Ağrılar ve Tedavileri

Radikulopati Nedir? (Sinir Kökü Hasarı)

Radikulopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 1. Radikulopati, spinal korda giren ya da ondan çıkan sinir köklerinin hasarıdır. Radikulopati disk kayması, spinal artrit (eklem iltihabı), diyabetes mellitus, lomber zigapofizyal kistler ya da kurşun gibi ağır metallerin vücuda alınması sonucu oluşabilir. Radikülopati’nin en sık nedeni lomber disk hernisidir.
 2. Radikulopatinin belirtileri arasında şiddetli ağrı ve kimi zaman sinirin duysunu taşıdığı alanda duyu kaybıdır. İlgili sinir bölgesinde güçsüzlük, felç, kas erimesi görülebilir. Ağrı öksürme, ıkınma ve ağır yük kaldırma gibi zorlayıcı aktiviteler ile artar.
 3. Radikulopati tedavisinde mümkün ise altta yatan neden tedavi edilmelidir; bunun olamadığı durumlarda analjezik ilaçlar (ağrı kesiciler), fizik tedavi, bazı olgularda cerrahi yöntemler ile radikulopati belirtileri kontrol altna alınabilir.
Radikulopati teşhisinde kullanılan yöntemler

Radikulopati teşhisinde kullanılan yöntemler

Radikulopati’ye neden olan hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

 1. Diyabetik nöropati nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Vücutta yanma, karıncalanma hissi neden olur
 3. Lomber disk hernisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Boyun fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Bel kayması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kurşun zehirlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Omurilik yaralanması neden olur

8 Yorum

 1. emine

  11 Ocak 2017 at 13:56

  Annemde mezotelyoma suphesi var parca alindi ama sonuc daha gelmedi bir haftadir kol agrisi parmaklarda gucsuzluk var acaba hadtaligiyla alakalimi ne onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:40

   MEZOTELYOMA, halk arasında ak toprak ve benzeri isimler ile adlandırılan asbest’e maruz kalan kişilerde meydana gelen akciğer veya karın zarının kanseri için kullanılan bir terimdir.

   Asbest bir doğal silikat mineralidir. Asbest maddesinin 3.000’den fazla kullanım alanı vardır. Asbest maddesi gemi, uçak, otomobil sanayiinde, inşaat sektöründe, ısı ve ses izalasyonuda gibi alanlarda da kullanılır. İnsanlar asbest maddesine içme suyu, cilt teması ya da solunum yoluyla maruz kalabilirler. Asbest maruziyeti köylerde bilinçsizce kullanılabilir. Asbest köylerde evleri badana yapmak için, çocuklarda pudra olarak, höllük toprağı olarak kullanılabilmektedir.

   Mezotelyomanın kesin teşhisi akciğer zarından alınan biyopsi ile konulur, bu nedenle biyopsi sonucunu beklemeniz gerekir.

   MEZOTELYOMANIN BELİRTİLERİ ARASINDA; göğüste ağrı, akciğer çevresinde sıvı birikimi, nefes darlığı, yorgunluk, kansızlık, öksürük, kanlı balgam, ateş, karında şişkinlik, kan pıhtılaşma bozuklukları, yayılım olduğunda yüzde şişkinlik, boyunda şişkinlik, ağrı, yutkunma güçlüğü, kilo kaybı gibi belirtiler vardır. Belirtiler bu kimyasala maruz kaldıktan 20-50 yıl sonra başlayabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. mustafa

  21 Mart 2017 at 12:55

  Benim sorum sol ayagigimda gecmeyen agri ile ilgili en son emg sonucum aşağıda.

  iki kez tarsal tunel ameliyatı oldum, ayağımda şuan düşükluk var ve bileğimi yukarı çekemiyorum. SOLDA L4-L5-S1 RADİKÜLOPATİ VE SOLDA N. TİBİAL BİLEK SEVİYESİNDE HAFİF AKSONAL NÖROPATİSİ İLE UYUMLU DUR. AYRICA SENSORİAL POLİNÖROPATİ İLE UYUMLU BULGULAR MEVCUTTUR?

  • Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 13:28

   Omurganın L4-L5 kısmı kuyruk kemiği ile bel kısmının ortasından aşağıda bulunan omurlardan 2 omurun ve bunların disk aralarının dizilişini ifade eder, S1 ise kuyruk kemiği ile omurganın birleşim alanındaki omur ve diskin olduğu bölgeyi ifade eder, işte bu alanda radikülopati tespit edilmiş görünüyor.

