Ağrılar ve Tedavileri

Radikulopati Nedir? (Sinir Kökü Hasarı)

Radikulopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 1. Radikulopati, spinal korda giren ya da ondan çıkan sinir köklerinin hasarıdır. Radikulopati disk kayması, spinal artrit (eklem iltihabı), diyabetes mellitus, lomber zigapofizyal kistler ya da kurşun gibi ağır metallerin vücuda alınması sonucu oluşabilir. Radikülopati’nin en sık nedeni lomber disk hernisidir.
 2. Radikulopatinin belirtileri arasında şiddetli ağrı ve kimi zaman sinirin duysunu taşıdığı alanda duyu kaybıdır. İlgili sinir bölgesinde güçsüzlük, felç, kas erimesi görülebilir. Ağrı öksürme, ıkınma ve ağır yük kaldırma gibi zorlayıcı aktiviteler ile artar.
 3. Radikulopati tedavisinde mümkün ise altta yatan neden tedavi edilmelidir; bunun olamadığı durumlarda analjezik ilaçlar (ağrı kesiciler), fizik tedavi, bazı olgularda cerrahi yöntemler ile radikulopati belirtileri kontrol altna alınabilir.
Radikulopati teşhisinde kullanılan yöntemler

Radikulopati teşhisinde kullanılan yöntemler

Radikulopati’ye neden olan hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

 1. Diyabetik nöropati nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Vücutta yanma, karıncalanma hissi neden olur
 3. Lomber disk hernisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Boyun fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Bel kayması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kurşun zehirlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Omurilik yaralanması neden olur

2 Yorum

 1. emine

  11 Ocak 2017 at 13:56

  Annemde mezotelyoma suphesi var parca alindi ama sonuc daha gelmedi bir haftadir kol agrisi parmaklarda gucsuzluk var acaba hadtaligiyla alakalimi ne onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:40

   MEZOTELYOMA, halk arasında ak toprak ve benzeri isimler ile adlandırılan asbest’e maruz kalan kişilerde meydana gelen akciğer veya karın zarının kanseri için kullanılan bir terimdir.

   Asbest bir doğal silikat mineralidir. Asbest maddesinin 3.000’den fazla kullanım alanı vardır. Asbest maddesi gemi, uçak, otomobil sanayiinde, inşaat sektöründe, ısı ve ses izalasyonuda gibi alanlarda da kullanılır. İnsanlar asbest maddesine içme suyu, cilt teması ya da solunum yoluyla maruz kalabilirler. Asbest maruziyeti köylerde bilinçsizce kullanılabilir. Asbest köylerde evleri badana yapmak için, çocuklarda pudra olarak, höllük toprağı olarak kullanılabilmektedir.

   Mezotelyomanın kesin teşhisi akciğer zarından alınan biyopsi ile konulur, bu nedenle biyopsi sonucunu beklemeniz gerekir.

   MEZOTELYOMANIN BELİRTİLERİ ARASINDA; göğüste ağrı, akciğer çevresinde sıvı birikimi, nefes darlığı, yorgunluk, kansızlık, öksürük, kanlı balgam, ateş, karında şişkinlik, kan pıhtılaşma bozuklukları, yayılım olduğunda yüzde şişkinlik, boyunda şişkinlik, ağrı, yutkunma güçlüğü, kilo kaybı gibi belirtiler vardır. Belirtiler bu kimyasala maruz kaldıktan 20-50 yıl sonra başlayabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git