damarlarında kan basıncının artışı (pulmoner hipertansiyon),
 • Erkeklerde kısırlık (tedavi kesildiğinde düzelir),
 • Kutanöz lupus (derinin ışığa maruz kalan kısımlarında kızarıklık ve döküntülerle kendini gösteren bir hastalık),
 • İlk kez ortaya çıkan veya kötüleşen sedef hastalığı,
 • Bazı kan hücrelerinin (eozinofil) sayısında artış ve vücutta başka belirtilerin eşlik ettiği ilaç reaksiyonu (DRESS).

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.qov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

RALEF”İN SAKLANMASI

 • Ralef’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Şişeyi sıkıca kapalı tutunuz. 30 °C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Ralef’i son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Ralef’i  kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluk fark ederseniz Ralef’i kullanmayınız.

Çevreyi korumak amacıyla, kullanmadığınız Ralef’i şehir suyuna veya çöpe atmayınız. Bu konuda eczacınıza danışınız.

KONU İLE İLGİLİ BENZER YAZILARIMIZ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git