Hastalıklar ve Tedaviler

Rahim Ağzı Yarası Nedenleri ve Tedavisi

Rahim ağzı yarası veya servikal erozyon denilen durum aslında tam olarak bir yara sayılmayıp, normalde rahim ağzı adı verilen yapı rahimden sonra vajina ile birleşen ve adet kanamasının dışarıya atılmasını sağlayan dokunun adına rahim ağzı denilir.

Servikal erozyon nedir?

Rahim ağzı yarası veya servikal erozyon denilen durum aslında tam olarak bir yara sayılmayıp, normalde rahim ağzı adı verilen yapı rahimden sonra vajina ile birleşen ve adet kanamasının dışarıya atılmasını sağlayan dokunun adına rahim ağzı denilir.

Rahim ağzının iki tane ayrı bölümü bulunup, bu bölümler iç yapıyı oluşturan ve dış yapıyı oluşturan bölümlerdir. Dış yapıyı oluşturan bölüm tamamen vajina dokusu ile eş değer bir doku olur iken, iç yapıyı oluşturan bölüm ise rahimin devamıdır ve bu iki ayrı dokunun temas ettiği bölge rahim ağzıdır. Yani vajina ile rahimin iç içe olduğu geçiş bölümü rahim ağzı bölgesidir. Vajinanın dokusu pembe yapıya sahip iken, rahim iç tabakasının dokusu daha çok kırmızı bir yapıya sahiptir.

Rahim ağzı yarası denildiğinde rahim ağzının dışarıdan görünümünde pembe yapıya sahip iken, kırmızı renge dönmüş halidir. Aslında bu yara değil rahim iç dokusunun dışarıya doğru taşma şeklidir ve tam olarak yara kabul edilmez. Rahim ağzı yarası olarak tabir edilen rahatsızlık, hiç bir şikayeti olmayan kadınların % 3’ünde, şikayeti olanlarda ise akıntı yapar daha çok ve % 25’inde rastlanan bir rahatsızlıktır. 

Rahim ağzı yaralarının en sık görülen nedeni nedensiz olup, diğer bir neden ise doğum kontrol hapı kullanımı, daha önce doğum yapmış kadınlarda ve bunlar hastalık olmayan nedenlerdir. Hastalık olarak kabul edilen nedenlerden en sık görüleni rahim ağzındaki hücresel değişiklikler, rahim ağzı bazı enfeksiyonlara bağlı olarak, bu enfeksiyonlardan da en önemlisi HPV denilen, genital siğil virüsü, diğerleri de vajinada enfeksiyon yaratan papilloma gibi diğer virüsler etkendir.

Rahim ağzı yarası belirtileri

Rahim ağzı yaraları genelde çok fazla belirti vermez ve tesadüfen doktor muayenesi esnasında meydana çıkar. Belirti vermiyor ve pap smear testi normal ise bir şey yapmaya gerek olmayabilir. En sık görülen belirtisi akıntı olup, bu akıntı genelde bol miktarda beraberinde koku ve kaşıntı olmayan, berrak bir akıntı şeklindedir. Eğer, rahim ağzı yarasının zemininde enfeksiyon gelişmiş ise enfeksiyonun niteliğine göre, enfeksiyon vajinaya bağlı ise kötü kokulu bir akıntıya dönüşebilir ve HPV genital virüsü ise dışarıda siğiller veya kabarcıklar oluşabilir.

Rahim ağzı yarası teşhisi

Rahim ağzı yarası

                              

Rahim ağzı yarası tanısında, her hangi bir şikayeti olan veya olmayan kadında senelik jinekolojik muayenesinde spekulüm adı verilen alet vajinaya yerleştirildiğinde rahim ağzı görüntüsü elde edilir ve rahim ağzında bir kızarıklık oluşmuş ise bu durumda yara tanısı konulur. Yara halk arasında bilinen bir isim olup, tıp dilinde buna (servikal erozyon) adı verilir.

Bu kızarıklık görüldüğünde smear testi, rahim ağzı kanseri tarama testi yapılması gerekmektedir. Çünkü rahim ağzı kanseri de yara şeklinde belirtiler verebilir. Tanı işlemlerinde diğer basamakta kolposkopi olup,kolposkopirahim ağzını büyüteç ve özel boyalar ile boyanarak büyüteç yardımı ile büyütülerek incelenmesidir.

