Doğumsal Hastalıklar

Rahim İçi Büyüme – İntrauterin Gelişme Geriliği Neden Olur?

Rahim içi büyüme geriliği ilk hamileliklerde veya 4-5'inci ve sonraki hamileliklerde daha sık görülebilen bir durumdur.

Rahim içi büyüme geriliği nedir?

Rahim ortamı yeteri kadar uygun olmadığı zaman annenin hastalığı, annenin yaşama biçimi, plasentanın yetersizliği ya da diğer sebeplerden dolayı anne karnındaki bebek gerektiği kadar hızlı gelişemez.

Rahim içi büyüme geriliği durumunda müdahale edilmez ise bu bebek ya prematüre (erken doğum) ya da vaktinde ama gebelik ayına göre küçük doğar fakat bu durum doğumdan önce teşhis edilir ise (anne adayı hamileliği süresince düzenli olarak kontrol altında tutulur ise) bu durumun düzeltilmesi mümkün olabilir.

Rahim içi büyüme geriliği nedenleri

Rahim içi büyüme geriliği ilk hamileliklerde veya 4-5’inci ve sonraki hamileliklerde daha sık görülebilen bir durumdur. Ayrıca 17-18 yaşından küçük hamileliklerde veya 34-35 yaşından büyük hamileliklerde rahim içi büyüme geriliği oldukça sık karşılaşılan bir sorundur.

Rahim içi büyüme geriliği belirtileri

 1. Annenin karnı ayına göre küçük görünüyor ise genellikle bebeğin rahim içinde büyümesinin yavaşlığına işaret edebileceği gibi, karnın hamilelik ayına göre büyük görünmesi ya da annenin çok kilo alması mutlaka bebeğin de büyük olduğunun göstergesi de değildir.
 2. Vakaların genelinde anneyi bu rahim içi büyüme geriliği konusunda uyarabilecek herhangi bir belirti olmayabilir.
 3. Doktor hamilelik kontrollerinde anne adayının karnını ölçtükten sonra hamilelik ayına göre rahmin ya da bebeğin küçük olduğundan şüphelenebilir.

Hastalıkların, yanlış beslenmenin, fizyolojik faktörlerin neden olduğu rahim içi büyüme geriliği önlenebilir mi?

 1. Hamilelikte bakım yetersizliğine bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Gebeliğin başından bir doktor bulup düzenli olarak bu doktorun kontrolünde olmak bu riski ciddi derecede azaltabilir.
 2. Hamilelikte kötü beslenmeye bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Kötü beslenme ve/veya yetersiz kilo alma durumunda dengeli beslenme diyeti her iki sorunun da çözümü olabilir.
 3. Sigara kullanımına bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Sigara içen anne adayı ne kadar erken sigaradan vazgeçer ise, bebeğin direnme gücü kazanacak ağırlıkta dünyaya gelme şansı da o kadar iyi olur.
 4. Alkol kullanımına bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Alkol ya da başka bir madde bağımlılığı (bebeklerin zarar görmemesi için bazı kadınların profesyonel yardım görmelerini gerektirebilir).
 5. Annenin zayıf olmasına bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Annenin ağırlığının (kilosunun) ciddi derecede düşük olması durumunda biraz kilo almak ve tekrar gebe kalmadan önce beslenme durumunu düzeltmek rahim içi büyüme geriliğini önlemede faydalı olur.
 6. Diğer gebeliklere bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : İki gebelik arasında yeterli sürenin geçmemesi (bir gebeliğin sonu ile diğer gebeliğin başlangıcı arasında 6 aydan daha az sürenin geçmesi ikinci bebeğin yeterli gelişimini engelleyebilir; yine de, eğer bu tür bir gebelik başlamış ise çok iyi beslenmek, çok çok dinlenmek ve çok kaliteli bir tıbbi bakım rahmin durumunun düzeltilmesinde fayda sağlayacaktır.
 7. Üreme organlarındaki sorunlara bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Şekil bozukluğu olan bir rahim veya üreme organları ile ilgili sorunlarda (cerrahi yöntemler ya da diğer tedaviler ile çare bulunabilir).
 8. Genetik yatkınlığa bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Anne adayı kendisi küçük doğmuş bir bebek ise, bu annenin bebeğinin de küçük olma riski vardır. Ama hemen her durumda iyi beslenme ve var olan diğer risk faktörlerinin ortadan kaldırılması bebeğin normal büyümesinde katkı sağlayacaktır.
 9. Erken doğuma bağlı rahim içi büyüme geriliği nasıl önlenir? : Bütün erken doğan bebeklerin küçük oldukları düşünüldüğünde (gebelik yaşlarına göre normal ölçülerde olsalar bile ve rahim içi büyüme geriliği yoksa bile) erken doğuma yol açan sebepler düzeltildiğinde ya da başladığında veya beklendiğinde böyle bir doğumu durdurabilmek, düşük doğum ağırlıklı bir bebek riskini önemli derecede azaltacaktır.

