Hastalıklar ve Tedaviler

Rahim Ağzı (Servikal) Polipler Neden Olur?

Rahim ağzı polipleri, rahim ağzından kaynaklanan çoğu küçük görünümde halk dilinde et parçası, adı verilen kötü huylu olmayan oluşumlardır. Rahim ağzı polipleri genelde her yaşta kadında görülür iken, menopoza yaklaşan kadınlar da daha sık rastlanmaktadır. Rahim ağzı polipleri rahim ağzında ya da servikal kanaldan köken alan ve rahim ağzından veya vajinaya doğru büyümesi şeklinde görülür.

Rahim ağzı polipleri belirtileri ve tedavisi

Rahim ağzı polipleri, rahim ağzından kaynaklanan çoğu küçük görünümde halk dilinde et parçası, adı verilen kötü huylu olmayan oluşumlardır. Rahim ağzı polipleri genelde her yaşta kadında görülür iken, menopoza yaklaşan kadınlar da daha sık rastlanmaktadır. Rahim ağzı polipleri rahim ağzında ya da servikal kanaldan köken alan ve rahim ağzından veya vajinaya doğru büyümesi şeklinde görülür.

Rahim ağzı polipleri belirtileri

Rahim ağzı polipleri cinsel ilişkiden sonra, adet dönemi aralarında ya da menopozdan sonra kanama ve adet kanamalarında artış gibi şikayetlere neden olur. Polipler çoğunlukla belli bir belirtiye neden olmaz ve jinekolojik muayene esnasında meydana çıkabilirler. Rahim ağzı polipleri doğal olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık verme gibi şikayetlere de neden olur.

Rahim ağzı polipleri teşhisi

Rahim boynu polipleri, üzüm şekline benzeyen et parçalarıdır ve rahim ağzından dışarı sarktıkları bilinir. Hastaların çoğunda tek bir polip olur iken, bazen birden fazla polipte olabilir. Oldukça fazla görülür ve hamilelik döneminde hormon değişiklikleri nedeni ile meydana çıkabilirler. Polipler fazla görülmeyen bir durum olarak kötü huylu (malign) çıktığı görülmüştür. Bu nedenle pap smear testi yapılır ve biyopsi için doku örneği alınır.

Rahim ağzı polipleri tedavisi

Rahim ağzı polipleri eğer tek polip olur ise lokal anestezi ile nazik bir çekme kıvırarak veya eksizyon ile kolayca alınabilir. Polipin tabanı sonradan kimyasal koter, elektrokoter veya kriyokoter ile tedavi edilebilir. Polip kimyasal ajanlar, (gümüş nitrat) kiriyocerrahi ya da loop elektrocerrahi eksizyon ile koterize yani yakma işlemi yapılabilir. Endoservikal kürtaj,eşlik edebilecek polipin çok fazla büyümesi veya kansere dönüşmesini önlemek için göz önünde bulundurulmalıdır. Polipin kanserleşme si çok fazla görülmeyen bir durumdur.
Birden fazla büyük polip var ise hastanın ameliyat için hastaneye yatması ve poliplerin genel anestezi altın da alınması gerekmektedir. Alınan polipler patolojik araştırmaya gönderilir ve sonuç sadece polip olarak gelir ise ek tedaviye gerek duyulmaz. Fakat yinede hastanın düzenli olarak kontrollerinin yapılması önemlidir.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Rahim içi polipleri nedir
 2. Sistit (kadınlarda idrar kesesi iltihabı) neden olur
 3. Vajinal akıntı neden olur
 4. Rahim ağzı kanseri nedenleri ve belirtileri
 5. Rahim ağzı yarası neden olur

10 Yorum

 1. Leyla

  4 Mayıs 2017 at 19:08

  Merhaba ben muayene amaçlı kontrole gittim bana sende Polip var denildi almaya çalıştılar alamadılar ve şimdi kanamam var beni enfeksiyon kapma riskim varmıdır Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 16:00

   Yapılan müdahaleye bağlı olarak kanama olmuş olabilir, ancak polip niye alınamadı ve ne yapılması gerektiğini doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Her girişimsel işlemde enfeksiyon riski olabilir.