Rahim ağzı yarası tedavisi

Rahim ağzı yarası tedavisinde, tercih yaranın derecesine göre, kriyoterapi (dondurarak tedavi), lazer ile yok ederek tedavi ve koter (yakarak tedavi) yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin üçü de aynı yola çıkmakta ve hastalıklı dokuya ortadan kaldırma işlemidir. Bu yöntemlerdeki fark, kullanılan cihazlar nedeni ile maliyet farkı, tekrar edip etmeyeceği farkı ve yan etkilerinin arasındaki farklardır.

Basit yaralarda kriyoterapi(dondurarak tedavi) en fazla tercih edilen tedavi olup, bu tedavinin maliyeti daha düşük ve tekrar etme olasılığı daha azdır. Lazer tedavisi yüksek teknoloji gerektiren ve ekstradan bir avantajı olmayan bir yöntem olduğu için ikinci tercih olarak uygulanmamaktadır.

Yakılma tedavisi hastaya hiç bir avantajı olmayan ve daha çok rahatsızlık veren bir yöntem olduğundan günümüzde uygulanması tercih edilmemektedir. Rahim ağzı yaralarında, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sonuçlar normal ve hiç bir şikayete neden olmuyor ise tedaviye gerek duyulmadığı gibi takibe alınabilir. Rahim ağzı yarasının kısırlığa neden olan hiç bir bulgusu yoktur. Akıntıya neden oluyor ve yaranın nedeni enfeksiyon ise mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Rahim ağzı yarasından korunma

Rahim ağzı yaralarından korunmak, nedeni belli olmadığı için mümkün değildir. Zaten bir zararı olmadığından buna gerek olmayabilir. Doğum kontrol haplarından kaynaklanan yaralarda hap kullanımı bırakıldığında korunmaya gerek kalmayacaktır. Enfeksiyona bağlı yaralarda genelde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olduğu için, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak bunun için prezervatif kullanmak ve çift eşlilikten korunarak önlenebilir.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kadınlarda kasık ağrısı neden olur
 2. Vajinit belirtileri ve tedavisi
 3. Premenstruel sendrom nedenleri ve belirtileri
 4. Kadınlarda idrar kaçırma neden olur
 5. Genç kızlarda yumurtalık kanseri nedenleri

51 Yorum

 1. Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:31

  ben sevinç ve bende şöyle belirtiler var ; vajinamda kanama, kaşınma, vajinamda yanma sonra kocamla ilişkiye girerken ağrı oluyor. doktora gideceğim ben büyük ihtimalle servisit oldu yani arkadaşlar sizde de varsa böyle belirtiler gidin derim.

 2. Adsız

  18 Nisan 2014 at 22:25

  çok cinsel ilişkiye girmek rahim ağzıda yara olmasına sebep midir acaba?

 3. Adsız

  7 Mayıs 2014 at 12:51

  tabii sebep oluyor. birde çok emin olmadığınız kişiler ile ilişkiye girmeyin. partnerinizde gonore belirtileri varsa hemen doktorunuzla görüşün. şüpheli ilişkilerinizde prezervatif kullanın.

 4. Adsız

  7 Mayıs 2014 at 12:52

  birde, iç çamaşırlarınızı sık sık değiştirin ve sentetik olmayan pamukluları tercih edin.

 5. Adsız

  9 Kasım 2014 at 22:13

  Benimde rahim ağzında bir yara oluşmuştu ve lazer tedavisi ile şükür atlattım rahim ağzı yarasını.

  • Adsız

   10 Kasım 2014 at 23:02

   Rahim ağzı yara hastalığı benimde başıma geldi ve ben lazer tedavisi oldum.

 6. Adsız

  13 Kasım 2014 at 22:04

  Rahim ağzında ki sivilceleri önleyecek bir krem veya başka bir şey var mı?

  • Adsız

   16 Kasım 2014 at 22:03

   rahim ağzı yarası desen tedavisini söylerdim ama sivilceye yapılacak bir şey yok.

  • Misafir

   3 Şubat 2017 at 03:03

   Antibiyotikli bir krem cok ise yariyor

 7. Adsız

  23 Şubat 2015 at 14:38

  Rahim ağzında bir kızarıklık var acaba nedeni nedir arkadaşlar?

