Kadın Hastalıkları ve Tedavileri

Rahim İçi Polipleri Nedenleri ve Belirtileri (Endometrium Polipleri)

Polipler, küçük ve genellikle iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi (endometrium) ses telleri ve bağırsaklar gibi bazı organlarda oluşmaktadırlar.

Rahim içi polipleri nasıl tedavi edilir?

Polipler, küçük ve genellikle iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi (endometrium) ses telleri ve bağırsaklar gibi bazı organlarda oluşmaktadırlar. Rahim içi polip, rahimin içini döşeyen zar tabakasından köken alır ve bu doku normalin dışında büyüyerek rahim boşluğuna doğru itildiğinde polip meydana çıkar. İtilmiş olan bu doku rahim içi ile bağlantısını kesmez. Bu bağlantı çok ince ise bunun adına saplı polip denir. Bazı durumlarda rahim içi ile polip arasındaki bağlantı daha geniş alana dağılır ve geniş tabanlı polipler meydana çıkar. Saplı polipler ileriki zamanlarda rahim ağzından dışarıya doğru sarkabilirler. Poliplere, halk dilinde et parçası denilmektedir.

Rahim içi (endometrium) polipleri neden olur?

Rahim içi poliplerine neden olan etkenler, tam olarak bilinmemektedir. Fakat, polip oluşumu ile birlikte genelde endometrial hiperplazi’de aynı anda görüldüğünden, fazla östrojen hızının rahim içi poliplerine sebep olabileceği bilinmektedir. Meme kanseri olan hastalarda tamoksifen tedavisi alanlarda da rahim içi polip oluşumuna sık rastlanmaktadır. Bazı araştırmalarda polipler ile genetik patolojilerin ilgili olma ihtimali bildirilmektedir.

Rahim içi polipler ile sigara kullanımının, doğum kontrol hapları ve fazla doğum yapmış olmanın etkisinin olmadığı bilinmektedir. Bu hastalığın görülme sıklığı hakkında kesin bir bilgi bulunmadığı gibi, kadınların % 50’sinde rastlanan bir durumdur. Bunun dışında menopoz sonrası kanama problemi olan kadınların % 7’sinde polip varlığına rastlanmaktadır. Rahim içi polipleri her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 40- 50 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

Rahim içi (endometrium) polipleri belirtileri

Poliplerin geneli belli bir belirti vermez ve başka bir sebepten yapılan incelemeler esnasında veya rahim ameliyatları sonrasında yapılan patolojik araştırma sonucu fark edilirler. En fazla karşılaşılan şikayet, kanama bozukluğu olup, adet kanamasının fazla olması, iki adet kanaması arasında lekelenme şeklinde kanamalar, benzer biçimde menopoz sonrası görülen kanamalarında altında yatan neden rahim içi polipleri olabilir. Bazı kadınlarda da adet kanaması sonrası kahverengi lekelenme olarak kendini belli edebilir. Rahim ağzından dışarıya sarkan poliplerde cinsel ilişki sonrası kanama veya ağrıya sebebiyet verebilir. Dışarıya sarkan polip görüldüğünde bunun rahim ağzından köken alan polip mi, servikal polip mi, yoksa rahim içi polip mi olduğu çoğu zaman anlaşılmayabilir.

Rahim içi (endometrial) poliplerin kısırlık ve yineleyen düşükler arasında, bir ilişki olup olmadığı tam olarak bilinmemekle birlikte, kısırlığa sebep olduğu kabul görmüştür. Eğer embriyo yani yumurtalıkta oluşma aşamasındaki çocuk, polip üzerine yerleşir ise gelişimini tamamlamakta zorluk çekebilir. Polip dışında normal rahim içine yerleştiğinde rahim içinde yer kaplayan bu lezyon, hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürmesine engel olabilir. Bu nedenle düşük tehlikesine yol açabilir. Yapılan araştırmalarda kısırlık sorunu yaşayan eşlerin ortalama % 24’ünde rahim içi polip olduğu bildirilmiştir. Poliplerin kanserleşme olasılığı oldukça azdır.

