Hastalıklar ve Tedaviler

Rahim Sarkması Nedir? Rahim Sarkması Belirtileri

Rahim, haznenin en derin noktasında durur ve çevresindeki güçlü bağlar ile (kemik pelvisi) denilen çatı kemiklerine tutunmaktadır.

Rahim sarkması nedenleri ve tedavisi

Rahim, haznenin en derin noktasında durur ve çevresindeki güçlü bağlar ile (kemik pelvisi) denilen çatı kemiklerine tutunmaktadır. Fakat genellikle kadınlarda doğumlar, hamilelikler nedeni ile rahimi tutan pelvik kemikleri ve bağ dokuları zaman sürecinde zayıflamaktadır. Bu zayıflama sonucu rahim vajinadan, vajinanın içine doğru, vajinanın içinden de dışarı doğru çıkar.

Rahimin dışa doğru çıkması esnasında önde bulunan idrar torbasını, arkada olan kalın bağırsağın son (rektum) kısmını da sürükleyerek hepsi birden dışarı çıkabilir. Rahim Sarkmasının en önemli sebebi gebelik ve gebeliklere bağlı travmalardır. Bazı kadınlarda ise genetik olarak bağ dokusu zayıflığı gibi bir etken gebe kalmadan ve bakire bir kızda bile rahim sarkmasına neden olabilir.

Rahim sarkmasının diğer nedenleri ise güç gerektiren işlerde çalışan kadınlarda, halter kaldırma gibi ağır spor yapan kadınlarda, çok sık kabızlık çeken kadınlarda, çok doğum yapmış kadınlarda, aşırı kilo problemi olan kadınlarda, aşırı stresli olan kadınlarda, uzun süre öksürük sorunu yaşayan kadınlarda, sigara içen kadınlarda, astım hastası kadınlarda rahim sarkması şikayetleri daha sık görülür.

Rahim sarkması belirtileri

Rahim sarkması hayati bir probleme sebep olmaz. Rahim sarkmasının en önemli belirtileri arasında, kasık bölgesinde basınç hissi, vajinadan bir parçanın sarkması ve ele gelmesi, bel ağrısı, sırt ağrısı, küçük idrar yaparken yanma, idrar yapma sonrası silinirken dışarı sarkan organda acıma, sık idrara çıkma isteği, idrar sıkıştığı zaman rahim ağzında yanma ve sızlama, idrar yaparken sürekli yara varmış gibi sızlama hissi, cinsel ilişki sırasında gerginlik, acı duyma, cinsel isteksizlik, hissetmeme, cinsellikten soğuma, cinsellik sırasında korku, sık sık idrar yolu enfeksiyonları ile karşı karşıya kalma, banyo yaparken ele gelen şişkinlik ve çıkıntı, çıkan kısım çamaşıra sürttüğünde kanama, daha ileri seviyede organ sarkması olan kadınlarda idrar kaçırma problemleri, gaz kaçırma problemleri, ishal olunduğunda dışkı kaçırma, ciddi derecede kabızlık çekme, idrar yapmada zorlanma gibi oldukça yaşam kalitesini bozan şikayetler görülür.

Rahim sarkması belirtileri

Rahim sarkması belirtileri

Rahim sarkması nasıl tedavi edilir?

Rahim sarkması rahimi tutan pelvik kemiklerinin ve bağ dokularının zayıflaması sonucu oluşur. Rahim sarkmasının temel tedavisi cerrahi tedavidir. Rahim sarkması genellikle 50 ve üzeri yaş grubunda görüldüğü ve eşlik eden başka hastalıklarda olduğu için bu hastalarda cerrahi tedavi yapılamaz.

Bu kadınlarda rahim içerisine yerleştirilen bazı aletler ile bu problem düzeltilmeye çalışılır. Daha genç yaşta olan, spor yapan ve hayatın zorluklarını taşıyacak kadınlarda daha ciddi sarkmaları engellemek için cerrahi tedaviler yapılır. Yine ciddi derecede rahim sarkması olan ve 50-60 yaşlarında olan kadınlarda da gerekir ise vajinal yoldan onarma ameliyatları yapılır. Fakat bilinmesi gereken, bu ameliyatlardan sonra sarkmanın tekrar etme olasılığının olmasıdır.

Rahim sarkması tedavi edilmez ise ne olur?