  • Adsız

   18 Temmuz 2015 at 12:21

   rahim ağzının dışında ki kızarıklıktan bahsediyorsan bu konuya ayak basmış oluyorsun. eğer içinde ki kızarıklıktan bahsediyorsan o onun doğal rengi oluyor. ama dışında ki renk normalde pembe olduğu için eğer şuan kırmızı ise bu rahim ağzı yarası hastalığına eş değer oluyor. öncelikle bir doktora görünü derim size.

 8. Adsız

  24 Ağustos 2015 at 20:25

  Rahim ağzında kaşıntı, kızarıklık, yanma gibi şikayetler neden yaşanır, ben bunun için doktora gitmem gerekir mi?

  • Adsız

   25 Ağustos 2015 at 16:54

   Rahim ağzında yaraya neden olan bazı faktörler vardır. Bu faktörler bakteriyel hastalıklar, mantarlar, viral hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar veya kaşımadan kaynaklanan yara oluşumu gibi nedenlerdir. Bakteriyel nedenlerde genellikle yeşilimsi ve kahverengi ve kötü kokulu akıntı vardır. Mantarlarda beyaz ve süt kesiği gibi akıntı, koyu ya da sıvı kıvamda akıntı, kaşıntıdan dolayı kızarıklık ve şişme oluşabilir. Trikomonas, uçuk virüsü, genital siğil ve aynı zamanda bulaşıcı da olabilen viral hastalıklarda da vajina bölgesinde ve genital bölgede kızarıklık, kaşıntı yara görünümü, siğiller gibi şikayetler görülebilir. Bu şikayetleriniz birkaç gün içerisinde geçmiyor ise kadın doğum uzmanına gitmeniz iyi olur. Çok geçmiş olsun.

 9. Adsız

  5 Eylül 2015 at 21:08

  Rahim ağzı yarası yakıldıktan sonra tekrar yara olur mu, olursa tekrar yaktırmak mı gerekir.

  • Adsız

   6 Eylül 2015 at 11:30

   Rahim ağzı yarası yakılarak, dondurularak veya lazer ile tedavi edilir. Rahim ağzı yarası tedavi edildikten 5-7 yıl sonra tekrarlayabilir. Tekrarlamanın süresi kişiye göre değişiklik gösterir. Rahim ağzı yarası her zaman yakılmak zorunda değildir. Fakat aşırı akıntıya neden oluyor, yanma, ağrı, sızı geçmez ise yara yakılır veya dondurulur. Rahim ağzı yarası şikayeti olan kadınlarda her sene düzenli olarak PAP smear testi yapılmalıdır. Sık sık idrar yolu ya da vajinal mantar enfeksiyonları yaranın tekrar oluşmasında etkilidir. Bu nedenle bu tür sorunlar var ise öncelikle bu sorunların tedavisi yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

   • Esra

    14 Aralık 2015 at 16:29

    Benimde rahim ağzı yaram var 10senedir hic gitmiyom ama dogum yaptim 3sene once sonrasindada ağzında mayasir gibi sis ve kasiniyo bi care lütfen çok korkuyorum

    • Sağlık Ocağım

     14 Aralık 2015 at 17:15

     Öncelikle geçmiş olsun. Rahim ağzı yarası sorunu rahimin iltihaplanmasından kaynaklanan bir sorundur ve önemli bir sorundur. İlk olarak bir Kadın hastalıkları uzmanına görünmenizi tavsiye ediyorum. Eğer dediğiniz gibi belirtiler ve Vajinal akıntı var ise muayene olmayı geciktirmeniz daha kötü olabilir. O yüzden erken teşhis her zaman önemlidir. Daha fazla geciktirmeden bir doktora görünmelisiniz.

     Eğer servisit (rahim ağzı dokusunun iltihabı) durumu uzamış veya altta yatan etkenin tedavisine rağmen tabloda gerileme yoksa bu bölgedeki anormal hücreleri tahrip etmek için bazı küçük cerrahi girişimler yapılması gerekebilir. En sık kullanılan koterizasyon (yakma), krioterapi (dondurma) ve lazer tedavileridir. Bu üç tedavi yönteminde de amaç aynıdır: iltihabi dokunun öldürülmesidir.

