Kadın Hastalıkları ve Tedavileri

Rahim İçi Polipleri Nedenleri ve Belirtileri (Endometrium Polipleri)

Polipler, küçük ve genellikle iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi (endometrium) ses telleri ve bağırsaklar gibi bazı organlarda oluşmaktadırlar.

Rahim içi polipleri nasıl tedavi edilir?

Polipler, küçük ve genellikle iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi (endometrium) ses telleri ve bağırsaklar gibi bazı organlarda oluşmaktadırlar. Rahim içi polip, rahimin içini döşeyen zar tabakasından köken alır ve bu doku normalin dışında büyüyerek rahim boşluğuna doğru itildiğinde polip meydana çıkar. İtilmiş olan bu doku rahim içi ile bağlantısını kesmez. Bu bağlantı çok ince ise bunun adına saplı polip denir. Bazı durumlarda rahim içi ile polip arasındaki bağlantı daha geniş alana dağılır ve geniş tabanlı polipler meydana çıkar. Saplı polipler ileriki zamanlarda rahim ağzından dışarıya doğru sarkabilirler. Poliplere, halk dilinde et parçası denilmektedir.

Rahim içi (endometrium) polipleri neden olur?

Rahim içi poliplerine neden olan etkenler, tam olarak bilinmemektedir. Fakat, polip oluşumu ile birlikte genelde endometrial hiperplazi’de aynı anda görüldüğünden, fazla östrojen hızının rahim içi poliplerine sebep olabileceği bilinmektedir. Meme kanseri olan hastalarda tamoksifen tedavisi alanlarda da rahim içi polip oluşumuna sık rastlanmaktadır. Bazı araştırmalarda polipler ile genetik patolojilerin ilgili olma ihtimali bildirilmektedir.

Rahim içi polipler ile sigara kullanımının, doğum kontrol hapları ve fazla doğum yapmış olmanın etkisinin olmadığı bilinmektedir. Bu hastalığın görülme sıklığı hakkında kesin bir bilgi bulunmadığı gibi, kadınların % 50’sinde rastlanan bir durumdur. Bunun dışında menopoz sonrası kanama problemi olan kadınların % 7’sinde polip varlığına rastlanmaktadır. Rahim içi polipleri her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 40- 50 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

Rahim içi (endometrium) polipleri belirtileri

Poliplerin geneli belli bir belirti vermez ve başka bir sebepten yapılan incelemeler esnasında veya rahim ameliyatları sonrasında yapılan patolojik araştırma sonucu fark edilirler. En fazla karşılaşılan şikayet, kanama bozukluğu olup, adet kanamasının fazla olması, iki adet kanaması arasında lekelenme şeklinde kanamalar, benzer biçimde menopoz sonrası görülen kanamalarında altında yatan neden rahim içi polipleri olabilir. Bazı kadınlarda da adet kanaması sonrası kahverengi lekelenme olarak kendini belli edebilir. Rahim ağzından dışarıya sarkan poliplerde cinsel ilişki sonrası kanama veya ağrıya sebebiyet verebilir. Dışarıya sarkan polip görüldüğünde bunun rahim ağzından köken alan polip mi, servikal polip mi, yoksa rahim içi polip mi olduğu çoğu zaman anlaşılmayabilir.

Rahim içi (endometrial) poliplerin kısırlık ve yineleyen düşükler arasında, bir ilişki olup olmadığı tam olarak bilinmemekle birlikte, kısırlığa sebep olduğu kabul görmüştür. Eğer embriyo yani yumurtalıkta oluşma aşamasındaki çocuk, polip üzerine yerleşir ise gelişimini tamamlamakta zorluk çekebilir. Polip dışında normal rahim içine yerleştiğinde rahim içinde yer kaplayan bu lezyon, hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürmesine engel olabilir. Bu nedenle düşük tehlikesine yol açabilir. Yapılan araştırmalarda kısırlık sorunu yaşayan eşlerin ortalama % 24’ünde rahim içi polip olduğu bildirilmiştir. Poliplerin kanserleşme olasılığı oldukça azdır.

Rahim içi (endometrium) polipleri teşhisi

Endometrial poliplerin tanısında, kullanılan birden fazla yöntem bulunmaktadır. Histerosalpingografi büyük poliplerin teşhisinde yardımcı olur iken, küçük polipler gözden kaçabileceği için tanıda çok fazla desteği olmayabilir. Polip tanısı geneldetransvajinal ultrasonografiyardımı ile konulur.

Fakat, yalancı polipler ile karışabileceği gibi, rutin ultrason incelemesi yerine rahim iç boşluğunu daha net gösteren sulu ultrasonografi (sonohisterografi) polip tanısında en güvenilir yöntemlerden biridir. Rutin transvajinal ultrasonografinin, polipleri saptamadaki duyarlılığı % 66 iken, sonohisterografinin kesinliği % 100 civarıdır. Polip tanısında en değerli yöntem histeroskopi olur iken, direkt olarak gözle görülen polip aynı zamanda polip alınarak tedaviside yapılmış olur. Radyolojik incelemeler sonucu, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile de rahim içi polip görüntülenebilir.