Rahim sarkması derecelendirilerek tedavi planı yapılır. Birinci ve ikinci derece rahim sarkması şikayeti olan hastalarda herhangi bir tedavi uygulanmayıp, bu hastalara kegel egzersizi önerilir. Fakat 3 ve 4’üncü derecede rahim sarkması söz konusu ise tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Çünkü bu kadınların ciddi derecede şikayetleri olur. Örneğin bacakların arasında bir organın dışarı doğru sarkması, oturmada bile sıkıntı, sarkan bölgede yara oluşması, yaralar sürekli devam eder ise kanserleşme gibi bir risk oluşması gibi şikayetlere neden olur. Hasta hangi yaşta olursa olsun evre 3-4 rahim sarkması ciddi sorunlara neden olur ve bu durumda mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Rahim sarkması ameliyatı ve sonrası

Rahim sarkması, ameliyattan sonra bazen tekrar etmektedir. Çünkü yıpranmış olan dokuları onarmaya veya yama yapmaya çalışılarak bu işlem gerçekleşir. Bu nedenle bu ameliyatlardan sonra sarkma tekrar edebilir. Örneğin yama yapılmış bir kıyafet gibi düşünmek gerekir.

Yama yapılan kıyafet nasıl bir süre sonra tekrar yırtılıyor ise, cerrahi işlemler ile yapılan rahim sarkması onarma işlemleri de bu şekilde tekrarlayabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu ameliyatlar sırasında kadınların aynı zamanda fonksiyonlarının düzeltilmesi (kakasını kontrol etme, idrarını kontrol etme) gibi fonksiyonlarının düzeltilmesi gerekir.

Sezaryen ile doğum yapmak rahim sarkmasını önler mi?

Doğum başlamışve doğum belli bir aşamaya geldikten sonra sezaryen doğum yapan kadınlarda rahim sarkması önlenemez. Fakat daha doğum başlamadan, doğum sancıları girmeden, pelvik taban kaslarını çocuk inmeden, elektif denilen sezaryen doğumlarda daha az sıklıkta rahim sarkması görülür. Yani sezaryen, doğum sancıları başlamadan yapılır ise rahim sarkmasını önleyebilir. Fakat sezaryen doğumunda, kendine ait komplikasyonları vardır. Sadece pelvik taban kasları bozulmasın, rahim sarkması olmasın diye sezaryen doğum önerilmez. Bunun yerine kadına doğumdan sonra, pelvik taban kaslarını güçlendirmek için kegel egzersizleri tavsiye edilmeli ve öğretilmelidir.

Rahim hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kegel egzersizi nasıl yapılır
 2. Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi
 3. Rahim ağzı yarası neden olur
 4. Rahim ağzı polipleri neden olur
 5. Rahim ağzı kanseri nedenleri ve belirtileri

14 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  20 Ağustos 2015 at 22:16

  Rahim sarkması nedeni ile sancı olur mu, rahim sarkması olduğunu nasıl anlarız, benim galiba böyle bir sorunum var, ben 40 yaşındayım, bana yardımcı olabilir misiniz??

  • Avatar

   Adsız

   21 Ağustos 2015 at 09:41

   Rahim ve idrar kesesi sarkmaları her zaman belli bir şikayete neden olmayabilir. Henüz hazne içindeyken henüz hazne dışına çıkmadığı sürece fark edilmeyebilir. Fakat hazneden dışarı sarkmaya başladığında bazı şikayetler başlar. Sarkma haznenin ön duvarından olmuş ise idrarı tam boşaltamama hissi, sık idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonu ve öksürme, aksırma gibi durumlarda idrar kaçırma gibi problemler daha sık görülür iken, rahim sarkması arka duvardan oluşmuş ise bağırsak sorunları (gaz problemleri, kabızlık, bacağa vuran bel ağrısı ve ele gelen kitle gibi) şikayetler ortaya çıkar. İleri vakalarda iyice dışarı sarkmış rahim görülür. İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı kasık ağrıları karın ağrıları ve cinsel ilişki sırasında sancı gibi şikayetlerde gelişebilir. Rahim sarkması ilk aşamalarda anlaşılmaz. Fakat ikinci aşamalarda vajinadan ele gelen sivrimsi bir kitleyi eğildiğinde kadın kendi görebilir veya bu kitle banyo yaparken bile elle fark edilir. Doğum yapmışlarda 35-40 yaşlarından sonra rahim sarkması sık görülen bir durumdur. Yinede bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Çok geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Adsız

  1 Eylül 2015 at 21:19

  Rahim sarkması ameliyatı oldum ve ben ameliyat olalı belimde ağrı oluyor sebebi nedir acaba.

