Hastalıklar ve Tedaviler

Radyofrekans Ablasyon Tedavisi Nedir?

Radyofrekans kateter ablasyon tedavisi, kalp ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Kalp ritim bozukluklarına neden olan elektrik ileten yolların ısı enerjisi ile tahrip ederek bu yolların elektrik iletmesini önlemek ve ritmin bozulmasını engellemek amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir.

Ritim bozukluğu ve radyofrekans ablasyon tedavisi

Radyofrekans kateter ablasyon tedavisi, kalp ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Kalp ritim bozukluklarına neden olan elektrik ileten yolların ısı enerjisi ile tahrip ederek bu yolların elektrik iletmesini önlemek ve ritmin bozulmasını engellemek amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir.

Kateter ablasyon yöntemi, ritim bozukluğunun kalpteki anormal ileti yollarına bağlı olduğu tespit edildiğinde yapılır. Ritim bozukluklarının tedavisinde öncelikle ilaç tedavisi verilir ve ilaç tedavisinin yetmediği durumlarda ve ilaç tedavisinin yan etkilerinden dolayı tedavinin sonlandırılması gerektiği durumlarda radyofrekans kateter ablasyon tedavisi uygulanır.

Bu işlem doğru ellerde ve başarılı bir şekilde uygulanır ise ilaç kullanımı zorunluluğu ortadan kaldırılmış olur. Kateter ablasyon tedavisi sayesinde önlenebilen ritim sorunları, supraventriküler taşikardiler, ventriküler taşikardiler, wolf parkinson whiyt sendromu, atriyal fibrilasyon ve atriyal flutter gibi ritim problemlerinin düzeltilmesi sağlanır.

Ritim bozukluklarının tedavisinde radyofrekans yöntemi nasıl yapılır?

Kateter ablasyon tedavisi

Kateter ablasyon tedavisi

Radyofrekans kateter ablasyon tedavisinin uygulanması işlemi koroner anjiyografi işleminde olduğu gibi, kateterizasyon laboratuvarında bu işlem için özel eğitimi olan kardiyoloji uzmanları ve yardımcı hemşire ve teknisyenler eşliğinde yapılmaktadır.

İşlemin yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulup, kasık veya kol toplardamar ya da atardamar içerisine kateter (ince elastik bir tüp) yerleştirilir. Kateter X ışınları yardımı ile (floroskopi) izlenir ve kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır. Kalp içerisinden elektriksel ölçümler yapılarak normal olmayan ileti yolu bulunur ve 50-60 derece ısı verilerek normal olmayan ileti yolunun ortadan kaldırılması sağlanır. Bu işlem öncesi hastanın sekiz saat aç olması gerekir.

Radyofrekans ablasyon tedavisinden sonra nelere dikkat edilmeli?

Radyofrekans kateter ablosyonu işlemi sonrası, kateterin yerinde herhangi bir kanama olmaması için bu bölge sarılır ve yatak istirahatine alınır. Hasta genelde işlemin uygulandığı gün bir gün hastanede kalır.

Damardan girilen bölgenin iyileşmesi için bir günlük hastanede kalım sonucunda ertesi gün başka bir sorun çıkmaz ise hasta taburcu edilir ve hasta hastaneden ayrıldıktan sonra 24 saat boyunca ağır kaldırmaması, ağır egzersiz yapmaması tavsiye edilir ve hasta bir, iki gün sonra genelde günlük hayatına geri dönebilir. İşlem bölgesinde hafif ağrı ya da morarma olması normal bir durumdur. Ağrı artar ve şişlik olur ise doktorun haberdar edilmesi gereklidir.

Radyofrekans ablasyon tedavisinin riskleri var mıdır?

Radyofrekans kateter ablasyonu işleminde risk oluşması, tecrübeli uzmanlar tarafından uygulandığında daha az risk oluşması söz konusudur. Damar giriş yerinde kanama ya da doku içinde kanamaya bağlı şişlik görülebilir. Normal olmayan ileti yolunun, normal ileti sistemine daha yakın olduğu bazı durumlarda, normal olmayan ileti yolunun üzerine ısı verilme esnasında normal olan ileti yolununda hasar görmesine yol açabilir.

Bu gibi risk durumlarında kalp bloğu denilen sorun meydana çıkabileceği gibi kalp pili takılması gerekebilir. Normal olmayan ve normal olan ileti yollarının birbirine yakın olduğu ve kalp bloğu oluşma riski, işlem öncesi yapılan elektrokardiyografi (EKG) testi ile işlem sırasında yapılan ölçümlerden belirlenebilir.

Ritim bozuklukları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Ritim bozukluğu neden olur
  2. Atrial fibrilasyon nedir
  3. Ventriküler fibrilasyon nedir
  4. Atrial flutter nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git