Rahim içi (endometrium) polipleri teşhisi

Endometrial poliplerin tanısında, kullanılan birden fazla yöntem bulunmaktadır. Histerosalpingografi büyük poliplerin teşhisinde yardımcı olur iken, küçük polipler gözden kaçabileceği için tanıda çok fazla desteği olmayabilir. Polip tanısı geneldetransvajinal ultrasonografiyardımı ile konulur.

Fakat, yalancı polipler ile karışabileceği gibi, rutin ultrason incelemesi yerine rahim iç boşluğunu daha net gösteren sulu ultrasonografi (sonohisterografi) polip tanısında en güvenilir yöntemlerden biridir. Rutin transvajinal ultrasonografinin, polipleri saptamadaki duyarlılığı % 66 iken, sonohisterografinin kesinliği % 100 civarıdır. Polip tanısında en değerli yöntem histeroskopi olur iken, direkt olarak gözle görülen polip aynı zamanda polip alınarak tedaviside yapılmış olur. Radyolojik incelemeler sonucu, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile de rahim içi polip görüntülenebilir.

Rahim içi (endometrium) tedavisi

Rahim içi poliplerinin tedavisi, en iyi tedavisi histeroskopiile görüntülenerek poliplerin çıkarılmasıdır. Çıkarılan polipler patolojiye gönderilip incelenir. Tedavide diğer bir yöntem ise rahim iç tabakası örneklemesi dir. Kürtajbu işlem genellikle bulunduğu bölgeden koparak parçalanması ve lezyonun ortadan kaybolması ile sonuçlanır. Histeroskopiden farklı olarak kürtaj işlemi tam görülmeden yapıldığı için bu işlemde poliplerin bazıları atlanabilir. Hem histeroskopi hemde kürtaj tedavisinin iyi yapıldığı durumlarda ekstradan başka tedavi gerekmeyebilir. Polipler, tekrarlama özelliği olan rahatsızlık olduğundan düzenli takip edilmesi gerekmektedir.

Rahim hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Rahim ağzı (servikal) polip nedenleri ve tedavisi
 2. Çikolata kistleri nedenleri ve tedavisi
 3. Rahim sarkması neden olur
 4. Kasık ve rahim ağrısı bitkisel tedavisi
 5. Rahim ağzı kanseri nedenleri ve tedavisi

51 Yorum

 1. Adsız

  17 Nisan 2014 at 22:21

  kocamla ilişkiye girerken vajinamda ağrı oluyor, lütfen bana yardımcı olun. kocamla istediğim zaman ilişkiye girmek istiyorum ama ağrıdığı için çekiniyorum.

 2. Adsız

  29 Ekim 2014 at 19:57

  Doktora gitmeyi düşünemiyor musun burada çare arıyorsun gerçek sorununu nerden bilsinler.

  • Adsız

   29 Ekim 2014 at 21:14

   Tamam da belki çekiniyor olabilir. o yüzden burada danışmak istemiş ne var bunda.

 3. Adsız

  10 Kasım 2014 at 13:22

  Rahim içi polipler ile sigara kullanımı veya doğum kontrol hapı kullanımı arasında bir ilişki var mıdır?

 4. Adsız

  27 Temmuz 2015 at 16:26

  Rahimdeki polipler alınınca adet düzene girer mi .

  • Adsız

   28 Temmuz 2015 at 17:54

   Rahim içi polipler her yaş kadında görülebildiği gibi, menopoz öncesi dönemde ve menopoz döneminde daha sık ortaya çıkar. Rahim içi polipler mercimek kadar olabileceği gibi, portakal büyüklüğünde de olabilir. Polipler büyük olduğunda ya da birden fazla olduğunda ara kanama, adet kanaması günlerinin uzaması veya daha fazla kan gelmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi sorunlara neden olabilir. Adet düzensizliğine polip veya polipler neden olmuş ise bu etken alındıktan sonra adet kanamaları düzene girer. Ancak polipler tekrarlayıcı özellik gösterir ve yeniden polip oluşmuş olabilir. Doktorunuza danışırsanız iyi olur.

