Ağız Hastalıkları

Pulpotomi Nedir? Pulpotomi Neden Yapılır?

Pulpotomi ne demek?

Pulpotomi nedir? Pulpotomi, dişözünün koronal (taç) kısmının (dişin taç kısmı altında kalan dişözü) genellikle enfeksiyondan dolayı enflame olduktan sonra çıkarılması işlemidir.

Pulpotomi ne için yapılır? Dişözünün enfeksiyonu aşırı diş çürümesi ya da diş kırılması nedeniyle oluşur. Pulpotomi işlemi sayesinde dişözünün daha fazla bozulması da önlenmiş olur. Eğer pulpotomi işlemi başarısız kalırsa kanal tedavisi uygulanır.

Pulpotomi işleminin sakıncalı olduğu durumlar: Bazı durumlarda pulpotomi işlemi uygulanmaz. Örneğin, kendiliğinden giren ve zonklama tarzında ağrı olduğunda, gece ağrısı varlığında, radyolojik olarak ve/veya pariapikal bölgede lezyon olduğunda, internal/eksternal rezorbsiyon varlığında, fistül ve ödem varlığında, perküsyon duyarlılığı olduğunda, patolojik mobilite varlığında ve pulpadan gelen kanın kontrol altına alınamadığı durumlarda pulpotomi işlemi uygulanmaz.

Dişözü nedir? Dişözü dişin merkezindeki yumuşak özdür. Eğer diş çürüğü dişözüne kadar ulaşırsa dişözü hızla bozulur ve dişi kurtarmak için dişözünün çıkarılması işlemi (pulpotomi) gerekir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Diş eti iltihabı (gingivitis) nedir
  2. Alveloplasti ameliyatı nedir
  3. Diş ağrısı neden olur
  4. Apse dental neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git