Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Rabdomiyosarkom Nedir?

Rabdomiyosarkom birincil olarak kasları, tendonları (kasları kemiklere tutturan fibröz bantlar), eklemleri, sinir ve yağ etrafındaki bağ dokularını tutan ve çocuklarda en sık görülen yumuşak doku kanseridir.

Rabdomiyosarkom nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Rabdomiyosarkom birincil olarak kasları, tendonları (kasları kemiklere tutturan fibröz bantlar), eklemleri, sinir ve yağ etrafındaki bağ dokularını tutan ve çocuklarda en sık görülen yumuşak doku kanseridir. Rabdomiyosarkom baş, boyun, karın, mesane, vajina, testisler ya da kol-bacaklarda ortaya çıkabilir. Rabdomiyosarkom kaslarda hızla ilerler ve vücuttaki öteki dokulara yayılır. Tömürlerin çoğu 10 yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir. Rabdomiyosarkom çocukluk çağı malignitelerin % 5 – % 8’ini oluşturur. Rabdomiyosarkom ortalama görülme yaşı 5 yaş civarıdır. 2-6 ve 15-19 yaş arası çocuklarda ve gençlerde rabdomiyosarkom daha fazla görülür. Rabdomiyosarkom erkeklerde kız çocuklarına göre daha sık görülür.

Rabdomiyosarkom belirtileri

Rabdomiyosarkom belirtileri, tümörün nerede ortaya çıktığına göre değişebilir. Hastanın boğazında ya da burnunda bir tümör var ise burun kanaması, burunda tıkanma, seste değişiklikler ya da yutma güçlüğü olabilir. Göz etrafındaki bir tümör gözün öne çıkmasına ve göz hareketlerinin güçleşmesine neden olabilir. Bir kız çocuğunda vajinadaki ya da mesanedeki bir tümör idrar ve dışkı yapmayı güçleştirebilir. Rabdomiyosarkom kaslar ya da testislerde şişme veya şişlik şeklinde ortaya çıkabilir. Bu şişlik ağrılı ya da ağrısız olabilir.

Rabdomiyosarkom teşhisi

Çocukta rabdomiyosarkom belirtilerinden herhangi biri var ise doktorunuza haber verin. Doktor çocukta tümör bulunduğundan kuşkulanır ise tanıyı doğrulama amacı ile bir biyopsi yapılmasını ister. Hekim çocuğu bir kanser uzmanına sevk eder. Kanser uzmanı kanserin yayılma derecesini değerlendirmek için özel testler ister. Yapılacak testler kanserin yerine göre değişebilir.

Rabdomiyosarkom tedavisi

Rabdomiyosarkom için uygulanan en yaygın tedavi, tümörü çıkartmak için yapılan cerrahi girişimdir. Ameliyattan sonra kalmış olabilecek tümör hücrelerini de öldürmek için kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanır. Rabdomiyosarkom tedavisi hastaya özel tedavi ve uzun vadedeki başarı, tümörün ne ölçüde yayılmış olduğuna bağlıdır.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kanser nedir
  2. Çocuklarda lenfoma belirtileri
  3. Genç kızlarda yumurtalık kanseri olur mu
  4. Testis kanseri nedenleri ve tedavisi
  5. Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi
  6. Baş-boyun kanserleri neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git