 5. cicek

  8 Mayıs 2016 at 02:36

  Merhabalar, Rahim içindeki polip nedir, polipin tedavisi nasıl oluyor, tedavi gerekir mi? bilgilendirirseniz sevinirim çok sağ olun.

  • Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 13:24

   Polipler küçük ve çoğu zaman iyi huylu özelliği olan oluşumlardır. Polipler rahim ağzında, rahim içinde, ses tellerinde, safra kesesinde, bağırsaklarda, midede gibi birçok organda meydana gelebilirler. Rahim içi polip, rahim içi tabakanın kalınlaşması ve normalden fazla büyümesi ile meydana gelen et parçaları olarak tanımlanabilir. Rahim içi poliplerin farklı tipleri vardır. Rahim içi poliplerde en uygun tedavi histeroskopi yöntemi ile poliplerin cerrahi olarak alınması ve patolojik incelemeye gönderilmesidir. Fakat rahim içi polipler tekrarlayabilir.

 6. elif

  13 Mayıs 2016 at 23:20

  Meraba ben rahim filmi çekildim ve 7mm endometrial polip ve sağ tuba da minimal ektazi yazmakta ne yapmak gerekir

  • Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 13:03

   Rahim içi (endometrium) polip tespit edilmiş, rahim içi polipler genellikle cerrahi yöntem ile çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Cerrahi işlem açık veya kapalı yöntem ile yapılabilir. Rahim içi polipleri çoğunlukla östrojen hormonundaki düşüş nedeni ile meydana gelir. Östrojen hormonu bazı etkenler ve menopozal dönemlerde düşer.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Adsız

  15 Aralık 2016 at 12:59

  Merhaba benim Rahim içinde polipler var. Bu yüzden hamile kalmamak ihtimali varmi?

  • Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 16:39

   Rahim polipleri kapalı yöntem ile alınabilir.

   Bir kadın doğum doktoru ile bu durumun değerlendirilmesi, poliplerin boyutu, alınması gerekip gerekmediği gibi faktörlerin değerlendirilmesinde fayda vardır. Zaten hamilelik planı yapmadan önce iyi bir jinokolik muayeneden geçmeniz önemlidir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

  • Au

   8 Ocak 2017 at 23:52

   Hamile kalmak cok zor. Biz cocuk dusundugumuzde 4 yil olmadi. .enson test hersey yaptirdik bendede esimde de hic sorun olmadigini aciklanamayan kisirlik dediler istanbulda gitmedigim doktor kalmadi …enson bakude bir doktor polip var dedi alininca hamilelik our ilk 6 ayda dedi nitekim bin sukur kendiliginden ikizlerim oldu. .once Allaha guvenin signing. ..tabi ameliyat sonraasi mikrop kapmamak cok onemli bir ay antibiyotik sart. …poliplere baktirin derim

   • Sağlık Ocağım

    10 Ocak 2017 at 23:08

    Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler.

    Sağlıklı yaşam siz ve bebeklerinizle olsun.

   • Shahla

    6 Mart 2017 at 15:47

    Bakude hangi doktor soyledi size?

   • Per

    7 Mart 2017 at 22:01

    Merhaba Hocam, 5 yildi cocukmuz olmuyor. bende polıp var, adet doneminde cok keskin ağrilarim oluyor. nedeni polip olurmu

    • Sağlık Ocağım

     14 Mart 2017 at 20:03

     Rahim içi polipleri tipine göre, yerleşim yerine göre, büyüklüğüne göre değişmekle birlikte hamile kalmayı engelleyebilir ve adet günlerinde daha fazla ağrı yaşanmasına sebep olabilir.

     Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Sıddıka

  2 Şubat 2017 at 17:03

  Merhaba, CEZA 125 testin yüksek çıktı,Üniversitenin tüp bebek merkezinde tedavi görüyordum bu arada, rahimde polip olduğunu ve ameliyat gerektiğini söylediler.Bu polip CEA nın yüksek çıkmasına sebep olur mu, yoksa başka bir problem daha mı var acaba

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:51

   CA 125 testi kanser tarama testi olarak kullanılır, ancak bu test gerçekte kanser tarama testi değildir.

   Yumurtalık kanseri olan kadınlarda CA 125 testi yüksek çıkabilir, fakat yumurtalık kanseri olsa bile bu testin yüksek çıkmadığı hastalar da vardır. Yine bu test sonucu kanser dışı nedenlerle de yüksek çıkabilir. Rahim polipleri bu testin yüksek çıkmasına neden olabilir.

   Rahim içi polipleri çoğunlukla iyi huylu küçük tümöral oluşumlardır. Poliplerin türleri vardır ve türlerine göre patoloji raporu sonrası değerlendirilir.

   Yani polip ve polip’in neden olduğu sorunlardan dolayı da bu test yüksek çıkabilir.

   Polipler genellikle hastada bir şikayete neden olmayabilir fakat polip fark edildiğinde cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Deniz

  10 Şubat 2017 at 23:19

  Merhaba bende de polıp var Rahim içinde ıkı adet hamıle kalmayı engelledıgını Dr soyledı .. yarın küçük bır cerrahi operasyonla alıcaklar.. ağrılı bır yöntem olduğu ıcın hafıf narkoz la olucam.. alllah tüm ısteyen herkese Bebek sahıbı olmayı nasıp etsın..

  • Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 01:31

   İster doğal yolla ister tüp bebek yoluyla hamile kalmak isteyen kadınlarda rahim poliplerinin genellikle alınması gerekir. Bu sayede kadının hamile kalma şansı artar.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve iyilik dileğiyle.

 10. Cennet

  14 Şubat 2017 at 02:52

  Hocammm bnm bebeğimdede war normalmi

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:07

   Tam olarak neyi sormak istediğiniz anlaşılmamakla birlikte çocuklarda rahim içi polip vakası çok fazla bilinen bir durum değildir, fakat kistik bir yapı olabilir ya da nadir vakalardan birisi olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Gül

  22 Şubat 2017 at 10:32

  Hocam ben 21 yaşında genç kızım polip tehşisi kondu. Ameliyattan başka çare yok mu ve genç kızlarda görülmesi normal mi

  • Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 01:28

   Polikistik over sendromu olabilir. Rahim içi (endometrial) polipler sıklıkla 40 yaşından sonra görülür, 40 yaş altı bayanlarda nadir olarak görülebilir.

   Durumun tam olarak ne olduğuna bağlı tedavi gerektirdiği ya da gerektirmediği veya başka ne yapılabilir değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz size ne yapılacağı hakkında bilgi verecektir.

   İyilik dileğiyle.

 12. Aylin

  24 Şubat 2017 at 16:54

  Doktorun rahimde plip olduğunu daha net görebilmek için menometronoji yapalım dedi.sonuca göre sis al dedi hemşireye sis nedemek bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 16:33

   SALİN İNFÜZYON SONOHİSTEROGRAFİSİ (SİS), rahim boşluğunun ve rahimin değerlendirilmesi için uygulanan bir çeşit ultrasongrafi yöntemidir. Bu yöntem de rahim ağzına foley sonda yerleştirilir ve bunun balonu şişirilir ve basınç verilir ve bu şekilde rahim boşluğu ultrasonda daha net görünür hale getirilir. Bu yöntem ile rahim içi adezyon (yapışıklık), myom, polip, rahimde perde gibi durumların tanısı daha kolay konulur. Fakat bu işlemde tanısı konulan duruma tedavi uygulanmaz.