   Doktorunuza gitmeniz ve kanmanın sebebini öğrenmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Ayse

  23 Eylül 2017 at 20:49

  Vajinamdna et parcasi sarkıyor. Hamilelik ten sknra olmasiboyle bir sey kesin midir cunku hamile olma ihtimalim yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2017 at 15:05

   Polip olabilir, genital siğil gibi bir durum olabilir, bartolin kisti gibi bir durum olabilir. En uygunu en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Asya

  11 Kasım 2017 at 01:46

  Merhaba. Bu hafta başinda polip aldırma operasyonu geçirdim. Operasyon gayet iyi gecti. Ve kanamam yok denecek kadardı. Ne kadar sürede toparlanirim ve cinsel birliktelik yasayabilirim. Acikcasi agrim olacak diye de endiseliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2017 at 21:40

   Endometrial polipler; sık karşılaşılan intrakaviter patolojilerden olup, özellikle anormal kanama ve kısırlık ile veya her ikisinin bir arada bulunmasıyla sonuçlanabilmektedir. Polipler rahim boşluğunda yer kaplayan lezyonlar olarak görülmektedir.

   Sesil polipler vakum küretaj yöntemiyle çıkarılabilir, ancak hala çocuk yapmayı düşünen hastalarda bu işlem genellikle hiteroskopik muayene ile kombine edilerek uygulanır. Çünkü vakum küretaj ile rahim içi polipler gözden kaçabilir. Yani uygulanan yönteme göre ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar değişebilmektedir.

   Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur, çünkü uygulanan yöntemi ve yöntemde kullanılan teknikleri doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun…

 4. Sibel

  15 Aralık 2017 at 11:31

  Merhaba ben 5 ay once dogum yaptim dogumumdan 3 ay sonra vajinamdan et parcasi sarkti ve kokulu akinti olustu doktora gittim doktor polip olusmus dedi ve 5 dklik suren operasyon ile aldi ve iki ay sonra tekrar olustu ayni parca yine gidecem neden terarladi aceba polipler tekrarlarmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 17:21

   ENDOSERVİKAL (SERVİKAL) POLİPLER:

   Serviksin (rahim ağzının) en sık rastlanan tümöral oluşumlarıdır. Nedenleri tam olarak bilinememektedir. Kronik enflamasyonun (iltihabın) neden olduğu fokal hiperplaziler, servikal vasküler sistemde lokal konjesyon (toplardamarlardaki kanın dönüşünün engellenmesi veya yetersizliği sonucu kanın organ veya dokuların bir kısmında veya tamamında birikmesi), yabancı cisimlere karşı immün sistemin yanıtı veya östrojen uyarında bozulma gibi faktörler polip gelişiminden sorumlu tutulmaktadır.

   Tekrarlama nedenini doktorunuza sormanız daha uygun olur, çünkü polip alındıktan sonra patoloji sonucunu doktorunuz bilmektedir.

   Serviksten kaynaklanan her polip benzeri görünüm servikal polip olmayabilir. Başka iyi huylu veya kötü huylu oluşumlar servikal polipler gibi görülebilir veya polip yapıda olabilirler. Örneğin kondilomlar servikal polip ile karışabilirler.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz, ayırıcı tanı için daha detaylı araştırma yapılması hakkında doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Rukiye

  22 Aralık 2017 at 00:39

  Merhaba benim de hsg filmde servikal kanalda 6*15 mm boyutlarında polip çıktı, doktorum histeroskopi önerdi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 19:13

   Servikal polipler benign lezyonlar olup, servikal kanalın (endoserviks) herhangi bir yerinden kaynaklanabilirler. Servikal polipler genellikle benign (iyi huylu) olsalar da binde 1 oranında malign (kötü huyluya) dönüşüm olabilir. Poliplerin düzensiz kanamalara neden olması, maligniteye dönüşme ihtimallerinin olması gibi nedenlerle tespit edildiklerinde çıkarılmaları önerilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git