 10. feryad

  23 Mayıs 2016 at 10:51

  Yeni ria taktırdım kontrole gittim
  Rahminde kızarıklık var dedi kadın doğum doktoruna git dedi
  Sizce ne korkuyorum önemli birşey mi

  • Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2016 at 01:16

   Bunun neden olduğunu veya ne olduğunu söylemek için bu kadar bilgi ne yazık ki yetmez. Muayene edilmeden bir şey söylememiz doğru olmaz. O yüzden size en yakın zamanda doktora gitmenizi öneririz. Çünkü Spiral-Rahim içi Araç takıldığında her bünyede aynı etkiyi veya yan etkiyi göstermiyor. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişiyor ve her belirti önem arz ediyor. Bu yüzden ilgili bölüme giderek muayene olmanız doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. necla

  28 Mayıs 2016 at 09:10

  İyi günler benim rahim kenarında sivilceye benzeyen Püsküllü küçük birşeyler oluşmuş ne yapmam gerek

  • Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 15:13

   Rahim vajina denen bölgenin içinde bulunan ve hamileliğin oluştuğu kısımdır ve dışarıdan bakma ile rahimde oluşan oluşumlar görülmez. Sizin şikayetleriniz rahim ağzı polipleri olabilir. Rahim ağzı polipleri halk arasında et parçası olarak bilinir.

   Öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 12. Adsız

  30 Mayıs 2016 at 03:01

  10 ay öncesinde yara Yakımı oldu, 15 gün öncesinde tekrar birliktelikle yanma oldu, eşim baktığında gözüktü rahim ağzı ve yaraya benziyor aynı görsellerdeki gibi. tekrar yara oluştu sanırım. Tekrar mı yaktırmam gerekecek, Bundan kurtulmanın bir yolu yok mu?

  • Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 13:41

   – Rahim ağzında yaraya neden olan başka bir etken olabilir ve bu durumun araştırılması gerekebilir. Yakmaya rağmen rahim ağzı yarası tekrarlayabilir, ancak bu kadar erken tekrarlamaz. Belki işlem iyi yapılmamış olabilir veya altta yatan etken tedavi edilmediği için rahim ağzı tekrar yara yapabilir.

   – Sizde veya eşinizde enfeksiyona bağlı bir durum olabilir ve bu gibi bir durumda öncelikle enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Bakteriyel veya mantarlara bağlı enfeksiyonlarda hem kadın hemde eşi antifungal veya antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

   – Ayrıca bu durum çok sık tekrarlıyor ise altında yatan sistemik bir hastalık (Akdeniz ateşi hastalığı, Behçet hastalığı, Sjögren sendromu, Liken planus gibi) hastalıkların araştırılması gerekir.

   – Klamidya enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon olabilir. Cinsel yolla bulaşan herhangi bir enfeksiyon nedeni ile tekrarlamalar olabilir.

   – Bu durum sık sık tekrarlıyor ise, yakılması faydalı olmadı ise, yukarıda bahsi geçen sistemik hastalıkların belirtilerinden biri veya birkaçı sizde var ise, enfeksiyon için gereken tetkikler yapılmış ise bu durumun araştırma hastanesinde araştırılması daha doğru olur. Yıllarca boşu boşuna antibiyotik içmek, boşuna yarayı yaktırmak zorunda kalabilir ve antibiyotikler nedeni ile daha fazla zarar görebilirsiniz.

   – Altta verilen linklerden sistemik hastalıklar ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-belirtileri/

   http://www.saglikocagim.net/behcet-hastalg-belirtileri/

   http://www.saglikocagim.net/sjogren-sendromu-nedir-sjogren-sendromu-belirtileri/

   http://www.saglikocagim.net/liken-planus-nedir-liken-planus/

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 13. Medine

  2 Haziran 2016 at 11:28

  Benimde rahim ağzi yaram var yaktirmami söyledi doktor ama korktum çocuk olmiycak diye duymusdum doğrumudur?

  • Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2016 at 13:52

   Rahim ağzı yaraları antibiyotiklere rağmen sık sık tekrarlıyor ise altında yatan sistemik veya enfeksiyonlara bağlı bir neden olabilir. Bu nedenle sık sık tekrarlayan rahim ağzı yaralarında öncelikle bu etkenler araştırılmalıdır.