   SİS işlemi klinikte de yapılabilir, ortalama 2-4 dakika sürer, gerekirse lokal anestezi yapılabilir, herhangi bir yan etki beklenmez genellikle.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Ruveyda

  28 Şubat 2017 at 20:10

  Merhaba ben doktora dugunum icin bilgi almak ve kontrol amacli gittigimde ultrasonla rahime bakip rahimde 2 tane polip var dedi 27 yasindayim korunmana gerek yok gebelik gorulmez buyuk ihtimal ama cerrahi mudahaleyle cocuk sahibi olunabilinir dedi ve bu yasta polip gordugu icin sasirdi doktorumun dedigi gibi gebelik dusunursem ceraahi mudahalemi gecirmem gerekli resmen dunyam basima yikildi korunma yontemlerinin kotu etkisi olur mu cerrahi mudahaleden sonra bebek sahibi olur muyuz.

  • Sağlık Ocağım

   2 Mart 2017 at 22:58

   Rahim polipleri hamileliğe engel olabilir, burada polip’in cinsi, yeri, büyüklüğü gibi faktörler de önemlidir ve bunu sizin takibinizi yapan doktorunuz daha iyi bilmektedir, bu nedenle bunları doktorunuzla değerlendirmeniz daha uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 14. Adsız 123

  3 Mart 2017 at 18:57

  Kavitede 15×5 mm boyutunda polip ile uyumlu görünüm izlenmiştir ve doktorum bana ameliyat dedi ben çocuk icin gittim hamilelige bu polip zararı var mi

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 01:07

   Rahim içi polipleri polip büyüklüğüne göre, polip tipine göre hamileliğe engel teşkil edebilir. Bu durum polikistik over sendromu da olabilir ki, bunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Doktorunuzla bu konuyu daha detaylı konuşup değerlendirmeniz daha doğru olur, çünkü polip’in tipi, yerleşim yeri, yayılımı gibi faktörler neye sebep olup olmayacağını değiştirebilir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

 15. Adsız

  26 Mart 2017 at 20:16

  Merhaba, ben 23 yaşında bir kızım. Polip var. Kızlarda polip görülmesi normalmidir sadece kadinlarda mi görünüyor.

  • Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 16:57

   Rahim polipleri (endometriyal polipler) olarak da adlandırılır. Endometriyum poliplerinin oluşum nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat fazla östrojen aktivitesinin bu duruma yol açtığı hakkında görüşler vardır. Eğer östrojen hormonu bozukluğu varsa polip buna bağlı olarak da sizde oluşmuş olabilir. Endometriyal polipler oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

   Endometriyal polipler her yaşta bayanda görülebilmekle birlikte sıklıkla 30 yaş üzeri ve 50 yaşlarındaki kadınlarda görülür, ancak daha küçük yaşlarda da görülebilir. Polipler bazen birden fazla oluşabilir. Yani Rahim polipleri her yaş grubunda görülebilir. Bir de yalancı polipler vardır ve bu polipler adet döngüsünün ikinci döneminde ortaya çıkarlar ve adet kanaması ile birlikte kaybolurlar.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır. Hormon düzeylerinin ölçümü için endokrinolojik değerlendirmeler de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Dila

  13 Nisan 2017 at 03:24

  Merhaba benim adet duzensizligim oluyordu doktora gittim ve polikist olduğunu söyledi ve ilaç verdi 10 gün içinde hasta olacagimi ve tekrar gelmem gerektiğini söyledi tedavi yöntemi ne olabilir kisti aldirmam gerekirmi

  • Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 14:29

   Polikistik over sendromu doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur.