  • Avatar

   Adsız

   2 Eylül 2015 at 10:01

   Rahim alma ameliyatı çeşitli nedenlerden dolayı yapılabilir. Örneğin, miyom, rahim iç tabakası hastalıkları, endometriozis hastalığı ve rahim sarkması gibi. Rahim alınması ameliyatının bazı riskleri de vardır. Bu riskler enfeksiyon, akciğerlerde pıhtı oluşumu, alerjik reaksiyon, kanama, idrar yolu enfeksiyonu ki > bu bel ağrısı yapar. İdrar torbası zedelenmesi, ince ve kalın bağırsak zedelenmesi bu nedenle de bel ağrısı olabilir.Cinsel işlev bozukluğu, o bölgede bulunan ana damarların zedelenmesine bağlı kanama, vajen tepesinde sarkma, idrar kaçırma, ameliyat sırasında oluşan yapışıklıklara bağlı bağırsak tıkanması ve karın ağrısının yanı sıra bel ağrısı olabilir. Bunlar gibi riskler çok fazla görülen riskler değildir. Fakat görülme ihtimali de vardır. Bel ağrınız geçmiyor ise mutlaka doktorunuz ile iletişim kurmalısınız. Allah yardımcınız ve çok geçmiş olsun.

 3. Avatar

  nayinna

  24 Ekim 2015 at 12:17

  32 yaşında rahim sarması olur mu, bu durum için ne yapmak gerekir, ameliyat olmak şart mıdır????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2015 at 19:24

   Rahim sarkması. rahimin ve onun hemen önünde yer alan idrar torbasının ve arkasında bulunan kalın bağırsağın son kısmı (rektum) tutan bağların yıllar içinde gevşemesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Yaşın ilerlemesi ve yapılan doğum sayısının artması, zor doğum, aşırı kabızlık çekme, doğum veya doğumların uzun sürmesi nedeni ile bu bağlar esnekliklerini kaybeder ve bu nedenle genital bölge organlarının vajina içine sarkmasına neden olabilir. Sarkmayı bazen kadın kendi eli ile itebilir. Bu duruma bazen kadının idrar kaçırması da eşlik edebilir. Daha ileri vakalarda idrar kaçırma problemleri daha da artabilir. Rahim sarkmasının tedavisi sarkmanın derecesine, şiddetine, kadının genel sağlık durumuna ve kadının yaşına ve tekrar çocuk sahibi olmak isteyip istemediğine bağlı değişir. Tedavide genellikle kegel egzersizi denilen perine kaslarını güçlendiren egzersizler ilk aşamalarda faydalı olabilir. Çocuk sahibi olmak istemeyen ve yaşını tamamlamış kadınlarda sarkma şiddetli ise ameliyat ile rahim alınması ve vajina duvarlarının daraltılması ameliyatı şeklinde uygulanır.

 4. Avatar

  hayel

  17 Temmuz 2016 at 16:27

  selamlar, bende 2 sene önce rahim sarkması teşhis edildi ancak doktrum daha alınmaz demişti, ben 2 senedir tekrar gitmedim ve benim uzun süredir geçmeyen kabızlık sorunm var, cinsel ilşki sırasında ciddi ağrılarım var tekrar doktora gitsem alınır mı artık? yardım olabilrmisiniz, ben çok yoruldum, daha beklemem gerekir mi?

  Hoşça kalın.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 13:23

   – Uterusun (rahimnin) serviks (rahim ağzı) kısmının vajinadan dışarı çıkmasına ”subtotal prolapsus”, uterusun (rahimin) vajinadan tamamen dışarı çıkmasına ve vulvada görülmesine ise ”total prolapsus” denir.

   – Uterusu yerinde tutan kas ve bağların zayıflaması, gerilmesi nedeni ile uterus prolapsusu (rahim sarkması) meydana gelir.

   – Hafif sarkmalarda çok fazla belirti görülmeyebilir fakat orta ve ileri derece rahim sarkmalarında karnın sağ alt kısımlarında ağırlık hissi, sırtın ve karnın sağ kısımlarında ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, pelvik ağrı, idrar yaparken ve dışkılama sırasında zorlanma, genital organlarda enfeksiyon oluşması, sistit ve tam olarak sarkma gerçekleştiğinde dolaşım yolunda güçlüğe bağlı servikste çatlaklar, ülserler ve enfekte akıntı gibi belirtiler görülür.