   – RAHİM AĞZI YARASI YAKMA (KATERİZASYON) İŞLEMİ: Elketrokoter adı verilen bir cihaz ve elektrik yardımı ile rahim ağzındaki yaralı kısmın ışınsal olarak ısı verilerek yakılması işlemidir. İşlem genellikle yaklaşık 5-10 dakika içinde yapılır. Yakılan bölge 1-2 ay kadar sürede iyileşir ve yerini normal epitel yüzey oluşur. İşlem sırasında ağrı çok az veya bazı hastalarda hissedilir. Rahim ağzı yarası yakma işlemi normal klinik muayenehanede yapılır. Yakma işleminden sonra bir süre ilaç kullanmak gerekebilir. Rahim ağzı yarası yakma işleminden sonra 1 ay kadar havuza, denize girilmez, cinsel ilişki yaşanmaz gibi kurallar vardır.

   – Rahim ağzı yakma işleminin bazen ve bazı hastalarda doğum kanalında daralma yapabilme riski olduğu için doğurmamış kadınlarda en son çare olarak uygulanması tavsiye edilir. Doğum kanalında daralma çok aşırı olmaz ise hamile kalmayı engellemez, ancak doğum sırasında bebeğin zor doğmasına ve/veya bebeğin sezaryen ile doğurtulmasını gerektirebilir.

   – Rahim ağzı yaralarında yarayı dondurma işlemi (kriyoterapi) gibi bir işlem de yapılabilir ve oldukça güvenli bir işlemdir. Hastaya ve hastanın diğer altta yatan nedenlerine bağlı olarak deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında 7- 10 yıl bile veya daha fazla koruyuculuğu devam edebilir. Ayrıca kriyoterapinin rahim kanalını daraltma riski katerizasyon işlemine göre yok denilecek kadar düşüktür ve doğum yapmamış kadınlarda tercih edilen bir yöntemdir.

   – Bu konuları doktorunuz ile daha detaylı konuşmanızda fayda var. Ayrıca rahim ağzı yarası geçmiyor ise başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Örneğin bunların en sık bilinenleri (Behçet hastalığı, Liken planus, Akdeniz ateşi hastalığı, Vajinal mantar enfeksiyonları, Yumurtalık kistleri, İdrar yolu enfeksiyonları, Böbrek sorunları, Hormonsal nedenler, Şeker hastalığı gibi).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Caresizhasta

  27 Haziran 2016 at 05:00

  Iyi gunler 3ay once kurtaj yaptirdim ve doktor Tara oldugunu tespit etti cocuk dogurmadigim icjn kriyoterapi yapti yalniz 1bucuk aydir adet olmuyorum doktorumu arayip sordum gecikmenin tedaviyle alakasi olmadigini soledi eczaneden test aldim 2kere yaptim negatif cikti 1-2kere kan gibi bisi geldi Dahada gelmedi akintilarim dada pembemsjlik var nabicagimi bilemedim sizce hamilemiyim?

  • Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 12:08

   KRİYOTERAPİ, diğer adıyla yara dondurma işlemi anormal dokuları dondurarak tahrip etmeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Kriyoterapi işlemi hamilelerde de kullanılabilir. Kriyoterapi işleminden sonra 1 ay kadar akıntı artabilir, pembe renkli akıntı gelebilir.

   Adet gecikmesi yaşadığınız stres nedeni ile olabilir.

   Pembemsi akıntılar kriyoterapiden sonra bir süre devam edebilir. Yara dondurma işleminden sonra vajinada ağırlık hissi, kasıkta ağrı bir süre devam edebilir.

   Ayrıca sık sık yara oluşmasının altında yatan başka bir durum varlığı söz konusu olabilir ve buna bağlı adet gecikmesi yaşıyor olabilirsiniz.

   Yani yara dondurma işlemi yapılmadan önce yaraya sebep olan faktörün araştırılması (ör, smear testi yapılması) gerekirdi.

   Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kan testi yaptırmanız doğru olur. Hamilelik beklemiyorsanız daha fazla gecikmeden kan testi yaptırmanızda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Rabia

  3 Temmuz 2016 at 00:36

  İyi günler benim bi şikayetim var vajina ağzında yara gibi birşey oldu kızarık normalde agrimiyor ama eşim ile ilişkiye girerken ağrı oluyor bide diken diken batma hissi oluyor suyla yıkarken bile agriyor canım yaniyor tedavisi nedir ne yapabirim ?

  • Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2016 at 22:45

   Bu durum rahim ağzı yarası olabileceği gibi vajinit olarak bilinen vajinal mantar enfeksiyonu da olabilir.

   Bartolinit denilen ve vajina girişinin her iki tarafında bulunan bartolin bezlerinin iltihabı gibi bir durum olabilir.

   En doğrusu bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız olur.

   Geçmiş olsun.

 16. Aysu

  2 Ağustos 2016 at 14:08

  Bir hafta önce rahim ağzı yaramı yaktırdım iki gün öncede trafik kazası gecirdim ve 6 yasındaki kızımı kucağıma aldım o an vajinamda yanma hissettim acaba yakılan yaram geri açılmış olabilirmi ???

  • Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2016 at 13:41

   Yara yakma işlemi sırasında dikiş atılmadığı için darbe alma ile açılma diye bir durum olmaz. Yara yakılması işleminden sonra bir süre bu tür yanma veya sızlama gibi durumlar olabilir.

   Yine de bu durum devam eder ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 17. adsiz

  19 Ağustos 2016 at 08:29

  Slm bu rahim agzi yara dedimiz peki nasil bulasir neden bilasir kisiden kisiye iliski esnasinda bilasabilirmi yada baska biriyle iliskisi varsa

  • Sağlık Ocağım

   20 Ağustos 2016 at 15:16

   Rahim ağzında yara (servikal erozyon) sorunu olan kadınların büyük bir kısmında bir problem olmayabilir, fakat bazı durumlarda akıntı, kaşıntı, ilişki sonrası kanama gibi sorunlar görülebilir.

   Doğumlar, düşükler ve benzeri durumlar neticesinde serviks (rahim ağzı) hasarlanır ve enfeksiyonlar gelişmeye başlar.

   Rahim ağzında yara oluşmasında gebelik hormonlarının etkisi neden olabilir, östrojen seviyesi yüksek olan doğum kontrol ilaçları sebep olabilir, östrojen tedavisi gören kadınlarda yine bu hormon nedeni ile rahim ağzı yarası olabilir, enfeksiyonlar (mantar enfeksiyonu, herpes simpleks enfeksiyonu, sifiliz enfeksiyonu, trichomonas enfeksiyonu, kronik vajinit gibi hem kadının kendisinden kaynaklanan hem de eşinden geçebilen enfeksiyonlar) gibi durumlar rahim ağzı yarasına neden olan faktörlerdir.

   Kronik vajinal enfeksiyonlar antibiyotik veya alerjik ilaçlar kullanımına bağlı,uzun süre kalan tamponlara bağlı, vajinal duşlara bağlı, gebelik önleyici jeller, köpükler gibi durumlara bağlı, cinsel ilişkilere bağlı o bölgenin salgısının bozukluğuna bağlı kaynaklanabilir ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar rahim ağzı yarasına yol açabilir.

   Yine tuvaletlerden, havuzlardan ve benzeri yerlerden enfeksiyonlar eşinize ve size bulaşabilir.

   Yaranın veya enfeksiyonun ne olduğunun bilinmesi için bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 18. Çiçek

  10 Eylül 2016 at 09:01

  Ben yeni evliyim rahim ağzında sivilce gibi şeyler çıktı sanki yirtilmis gibi bu nedir acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   12 Eylül 2016 at 10:39

   Bir kadın doğum uzmanına gitmek gerekir, çünkü kişiler birbirine enfeksiyon geçirebilir.

   Sağlık ve mutluluk dileğiyle.

 19. zeyno

  10 Kasım 2016 at 18:44

  Mrh.ben bugun doktora gittim.idrarda yanma ve genitalde kasinti sikayetle gittim.ve ogrendimki rahim agzinda yara oldugunu ve kanamam olduguni ogrendim.vede enfeksiyon kaptigimida ogrendim acaba kotu birseymi morelmen cok kotu oldum ne olur yardim edin.