   Polikistik over sendromlu hastalarda daha ergenlik döneminden başlayan adet düzensizlikleri, sivilcelenme sorunları, ciltte yağlanma sorunu, androjenik alopesi (kellik tipi saç dökülmesi), kısırlık, aşırı kıllanma gibi belirtiler görülebilir. Bu durumlara obezite eşlik edebilir. Erkekleşme bulguları ortaya çıkabilir. Bu hastalarda akantozis nigrikans durumuna rastlanabilir.

   Polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmediği için tedavisi de genellikle ortaya çıkan belirtilere ve komplikasyonlara yönelik uygulanır. Son yıllarda hiperinsülineminin polikistik over sendromu üzerinde önemli etkisinin olduğu bilinmektedir.

   Bu durumun endokrinoloji alanında takip ve tedavisi sürdürülür. Takipler ve durumun altında yatan nedenlerin de araştırılması önemlidir.

   Doktor takiplerinizi ihmal etmemeniz de önemlidir. Bu hastaların yaşam tarzı değişiklikleri de yapması gerekebilir, bunları doktorunuza sormayı ihmal etmemelisiniz.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 17. Özlem

  5 Mayıs 2017 at 13:33

  Patoloji sonucu bendede rahim içinde polip çıktı ama müdahale etmedi doktorum 3 ay sonra tekrar kontrole gel dedi ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 17:44

   Kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Doktorunuz bir şey yapılacak olsaydı size söylerdi zaten.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. tuba

  9 Mayıs 2017 at 00:25

  hocam 3 4 aydır adetten sonra kahve lekele görüyrm doktora gttm ultarsyona bisy yok dedi hormon talili yptm normal cikti szce ne olabilr

  • Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 12:40

   Adet kanamasından sonraki günlere takiben kahverengi lekelenme oluyorsa bu durum bazen olabilir, fakat adet dönemleri arasında kahverengi lekelenme oluyorsa bu doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, dış gebelik gibi bir durum (ektopik gebelik, abdominal gebelik gibi) olabilir, spiral kullanımına bağlı olabilir, yumurtlama kanaması (intermenstruel sendrom) olabilir, pre ve postmenstruel kanama olabilir, premenopozal kanama olabilir, bazı kötü huylu hastalıklara bağlı da bu tür kanamalar olabilir.

   Belki daha detaylı araştırma gerekebilir, bunları kadın doğum uzmanınız ile tekrar görüşmenizde fayda vardır, ayrıca bir de ürolojik değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Dilber

  2 Haziran 2017 at 17:24

  Merhaba,
  3 hafta önce rahim içi polip teşhisi konuldu ,regl olduktan sonra operasyon yapmanız gerekiyor denildi ,fakat hala regl olamadım TARLUSAL kullandım ilaç bitti hala olmadım pazartesi günü tekrar kontrole gittiğimde 8 mm iken 11 mm oldugu söylendi ve rahim duvarımda da kalınlaşma oldugu söylendi ,regl olmamı engelleyen ne olabilir ve tavsiyeniz var mıdır ?
  ilginize şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2017 at 22:26

   Rahim duvarındaki kalınlaşma her ay adet olmaya hazırlandığı halde adet olunmamasına bağlı olabilir. Adet görmediğiniz için bu kalınlaşmanın olması çok anormal değildir.

   Endometriyal polip genelllikle endometriumdan köken alan, sesil ya da pedinküllü olabilen düzensiz endometriyal bezler ve kalın duvarlı damarlar içeren, rahim duvarına doğru polip tarzında büyüyen lezyon olarak tanımlanır. Polip adet kanamasını engelleyebilir. Yaşınıza bağlı olarak değişmekle birlikte menopoza girmiş de olabilirsiniz.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü sizin klinik durumunuzu, yaşınızı, kan değerlerinizi, hormonal değerlerinizi doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Emine

  15 Temmuz 2017 at 21:05

  Merhaba hocam, 30 yaşındayım 1 aylık evliyim..Başka bir sebepten dolayı doktora gittim o sırada polip olduğunu öğrendim..Ceraahi Operasyonla alacaklarını söyledi 2 ay sonra yaptirmanin bi sakıncası olur mu.Hemen müdahale edilmeli mi? polip alindiktiktan sonra kısırlık olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2017 at 23:51

   Polipler küçük ve çoğu zaman iyi huylu küçük tümöral oluşumlardır. Endometrial polipler rahimin içini döşeyen zar tabakasından köken alır. Poliplerin türleri ve boyut olarak farklılıkları vardır, bu nedenle türlerine göre ne kadar zararlı olabileceği değişiklik gösterebilir.

