Eklem Hastalıkları

Radius Kırığı Nedenleri ve Tedavisi

Radius kırıkları, radiusun alt ucunda, üst ucunda ya da gövdesinde oluşan, sık rastlanan bir kırık tipidir.

Radius kırıkları nedir?

Radius kırıkları, radiusun alt ucunda, üst ucunda ya da gövdesinde oluşan, sık rastlanan bir kırık tipidir. Radiusun bileğin hemen üzerinden kırılması (Colles kırığı) 40 yaş üzeri erişkinlerde meydana gelen tüm kırıkların en sık görülenidir. Genellikle el ayası üzerine düşme sonucu oluşur. Radiusun dik biçimindeki baş bölümünün dirseğin hemen altındaki kısmın kırılması genç erişkinlerde en sık rastlanan kırık tipidir.

Radius kırıkları tedavisi

Radius kırıklarında tedavi kırığın tipine ve hasarın büyüklüğüne göre değişir.

 1. Küçük bir kırık yumuşak bir destekleyici bandaj ile iyileşebilir iken bazı kırıklar cerrahi tedavi gerektirir. Çocuklarda sıklıkla konservatif tedavi (alçı, bandaj, atel gibi) uygulanır. Genç erişkin ve orta yaş grubundaki radius kırıklı hastalarda konservatif ya da cerrahi tedavi uygulanır.
 2. Radius başının parçalandığı kırıklarda kırık kemiklerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.
 3. Radius gövdesinin kırıklarında kemiğin kırık uçları birbirinden uzaklaşabilir. Kolu alçıya almadan önce uçları bir araya getirip sabitlemek için operasyon gerekir.
 4. Tedavisi iki hafta gecikmiş kırıklarda kapalı yöntemler ile düzeltme imkanı çok düşüktür, bu nedenle açık cerrahi yöntem ile düzeltme gerekebilir.
Radius kırıkları tedavisi

Radius kırıkları tedavisi

Radius kırıklarında iyileşme süreci nedir?

Radius kırıklarında iyileşme süreci kemiğin kalitesine, hastanın yaşına, kırığın derecesine, kırığın tipine, kırığa eşlik eden yaralanmalara, tedavinin zamanında uygulanmasına, tedavi edilen hastanedeki imkanlara ve uygulanan tedavi yöntemine bağlı olmakla birlikte yaklaşık altı hafta sürede iyileşme sağlanabilir.

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları nedenleri ve tedavisi
 2. Boyun kırıkları nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları neden olur
 4. El bileği kırıkları nedenleri ve tedavisi
 5. Bilek ağrısı neden olur
 6. Kırık, çıkık ve burkulmalar neden olur
 7. Çocuklarda kırık oluşumu nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. Avatar

  Özgür

  19 Ocak 2019 at 00:49

  merhaba iyigünler. ben 24 yaşındayım ve 4 ay önce trafik kazası geçirdim. sağ el bileği araba tekerinin altına sıkıştı ve distal radius kemiği bilek kısmında 3 parçalı kırık meydana geldi. ameliyatla platin takıldı.1.5 ay alçıda kaldı. sürekli egzersiz yaptım fizik tedavi gördüm düzenli beslenmeye çalıştım hareket kısıtlıkları tamamına yakın açıldı. doktorum platin en az 2 sene kalacak sonra alırım istersen dedi. şuan gayet yolunda dedi. ancak şuan fazla zorladığımda ya da soğukta ağrılarım var. Benim size sormak istediğim bu ağrılar ömür boyumu olur? Hayatım boyunca ben bu elimle ağır şeyler kaldıramammı? Ağır spor,şınav,barfiks çekememmi? Yoksa kırık tamamen iyileşirde ilerde herşeyi yapabilirmiyim? İyileşme ne kadar sürer? Birde 2 sene sonra platini çıkarttırmak istiyorum bir zararı sakıncası olurmu? İnternette kimin ne yazdığı belli değil. Ben size de sormak istedim. Sürekli psikolojim bozuluyor düşündükçe.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2019 at 01:52

   Sorunuza daha önce yorumunuzu yazdığınız “el bileği neden kırılır” makalesinin yorumlar bölümünde en aşağıda cevap verilmiştir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git