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 01:58

   Bu tür durumlar yakılarak ya da dondurularak tedavi edilir, enfeksiyon için tedavi vermiş olmalı doktorunuz.

   ilaçlarınızı düzenli kullanırsanız enfeksiyon geçtikten sonra doktorunuz yara için ne yapılacağını size söyleyecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Isimsiz

  18 Kasım 2016 at 13:01

  Iyi gunler oncelikle bndede cok buyuk bi yara vardi doktora gittim kanser testim temiz cikti ama doktor hic bi mudahalede bukunmadi akintim cok oluyo bu aralar pembe akintim bile gelmeye basladi yardimci olursaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 10:55

   Bu durum için tekrar doktora gitmeniz ve yaranın dondurulması ya da yakılması gerekebilir.

   İyi bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Isimsiz

  19 Kasım 2016 at 21:43

  Benimde yaklasik uc ay once parcalar dusurdum hamile olup olmadigimi bilmiodum dusuk mu yaptim diye hastaneye gittim doktor ondan daha onemli bisi var cok buyuk bi yara var sende dedi bi hafta sonra tekrar gittim kanser testi yaptirdim temiz cikti ama doktor yaranin buyuk olmasina ragmen hic bi tedavi uygulamadi ama bnm cok sikayetim var yaradan dolayi ara kanamalr oluyo ve belim inanilmaz derecede cok agriyo beyaz kotu kokulu akintimda cok asiri var yardimci olursanz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 22:02

   Başka bir kadın doğum uzmanına gitme imkanı var ise başka bir kadın doğum uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 22. ....

  27 Kasım 2016 at 23:14

  Merhaba benim bir ay öncesine kadar vajinamda iki üç tane küçük sivilce gibi bişeyler çıktıdoktor sigil olduğunu söyledi ve aldara diye bir krem kullanıyorum bir de vajinal fitil tedavime devam ettiğim sırada tekrar başka bir doktora daha gittim sigiller geçmiş dedi ama ilaçları kullan ve sonrasında smeer ve hpv testi yaptirmami söyledi çok korkuyorum şuanda vajinamda sigilim yok ama çocuğum olsun istiyorum birde follukil kistin var dedi..acaba bu durum kanser olabilirmi ve çocuğumun olmasına engel teşkil edermi

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 13:02

   Genital siğiller, human papilloma virüsüne bağlı anogenital bölgede gelişen ve cinsel yolla bulaşan en sık görülen, viral enfeksiyondur.

   Human papilloma virüs serviks kanserine, vulvar ve vajinal kansere, anal kansere, penil kanserine, ağız kanserine yol açabilir.

   HUMAN PAPİLLOMA VİRİSÜ GELİŞİMİNDE RİSK FAKTÖRLERİ; HIV enfeksiyonu, immün yetmezlik (bağışıklık sistemi yetmezliği), böbrek yetmezliği ya da nakli, cinsel yolla bulaşan ya da herpes simplekse bağlı ağız uçukları hikayesi olan kişiler, sigara kullanımı, uzun süreli doğum kontrol hapları kullanımı gibi faktörlerdir.

   Human papilloma virüsünün kanser riski taşıması virüsün tipine göre değişir ve her human papilloma virüsü olan kişide kanser gelişecek değildir.

   Gebelik human papilloma virüsünün artışına neden olabilir.

   Kesin teşhis için doktorunuzun çıkan siğillerden örnek alması gerekir, çünkü genital siğiller başka enfeksiyonlar ya da durumlar ile karışabilir.

   Tedavi ile lezyonlar ortadan kalksa da viral enfeksiyonları tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir, yani belli bir süre sonra tekrarlama olabilir.

   Bu durum netliğe kavuşmadan hamile kalma planı yapmamalısınız, çünkü bebeğe enfeksiyon geçme riski vardır. Ayrıca eşinizin de tedavi görmesi gerekebilir.

   Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şekilde beslenmeniz, yaşam tarzınız buna yönelik ve sigaradan uzak durmanız son derece önemlidir.

   Doktor kontrolleri ve tedaviler dikkatle uygulanmalıdır. Antibiyotikler saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme ya da erken alma olmaksızın) kullanılır ve bunlara dikkat edilmelidir.