   En sık neden olduğu yakınma kanama bozukluklarıdır (adet kanamasının fazla olması ya da iki adet arasında lekelenmelerin olması gibi). Endometrial polip ile kısırlık ve tekrarlayan düşükler arasındaki ilişki tartışmalı olmakla birlikte genelde kısırlığa neden olduğu kabul edilmektedir.

   Polip’in tipi bilinmediği için doktorlar bunun alınmasını ve patolojiye gönderilmesini tercih etmektedirler. Ne zamana kadar durabilir ya da hemen alınması gerekiyor mu, bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur. Sonuçta doktorunuz durumun ne olduğunu daha iyi bilmektedir.

   Buradan bu tür ciddi konular hakkında yorum yapmak ya da yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Adsiz

  8 Ağustos 2017 at 09:05

  ru Sorun

  hocam kolay gelsin benim dört yıldır çocuğum olmuyor ara kanamalrim oluyordu gittiğim doktorlar bisey yok olur diyerek gönderdiler sonunda bir doktor bunların sebebinin polip ve rahimde kalinlasma olduğuna kanaat getirdi iki kere histereskopi ve bir kere de laporoskopi oldum laporoskopi tiplerden geçişi spazm nedeniyle izldnemedi yazıyordu doktorum hormon tahlili 330.40 çıktı regl 7. Günde doktor üçüncü bir histereskopi olmam gerektigini soyledi on dakikalik bir islem kalinlasmanin devam ettiği bifkac yere dedi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum fikrinizi almak istiyorum

  • Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 21:30

   Rahim içi poliplerin (endometriyal poliplerin), tanısında birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemler arasında transvajinal ultrasonografi, sonohiterografi, histerosalpinografi, histeroskopi bulunmaktadır. Poliplerin tanısında ve tedavisinde histeroskopi altın standart olarak kabul edilmektedir. Daha önce uyguladıkları histerosalpinografi işlemi de olabilir. Daha önce hangi işlemleri ne şekilde uyguladıklarını doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Çevrenizde bu konuda uzmanlaşmış bir doktorun olup olmadığını da araştırabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 22. Muju

  23 Ağustos 2017 at 16:18

  Merhaba ben 35 yasindayim. Cocugum yok 9 yillik evliyim. 2-3 gunu yogun olmakla beraber adetim 7 gun suruyor.yillardir agri kesicilerle idare ediyordum. Uzun zamandir her adet bitiminden sonra koyu kahve akinti geliyordu birkac gun. Ama gecen ay temizlendikten yaklasin 2 hafta sonra 2 gun boyunca her tuvalete gidisimde kan geldi. Bu ay da normal adet kanamasi bittikten 1 hafta sonra aksam yine kan geldi. Ertesi gun siyaha yakin akintiya donustu 3 gundur devam ediyordu simdi azaldi. Bu arada gecen ay dr a gittim ve hem karindan hem alttan ultrasonda bakti ve endometrium kalinligi 18 mm olculdu. Ayrica 17×6 mm polip goruldu. Sanirim haftaya temizlicekler ve patolojiye gonderecekler. Sizce bu ayrintili bilgi isiginda kotu birsey cikma ihtimali nedir? Cevaplarsaniz sevinirim. Simdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   25 Ağustos 2017 at 19:54

   Polipler, genellikle endometriumun aşırı miktarda östrojene veya tamoksifene maruz kalması sonucu ortaya çıkar. Dört tip endometrium polip tanımlanmıştır; glandüler, glandüler kistik, adenomatöz ve fibröz. Polipler anormal rahim kanaması nedenlerindendir, ancak bazı polipler anormal rahim kanamalarına neden olmayabilir.