Rahim içi (endometrium) tedavisi

Rahim içi poliplerinin tedavisi, en iyi tedavisi histeroskopiile görüntülenerek poliplerin çıkarılmasıdır. Çıkarılan polipler patolojiye gönderilip incelenir. Tedavide diğer bir yöntem ise rahim iç tabakası örneklemesi dir. Kürtajbu işlem genellikle bulunduğu bölgeden koparak parçalanması ve lezyonun ortadan kaybolması ile sonuçlanır. Histeroskopiden farklı olarak kürtaj işlemi tam görülmeden yapıldığı için bu işlemde poliplerin bazıları atlanabilir. Hem histeroskopi hemde kürtaj tedavisinin iyi yapıldığı durumlarda ekstradan başka tedavi gerekmeyebilir. Polipler, tekrarlama özelliği olan rahatsızlık olduğundan düzenli takip edilmesi gerekmektedir.

Rahim hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Rahim ağzı (servikal) polip nedenleri ve tedavisi
 2. Çikolata kistleri nedenleri ve tedavisi
 3. Rahim sarkması neden olur
 4. Kasık ve rahim ağrısı bitkisel tedavisi
 5. Rahim ağzı kanseri nedenleri ve tedavisi

24 Yorum

 1. Adsız

  17 Nisan 2014 at 22:21

  kocamla ilişkiye girerken vajinamda ağrı oluyor, lütfen bana yardımcı olun. kocamla istediğim zaman ilişkiye girmek istiyorum ama ağrıdığı için çekiniyorum.

 2. Adsız

  29 Ekim 2014 at 19:57

  Doktora gitmeyi düşünemiyor musun burada çare arıyorsun gerçek sorununu nerden bilsinler.

  • Adsız

   29 Ekim 2014 at 21:14

   Tamam da belki çekiniyor olabilir. o yüzden burada danışmak istemiş ne var bunda.

 3. Adsız

  10 Kasım 2014 at 13:22

  Rahim içi polipler ile sigara kullanımı veya doğum kontrol hapı kullanımı arasında bir ilişki var mıdır?

 4. Adsız

  27 Temmuz 2015 at 16:26

  Rahimdeki polipler alınınca adet düzene girer mi .

  • Adsız

   28 Temmuz 2015 at 17:54

   Rahim içi polipler her yaş kadında görülebildiği gibi, menopoz öncesi dönemde ve menopoz döneminde daha sık ortaya çıkar. Rahim içi polipler mercimek kadar olabileceği gibi, portakal büyüklüğünde de olabilir. Polipler büyük olduğunda ya da birden fazla olduğunda ara kanama, adet kanaması günlerinin uzaması veya daha fazla kan gelmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi sorunlara neden olabilir. Adet düzensizliğine polip veya polipler neden olmuş ise bu etken alındıktan sonra adet kanamaları düzene girer. Ancak polipler tekrarlayıcı özellik gösterir ve yeniden polip oluşmuş olabilir. Doktorunuza danışırsanız iyi olur.

 5. cicek

  8 Mayıs 2016 at 02:36

  Merhabalar, Rahim içindeki polip nedir, polipin tedavisi nasıl oluyor, tedavi gerekir mi? bilgilendirirseniz sevinirim çok sağ olun.

  • Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 13:24

   Polipler küçük ve çoğu zaman iyi huylu özelliği olan oluşumlardır. Polipler rahim ağzında, rahim içinde, ses tellerinde, safra kesesinde, bağırsaklarda, midede gibi birçok organda meydana gelebilirler. Rahim içi polip, rahim içi tabakanın kalınlaşması ve normalden fazla büyümesi ile meydana gelen et parçaları olarak tanımlanabilir. Rahim içi poliplerin farklı tipleri vardır. Rahim içi poliplerde en uygun tedavi histeroskopi yöntemi ile poliplerin cerrahi olarak alınması ve patolojik incelemeye gönderilmesidir. Fakat rahim içi polipler tekrarlayabilir.

 6. elif

  13 Mayıs 2016 at 23:20

  Meraba ben rahim filmi çekildim ve 7mm endometrial polip ve sağ tuba da minimal ektazi yazmakta ne yapmak gerekir

  • Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 13:03

   Rahim içi (endometrium) polip tespit edilmiş, rahim içi polipler genellikle cerrahi yöntem ile çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Cerrahi işlem açık veya kapalı yöntem ile yapılabilir. Rahim içi polipleri çoğunlukla östrojen hormonundaki düşüş nedeni ile meydana gelir. Östrojen hormonu bazı etkenler ve menopozal dönemlerde düşer.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Adsız

  15 Aralık 2016 at 12:59

  Merhaba benim Rahim içinde polipler var. Bu yüzden hamile kalmamak ihtimali varmi?

  • Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 16:39

   Rahim polipleri kapalı yöntem ile alınabilir.