   Ayrıcı tanı önemlidir, bu nedenle enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında bu durumun değerlendirilmesi belki daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 23. elif

  30 Kasım 2016 at 00:06

  meraba 4 yildir rahim agzi yarasi var ilac kullaniyorum bu yil cok arti agrilarim ramazanda oruc tutarken bi gece ani kusma migdemde buyume hissettim sonra ateslendim ilac kullaniyorum 3 ay gecti 2 gundur karnim icinde agri aci var migdeme vuruyor napmam gerek yaktirayimmi

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 22:10

   Yarayı yaktırmadığınız ya da dondurtmadığınız sürece tekrarlayabilir ve sürekli antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Antibiyotik kullanımı da hem bağırsaklarınızı perişan eder, hem de mide problemlerine neden olur.

   Bu durumlar iyi bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Gittiğiniz doktora aylardır ilaç kullandığınızı ve geçmediğini mutlaka söylemelisiniz, aksi taktirde gittiğiniz her farklı doktor antibiyotik verir ve bu da sizi daha çok hasta edebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 24. İsmsiz

  15 Ocak 2017 at 13:42

  İyi günler ben 9 aylık evliyim çok akintim ilişki sırasında ve sonrasında bel ve kasık ağrılarm vardı iki ay önce doktora gittim ve çok büyük bi rahim yarası olduğunu söyledi dondurma tedavisi uygulandı üç gün önce tekrar gittim yaram iyileşmemis ve tekrar dondurdu ve bu sefer enfeksiyon olduğunuda söyledi ilaç verdi acaba bu durum gebe kalmaya engel mı ve yaranın tekrarlamasnin nedenleri nelerdir

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 00:04

   Mantar enfeksiyonları bu tür yaralara neden olabilir. Yarayı dondurma işlemi çocuk sahibi olmamış kadınlarda tavsiye edilen bir yöntemdir, ancak yakma işlemi çocuk düşünen kadınlarda tavsiye edilmez.

   Bu tür yaralar bir enfeksiyona bağlı gelişmiş ise cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olabilir, bu nedenle eşinizin de tedavi alması gerekebilir. Ayrıca bazı kronik hastalıklar enfeksiyon olmaksızın da vajinal yaralara ve vajinal iltihaplara, rahim ağzı yarasına neden olabilir. Rahim ağzı yarasına kullanılan prezervatifler, spermisidler de neden olabilir. Gonore, trikomoniyaz, klamidya gibi enfeksiyonlar da rahim ağzı yarasına neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Zeynep

  17 Ocak 2017 at 22:21

  4 yıldir vajinamda yara var kuculmustu kendilifinden kaybolmustu yeniden cikti uara kansere cevirirmi napmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 21:38

   Her vajinal yara veya rahim ağzı yarası kansere dönüşecek diye bir şey yoktur. Kadınlarda dönem dönem bu tür sorunlar olabilir. Fakat bu tür durumlarda bir kadın doğum uzmanına gitmek önemlidir. Belki yakılması gereken bir yara olabilir, bu tür yaralar yakılmadığı ya da dondurulmadığı sürece tekrarlar durur.

   Ayrıca yılda bir kez smear testi yapılması da önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 26. ayse

  19 Şubat 2017 at 14:19

  merhaba
  esimle ilişkiye girdikten sonra kanama oluyor arada bir. doktorlar rahim ağzında yüksek derecede hücre değişikliği tanısı koydular. bu rahim ağzında yaramı var anlamına geliyor. tedavi edilmeden geçermi? yada en uygun tedavi yöntemi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 13:37

   Rahim ağzında hücre değişimi sırasında transformasyon zonunda kanser öncüsü olabilecek hücreler ortaya çıkabilir. Pap Smear testinin özellikle 30 yaşını geçmiş kadınlarda her yıl yapılması bundan dolayı önemlidir. Hücre değişiklikleri olduğunda yarayı dondurma ya da yakma işlemi erken evrelerde olduğunda kanser gelişimini önemli ölçüde engeller fakat bu tür işlemler zamanında yapılmaz ise hücre değişimleri ilerler ve kansere dönüşebilir.

   Doktor kontrolünüz önemlidir. Doktorunuz duruma göre yakma ya da dondurma tedavisi uygulayabilir, 3-4 ay sonra tekrar PAP smear testi isteyebilir ya da kolposkopi, LEEP gibi başka yöntemler isteyebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git