   Genellikle herhangi bir tedavi önerilmez fakat ileri derecedeki sarkmalarda cerrahi tedavi gerekir.

   Yani çok rahatsız iseniz ve gerekiyor ise cerrahi uygulanabilir. Yaşı genç olanlarda koruyucu tedavi uygulanabilir fakat menopoz dönemine yakın olan ya da menopoz dönemine geçmiş ya da girmiş kadınlarda rahimin komple alınması işlemi uygulanır genellikle.

   Tekrar kadın doğum uzmanına gidip kontrol olmanızda fayda var, çünkü 2 yıl olmuş kontrol olmayalı sarkma büyümüş olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Avatar

  Nalan

  25 Ekim 2016 at 16:33

  30 yaşındayım, 3 çocuğum var. ilk doğumumda çok küçük sarkma vardı, ikinci doğumda biraz daha fazlaydı ancak ara ara kayboluyordu. 3. hamileliğimde ( 2015 ) sarkma iyice arttı, enfeksiyon aldım ve erken doğum yapmak zorunda kaldım. Şimdilerde ise rahim sarkması iyice arttı, bu arada farklı doktorlara gittim. Pesser kullanmamı söyledi, ancak hiç kullanamadım.Ameliyat önerildi, ameliyat sonrası özel hayatımın biteceği, tekrar doğum yapamayacağımı söylediler. Tekrar doğum yapmak istemiyorum ama benim yaşamımı da etkileyeceği için tam bir doktor yorumu alamıyorum. Ameliyat olmayı düşünüyorum, doğum yapmayacak olduktan sonra riskleri nelerdir. Tekrarlama olasılığı ne kadardır. Tekrarlarsa yeniden ameliyat olabilir miyim ? ( olamazsın dediler ).Bana söylenen rahim arkasındaki bağlardan fazlalıkları alacaklar ve yukarı çekerek bağlayacaklarmış. Bu işlem sonunda doğum yapmayacak olduktan sonra tekrarlama veya özel yaşantımı etkileyecek neler olabilir. Ameliyat sonrası tekrarlanmaması için neler yapılabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 18:14

   Rahim sarkması oldukça sıkıntılı bir durumdur. Daha ikinci doğumunuzda sarkma olduğunu bile bile 3 kez hamile kalmak doğru bir karar olmamış, çünkü rahim sarkmasının en önemli nedenlerinden biri de zaten doğumlar ve daha fazla doğum yapmaktır.

   Rahim sarkmalarında ameliyat sarkmaya meyilli olan kadınlar için genellikle çok başarılı olmayabilir, çünkü rahim alındıktan sonra devamında idrar torbası ve bağırsakların da sarkma riski vardır ve yeniden yeniden ve daha büyük operasyonlar gerekebilir.

   Doğum yapmayacak kadınlarda rahim sarkması için uygulanan yöntem genellikle rahimin vajinadan çıkarılması ve vajinanın ön ve arka duvarındaki fazlalıkların çıkarılarak vajinanın daraltılması şeklinde yapılır.

   Rahiminin çıkarılması için erken olan kadınlarda ise rahim alınmaksızın sadece vajinanın ön ve arka duvarındaki fazla doku alınır ve genişleminin tamiri yapılır.

   Ciddi rahim sarkması olan kadınlarda da açık ameliyat ile rahimi yerinde tutan bağlara ulaşılarak bu bağların yukarı çekilmesi işlemi şeklinde de rahim alınmadan ameliyat yapılabilir.

   Yani rahim sarkmalarında uygulanacak cerrahi yöntem kadının yaşına, sarkmanın derecesine, rahimin alınıp alınmaması gerektiğine göre değişebilir.

   Ameliyat sonrası tekrarlamayı kegel egzersizlerini fizyoterapist eşliğinde öğrenerek düzenli olarak yapmak önleyebilir veya faydalı olur.

   Ameliyat öncesi doktorunuz ile daha detaylı konuşmanızda ve bilgi almanızda fayda vardır. Çünkü ameliyat sonrası, uygulanan yönteme göre değişebilir.

   Her şeyin iyi olması ve iyi geçmesi dileğiyle.