   Endometrium kalınlığı için sınır değerin 5 mm olarak kabul edilmesi yönünde birçok araştırma vardır. Birçok uzman, endometrial kalınlıkları 5 mm ya da daha büyük olan postmenopozal kadınlarda (adet kanamasının bittiği kadınlarda) ya da endometrial kalınlığı ne olursa olsun adet kanaması devam eden ancak adet kanaması anormal olan kadınlarda endometrial biyopsi işlemi önerilmektedir. Sizde endometrium kalınlığı 18 mm ölçülmüş, ayrıca polip de çok küçük değil, ayrıca anormal kanamalar da mevcut. Doktorunuz bütün bunları göz önünde bulundurarak polip’in alınması ve patolojiye gönderilmesi yöntemine gerek duymuş olmalı.

   Yapılan bazı çalışmalarda, histopatolojik olarak endometrial poliplerin %95,8’inde benign, %2,73’ünde atipli komplex hiperplazi ve % 1,36’sında adenokarsinom şeklinde sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, endometrial poliplerde premalign (kötü huylu tümöre dönüşme olasılığı bulunan) ve malign (kötü huylu olan) oluşumların görülme oranı düşük bulunmuş.

   Doktorunuz patoloji sonucuna göre size gerekli bilgileri verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. Sevda sarı

  14 Eylül 2017 at 10:06

  Mrb ben bir süredir doktora gidiyorum 1cm polip olduğunu ve aldırmam gerektiğini çocuğum olmayacağını söyledi. Bu ay 4 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Polip bebeğe zarar verir mi korkuyorum. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2017 at 16:38

   Endometrial (rahim) polipler ile kısırlık ve tekrarlayan düşükler arasındaki ilişki tartışmalı olmakla birlikte bu poliplerin genellikle kısırlığa neden olduğu hakkında görüşler vardır. Eğer embriyo polip üzerine yerleşirse normal gelişimini sürdüremeyebilir. Polip dışında normal endometrial alana yerleştiğinde de rahim içinde yer kaplayan bu oluşum gebeliğin sağlıklı devam etmesine engel olabilir.

   Polip’in yerleşim yeri, büyüklüğü, tipi gibi faktörler önemlidir, bu nedenle en kısa zamanda doktorunuzla görüşmeniz ve uygun tetkiklerin yapılması ve durumun takibi gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Ebru

  16 Eylül 2017 at 16:59

  Merhaba
  İyi günler.Düzensiz adet kanaması için gittiğimde doktor ultrasonda rahim içinde polip gördü.Büyüklüğü 14 mm çapındaymış.Kanamayı önleyici bir hap verdi.Hap bittikten 2 gün sonra adetim geldi ve düzenli geldi. Şehir dışında olduğumdan aynı doktor gidemedim ve doktor değiştirmek zorunda kaldım. O da ultrasonda baktığında polip göremediğini söyledi.15 gün gibi bir süre içerisinde de adetim tekrardan gelmeye başladı ve yine düzensiz geliyor.Bir gün geliyor ertesi gün gelmiyor.Tekrar doktora gitmeyi düşünüyorum.Sizin de fikrinizi almak istedim.Doktor polipi neden görememiş olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2017 at 16:22

   Bazı çalışmalara göre sonucunda endometriyal poliplerin endometriyal siklus ile birlikte poliplerin kendiliğinden gerilediğini gösterdiğine dair bilgiler vardır. Ayrıca ilaç da kullanmışsınız buna bağlı da diğer ultrasonda polip görülmemiş olabilir. İlk gittiğiniz doktorunuza tekrar gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git