Cerrahi Operasyonlar

Radikal Cerrahi Nedir?

Radikal cerrahi, önemli bir hastalığı (genellikle kanser) gibi hastalıkları yok etmek için hastalığın bulunduğu doku ve hastalığın bulunabileceği çevre dokuyu tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen cerrahi girişimdir.

Radikal cerrahi gerektiren hastalıklar

Radikal cerrahi, önemli bir hastalığı (genellikle kanser) gibi hastalıkları yok etmek için hastalığın bulunduğu doku ve hastalığın bulunabileceği çevre dokuyu tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen cerrahi girişimdir. Radikal cerrahi yapılabilen birçok kanser türü ve bazı hastalıklar vardır.

 1. Radikal mastektomi nedir? : Meme kanseri tedavisinde hasta memenin, göğüs kasları, koltuk altı lenf düğümleri ve diğer dokuların çıkarılması şeklinde uygulanan radikal mastektomi işlemidir.
 2. Radikal diseksiyon nedir? : Büyümüş ele gelen lenf nodlarında ya da tümörün olası metastazlarında lenf düğümlerinin alındığı radikal boyun diseksiyonu işlemi uygulanır.
 3. Radikal ampütasyon nedir? : Kangrenin (doku ölümü) yayılmasını önlemek üzere yapılan cerrahi bir işlemdir.
 4. Radikal rektum cerrahisi nedir? : Rektum kanseri tedavisinde lokal eksizyon yapılmasına rağmen lokal tekrarlama olur ise radikal cerrahi yöntemler uygulanabilir.
 5. Radikal prostatektomi nedir? : Prostat kanseri durumunda diğer bölgelere de sıçrama olmuş ise radikal prostatektomi işlemi (iki taraflı lenf bezlerinin çıkarılması, yardımcı üreme bezlerinin çıkarılması,  spermleri taşıyan kanalın çıkarılması işlemi) uygulanır.
 6. Radikal nefrektomi nedir? : Radikal nefrektomi tümörlü böbreğin tamamının çıkarılması işlemidir.
 7. Radikal histerektomi nedir? : Radikal histerektomi işleminde vajinanın bir kısmı, tüpler, yumurtalıklar, destekleyici ve bağlayıcı dokular, lenf bezleri, rahim ve rahim ağzı tamamen çıkarılmaktadır.

Radikal cerrahi gerektiren hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

 1. Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır
 2. Meme kanseri nedir 
 3. Prostat kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Rektum kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Baş-boyun tümörleri nedenleri ve tedavisi
 6. Rahim ağzı kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Böbrek tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git