Bebeğin anne karnında yetersiz büyümesine yol açan anneye ait bazı etkenler tamamen yok edilemez fakat kontrol edilebilir ve bu sayede bebeğin büyümesini engelleyen faktörler mümkün olduğunca azaltılabilir.

 1. Örneğin kronik hastalıklar (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, akciğer, karaciğer, sistemik hastalıklar ve börek hastalıkları gibi hastalıklarda düzenli kontroller ve iyi bir tıbbi bakım ile rahim içi büyüme geriliği riski azaltılabilir.
 2. Kızamıkçık şüphesi durumunda (kızamık aşısı bu riski ortadan kaldırır).
 3. Hamileliğe bağlı hastalıklar (kansızlık, preeklampsi) gibi hastalıkların bulunması durumunda bunların zamanında teşhisi ve tedavisi rahim içi büyüme geriliği riskini azaltabilir.
 4. Hamileliğe bağlı olmayan akut (ani gelişen) hastalıklar (idrar yolları enfeksiyonları ve diğer enfeksiyonel hastalıklar gibi) hastalıklar varlığında, dikkatli kontroller ve hamileliğin düzenli takip edilmesi ile bebeğin rahim içi büyüme geriliği önlenebilir.

Rahim içi büyüme geriliğinin önlenemeyen sebepleri nelerdir.

Kadının iyi büyümeyen bir çocuk annesi olmasına yol açan bazı faktörlerin düzeltilmesi ya da önlenmesi çok güç veya imkansız olabilir.

 1. Bu faktörler arasında yoksulluk, eğitimsizlik ve/veya evlilik dışı hamile kalmak gibi sebepler veya koşullar bu durumdaki kadınların doğum öncesi iyi tıbbi bakım ve beslenme şanslarını azaltmaktadır.
 2. Doğumdan önce sentetik östrojen (DES)’e maruz kalmak, yüksek yerlerde yaşamak, daha önce düşük yapmış olmak, doğum ağırlıklı veya doğum anomalili bir bebeğe sahibi olmak, çoğul gebelik durumunda düşük yapmış olmak (ikiz, üçüz ya da fazlası çoğul gebelik), birinci veya ikinci üç aylarda (1.veya 2. trimesterde) kanama olması gibi durumlar rahim içi büyüme geriliğinin önlenmesine engel olan durumlardır.
 3. Yine, plasenta sorunları (plasenta previa veya plasentanın erken ayrılması vb) ya da 3. aydan sonra devam eden şiddetli bulantı ve kusma, çok az veya çok fazla amniyotik sıvı olması, anormal hemoglobin düzeyi veya zarların erken yırtılması ya da Rh izoimmünizasyonu gibi durumlarda da rahim içi büyüme geriliğini önlemek çok mümkün değildir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda bunlara ek olarak çok küçük bir bebeğin oluşumunda rol alan pek çok değişik faktör ortaya çıkmıştır. Bunlar, yorgunluk dahil bedensel ve muhtemelen psikolojik stres; annenin kan plazma hacmindeki artış yetersizliği ve progesteron eksikliği gibi nedenlerdir.

Rahim içi büyüme geriliği tedavisi

Rahim içi büyüme geriliği nedir

Rahim içi büyüme geriliği nedir

Bazı gebeliklerde bebeğin rahim içinde büyümesini engelleyen faktörler kolaylıkla anlaşılabilir ve neden bulunduktan sonra genellikle durumu düzeltebilme imkanı olduğu gibi bazı özel durumlarda her şeye rağmen rahim içi büyüme geriliğini önlemek mümkün olmayabilir.

Önleyici tedbirler yetmediğinde ve rahim içi büyüme geriliği tanısı konulmuş ise, düşünülen nedene yönelik sorunun çözümü için farklı tedavi yaklaşımları denenebilir.

 1. Yararlı olacak yöntemler arasında hastanede yatak istirahati, eğer ev koşulları mükemmel değil ise, özellikle protein, kalori ve demir ağırlıklı beslenme olacak ise, gereken durumlarda damar yoluyla beslenmenin desteklenmesi, plasentadan kan geçişini artıracak ya da geriliğe katkısı olan başka sorunları düzeltecek ilaçlar verilmesi ve son olarak da eğer rahim içi ortam çok kötü ve iyileştirilemiyor ise bebeğin derhal alınması gibi yöntemler uygulanabilir.
 2. Günümüzde gelişmiş tıbbın mucizeleri sayesinde önlemler, tedaviler başarısız olur ve bir bebek normalden küçük doğar ise, yaşama şansı ve hem de mükemmel ve sağlıklı yaşama olasılığı çok yüksektir.
 3. Düşük doğum ağırlıklı bebekler de genellikle er ya da geç hem büyüme hem de gelişmelerinde doğum ağırlığı normal olan çocuklar ile aynı gelişimi gösterebilirler.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Preeklampsi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 3. Hamilelikte demir eksikliği nedenleri ve tedavisi
 4. Koryoamniyonit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Gebelik şekeri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Erken doğum nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Doğum öncesi bakım ve doğum kontrolleri nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git