   RADİKüLOPATİ (bu omurga ve omurga içinde bulunan sinirlerin hasarı olarak tanımlanabilir) ve radikülopatiye disk kayması, spinal artrit, diyabetis mellitus, lomber kistler, bel fıtıkları, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, kist ve kurşun gibi ağır metallerin vücuda bir şekilde alınması sonucu meydana gelebilir. EMG’de sinirin sıkıştığı ya da hasar gördüğü alan tespit edilir, ancak omurga ve omurga içi yapılardaki oluşumlar için omurga emarı, kan testleri gibi tetkikler gerekebilir.

   Polinöropati bulguları da uyumlu bulunmuş.

   POLİNÖROPATİYE NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; metabolik bozukluklar, immün bozukluklar, enfeksiyonlar, miyelomo-lenfoma gibi hastalıklar, toksinler, ilaçlar, ağır metaller gibi durumlar ve bu durumlara bağlı hastalıklar vardır.

   Bu tür durumların ağrı kliniği, ortopedi, fizik tedavi, romatoloji, enfeksiyon hastalıkları, kemik ve metabolizma hastalıkları, nöroloji gibi alanlarda araştırılması ve sebebin doğru tespit edilmesi önemlidir.

   En doğrusu bir araştırma hastanesinde bu durumun doğru araştırılmasıdır. (özellikle enfeksiyon, kötü huylu bir hastalık gibi durumlar ilerleyici hasarlara yol açabilir).

   Doktorunuz size ne yapılması gerektiğini bildirecektir.

   İyi olmanız dileğiyle.

 3. Ferihan

  17 Mayıs 2017 at 12:15

  Doktorum gonartroz, lumbar disk bozukluğu, radikülopati, nöralji ve nörit teshisi koydu. 71 yasındayım 2003 yılında bel fıtığı ve kayması, 2009 yılında menisküs ameliyatı oldum. Sağlığım kötüye gidiyor yürümekte bile zorlanıyorum benim için nasıl bir tedavi önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2017 at 22:40

   Lomber disk bozukluğu denilen durum (disk kaymasını ve/veya fıtığı tanımlayan bir durum olabilir), radikülopati (disk bozukluğuna bağlı gelişmiş sinir hasarını tanımlayan bir durum olabilir), nöralji (sinir ağrısını tanımlar), nörit (sinir iltihabını tanımlar), gonartroz (diz kireçlenmesini tanımak için kullanılmış olabilir).

   Doktorunuz belinizdeki durumun düzeltilmesi için ameliyat önerebilir, dizinizdeki kireçlenme için ameliyat önerebilir ya da ameliyat olmaz ise fizik tedavi önerebilir.

   Buradan herhangi bir teşhis ya da tedavi önerilmemektedir.

   Doktorunuz size ne yapılacağı hakkında bilgi verecektir. Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 4. Dilara

  19 Eylül 2017 at 03:58

  Merhaba, benim annemde yaklaşık üç senedir sebebi belli olmayan yürümede güçlük çektiren ağrılar mevcut. Ayaklarını kolaylıkla kaldırıp ileriye atamıyor ve sendeleyerek yürüyor. Rahat hareket edemiyor hareketlerinde kısıtlama oluyor. Bu ağrılar kollarına da vurmaya başladı. İlk başta myopati teşhisi konmuştu ama olmadığı anlaşıldı. Gitmediğimiz doktor ve bölüm kalmadı ve henüz teşhisi yok. Bir fikriniz var mıdır acaba?

  • Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2017 at 22:46

   Bu durum omurga ile ilgili (bel fıtığı, omurga kanal darlığı, omurga romatizması gibi) durumlara bağlı olabileceği gibi, beyin ile ilgili, bir kas hastalığına bağlı, başka bir romatolojik hastalığa bağlı, kalça bölgesinde sinir sıkışmasına veya iltihabi bir duruma bağlı, kalçadan aşağıda bir probleme bağlı gibi durumlara bağlı da olabilir.

   Daha detaylı araştırma için ağrı kliniğine veya sinir cerrahisine veya romatoloji bölümüne gitmeniz faydalı olabilir.

   Bu durum kemiğin Paget hastalığı da olabilir, bu tür durumların teşhisi için daha derin araştırmalar gerekebilir.

   Damarlar ile ilgili bir durum da olabilir, bunun için de damar cerrahisine gitmek gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git