   Bir kadın doğum doktoru ile bu durumun değerlendirilmesi, poliplerin boyutu, alınması gerekip gerekmediği gibi faktörlerin değerlendirilmesinde fayda vardır. Zaten hamilelik planı yapmadan önce iyi bir jinokolik muayeneden geçmeniz önemlidir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

  • Au

   8 Ocak 2017 at 23:52

   Hamile kalmak cok zor. Biz cocuk dusundugumuzde 4 yil olmadi. .enson test hersey yaptirdik bendede esimde de hic sorun olmadigini aciklanamayan kisirlik dediler istanbulda gitmedigim doktor kalmadi …enson bakude bir doktor polip var dedi alininca hamilelik our ilk 6 ayda dedi nitekim bin sukur kendiliginden ikizlerim oldu. .once Allaha guvenin signing. ..tabi ameliyat sonraasi mikrop kapmamak cok onemli bir ay antibiyotik sart. …poliplere baktirin derim

   • Sağlık Ocağım

    10 Ocak 2017 at 23:08

    Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler.

    Sağlıklı yaşam siz ve bebeklerinizle olsun.

 8. Sıddıka

  2 Şubat 2017 at 17:03

  Merhaba, CEZA 125 testin yüksek çıktı,Üniversitenin tüp bebek merkezinde tedavi görüyordum bu arada, rahimde polip olduğunu ve ameliyat gerektiğini söylediler.Bu polip CEA nın yüksek çıkmasına sebep olur mu, yoksa başka bir problem daha mı var acaba

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:51

   CA 125 testi kanser tarama testi olarak kullanılır, ancak bu test gerçekte kanser tarama testi değildir.

   Yumurtalık kanseri olan kadınlarda CA 125 testi yüksek çıkabilir, fakat yumurtalık kanseri olsa bile bu testin yüksek çıkmadığı hastalar da vardır. Yine bu test sonucu kanser dışı nedenlerle de yüksek çıkabilir. Rahim polipleri bu testin yüksek çıkmasına neden olabilir.

   Rahim içi polipleri çoğunlukla iyi huylu küçük tümöral oluşumlardır. Poliplerin türleri vardır ve türlerine göre patoloji raporu sonrası değerlendirilir.

   Yani polip ve polip’in neden olduğu sorunlardan dolayı da bu test yüksek çıkabilir.

   Polipler genellikle hastada bir şikayete neden olmayabilir fakat polip fark edildiğinde cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Deniz

  10 Şubat 2017 at 23:19

  Merhaba bende de polıp var Rahim içinde ıkı adet hamıle kalmayı engelledıgını Dr soyledı .. yarın küçük bır cerrahi operasyonla alıcaklar.. ağrılı bır yöntem olduğu ıcın hafıf narkoz la olucam.. alllah tüm ısteyen herkese Bebek sahıbı olmayı nasıp etsın..

  • Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 01:31

   İster doğal yolla ister tüp bebek yoluyla hamile kalmak isteyen kadınlarda rahim poliplerinin genellikle alınması gerekir. Bu sayede kadının hamile kalma şansı artar.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve iyilik dileğiyle.

 10. Cennet

  14 Şubat 2017 at 02:52

  Hocammm bnm bebeğimdede war normalmi

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:07

   Tam olarak neyi sormak istediğiniz anlaşılmamakla birlikte çocuklarda rahim içi polip vakası çok fazla bilinen bir durum değildir, fakat kistik bir yapı olabilir ya da nadir vakalardan birisi olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Gül

  22 Şubat 2017 at 10:32

  Hocam ben 21 yaşında genç kızım polip tehşisi kondu. Ameliyattan başka çare yok mu ve genç kızlarda görülmesi normal mi

  • Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 01:28

   Polikistik over sendromu olabilir. Rahim içi (endometrial) polipler sıklıkla 40 yaşından sonra görülür, 40 yaş altı bayanlarda nadir olarak görülebilir.

   Durumun tam olarak ne olduğuna bağlı tedavi gerektirdiği ya da gerektirmediği veya başka ne yapılabilir değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz size ne yapılacağı hakkında bilgi verecektir.

   İyilik dileğiyle.

 12. Aylin

  24 Şubat 2017 at 16:54

  Doktorun rahimde plip olduğunu daha net görebilmek için menometronoji yapalım dedi.sonuca göre sis al dedi hemşireye sis nedemek bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 16:33

   SALİN İNFÜZYON SONOHİSTEROGRAFİSİ (SİS), rahim boşluğunun ve rahimin değerlendirilmesi için uygulanan bir çeşit ultrasongrafi yöntemidir. Bu yöntem de rahim ağzına foley sonda yerleştirilir ve bunun balonu şişirilir ve basınç verilir ve bu şekilde rahim boşluğu ultrasonda daha net görünür hale getirilir. Bu yöntem ile rahim içi adezyon (yapışıklık), myom, polip, rahimde perde gibi durumların tanısı daha kolay konulur. Fakat bu işlemde tanısı konulan duruma tedavi uygulanmaz.

   SİS işlemi klinikte de yapılabilir, ortalama 2-4 dakika sürer, gerekirse lokal anestezi yapılabilir, herhangi bir yan etki beklenmez genellikle.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git