 6. Avatar

  Doğa

  4 Aralık 2017 at 21:46

  16 yaşındayım rahim sarkması gibi bi durum var ne yapmam gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2017 at 23:42

   Bu, başka bir durum olabilir. Kadın doğum uzmanı, üroloji uzmanı, genel cerrahi uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından muayene gerekebilir. Rektosel (rektal prolapsus), sistosel (mesane düşmesi), üretral prolapsus gibi durumlar olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Bahar

  15 Haziran 2018 at 12:07

  Merhaba hocam rahim sarkmasi ameliyati oldun 7 hafta once simdi ameliyat robotik cerrhiyle oldu vajina daraltma ameliyatiyla birlikte simdi kalktigimda vagina ya aynayla baktigimda sanki rahmimi goruyorum bir et parcasi gibi bagirsaklarda tembellikte oldu ilac kullaniyorum bu normalmi? Doktorum basarili gecdini soylemisdi.pisikolojimide etkiledi bu durum simdi dikkat ediyorum agir kaldirmiyorum ama hep omur boyu boylemi gidicek kuaforum ve meslegimi yapabilicekmiyim cunki ayakta durmakta sakinca olurmu diyorum? Birde agir en fazla ne kadar kaldirabilir bu ameliyati olan birisi.doctorum spor yapabilicegimi her seyi yapabilicegimi soyluyor rahat bu konuda ama ben endiseliyim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Haziran 2018 at 13:05

   HİSTEREKTOMİ İŞLEMİNİN CERRAHİ RİSKLERİ:

   Tedavisiz geçen sürenin hasta açısından riskleri olabileceği gibi, hasta için planlanan cerrahi ve tıbbi işlemler ile ilgili riskler de vardır.

   Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi enfeksiyon, damarlarda ve akciğerlerde kan pıhtısı oluşması, kanama, alerjik reaksiyon, kalp krizi, akciğerlerde havalanma azlığı (atelektazi) ve hatta ölüm gibi riskler olabilir. Bu riskler zaten hasta ameliyat kararını vermeden önce onam formu şeklinde hastaya anlatılmaktadır. Bu anlatılan risklerin bazıları oldukça nadir görülür.

   Rahimin alınması ameliyatı (histerektomi) ve yumurtalıkların alınması özellikle daha önceden ameliyat geçirmiş kişilerde (sezaryen ameliyatı gibi) veya var olan bir hastalığı olanlarda (kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyonu, böbrek hastalığı, böbrek ya da karaciğer nakli geçirmiş hastalar, pıhtılaşma bozukluğu olanlar, damar hastalığı olanlar, bağ dokusu hastalığı olanlar, endometriyozisi ve buna bağlı karın içi yapışıklıkları olanlar, sigara içenler gibi) daha risklidir.

   Üstte belirtilen riskler dışında rahimin alınması ameliyatı ve yumurtalıkların alınması işlemlerinin diğer bazı riskleri:

   * Ameliyat kesi yerinde, karın içinde, idrar yollarında ateş, ağrı, bulantı ve kusma ile seyir gösteren enfeksiyon gelişebilir.

   * İdrar torbasında (mesane), üreterde (böbreklerden idrar torbasına giden tüp) zedelenme oluşabilir.

   * İnce ve kalın bağırsaklarda hasar oluşabilir ve buna bağlı kolostomi işlemi gerekebilir.

   * Ameliyat sırasında ve sonrasında durdurulamayan kanama oluşabilir.

   * Cinsel işlev bozukluğu görülebilir.

   * Vajen tepesinde ameliyat sonrası sarkma oluşabilir.

   * Ameliyattan sonra öncesinde olmayan idrar kaçırma problemi ortaya çıkabilir veya öncesinde de olan idrar kaçırma probleminde artış olabilir.

   * Karın içindeki büyük damarlarda kanama olabilir.

   * Ameliyata bağlı karın içi yapışıklıklar ve buna bağlı bağırsak tıkanması oluşabilir.

   * Ameliyattan sonra uzun vadede karındaki kesi yerinde sertleşme, karın duvarında fıtık oluşabilir.

   * Üstte bahsi geçen bazı komplikasyonlar nedeniyle tekrar ameliyat gerekebilir.

   Şikayetleriniz hakkında ameliyatı yapan doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Histerektomi ameliyatı sonrası uygulanan işleme ve işlemin sonucuna göre değişmekle birlikte genellikle 6-8 hafta sonra kontrol istenir, günde 6-8 bardak su içmesi ve dengeli ve düzenli beslenmesi önerilir, uzun süre oturur pozisyonda kalması önerilmez, 2 ay karın kaslarının kasılmasına neden olacak işlerden kaçınılması gerekir, 6-8 haftadan önce cinsel ilişki önerilmez, banyoyu duş şeklinde yapması gerekir, enfeksiyon belirtilerinin iyi öğrenilmesi gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git