Hastalıklar ve Tedaviler

Pulmoner Kapak Yetmezliği Nedenleri Ve Tedavisi

Pulmoner kapak yetmezliği, kapağın normalde tamamen açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçmesini sağlayan pulmoner kapağın tam olarak kapanamaması ve bu yüzden pulmoner arterden sağ ventriküle kanın geri kaçmasıdır. Pulmoner kapak yetmezliği nedenleri, genelde hafif derecelerde normal sağlıklı insanlarda da görülebilirken, çok önemli bir durum değildir ve tedavi gerekmez.

Pulmoner kapak yetmezliği belirtileri

Pulmoner kapak yetmezliği, kapağın normalde tamamen açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçmesini sağlayan pulmoner kapağın tam olarak kapanamaması ve bu yüzden pulmoner arterden sağ ventriküle kanın geri kaçmasıdır. Pulmoner kapak yetmezliği nedenleri, genelde hafif derecelerde normal sağlıklı insanlarda da görülebilirken, çok önemli bir durum değildir ve tedavi gerekmez.

Orta ve ileri derecedeki pulmoner kapak yetmezliği, pulmoner arterde basınç yüksekliğine (pulmoner hiper tansiyona) bağlı pulmoner arterin genişlemesi ve bundan dolayı kapak yaprakçıklarının uçlarının birbiri ile birleşmesinden oluşur. Fonksiyonel pulmoner yetmezlik, çok fazla görülmeyen nedeni ise romatizmal kalp hastalığı, infektif endokardit ve iatrojenik (künt göğüs darbelerinden), bağ dokusu hastalıkları marfan sendromu, idiopatik (nedeni bilinmeyen), behçet hastalığı, karsinoid sendrom gibi bazı nedenlerden kaynaklanır.

Pulmoner kapak yetmezliği belirtileri

Pulmoner kapak yetmezliğinin belirtilerinde, genellikle pulmoner hipertansiyon gibi bir rahatsızlığın neden olmasından dolayı belirtilerde bu rahatsızlığın belirtileri olarak meydana çıkar. Fakat, kapaktaki problemlerden kaynaklanan pulmoner yetmezlikte sağ ventrikül yük altında kaldığı için çabuk yorulma, egzersiz sırasında nefes darlığı, çarpıntı ve ileri ki dönemlerinde sağ kalp yetmezliği ve bu nedenle karaciğer büyümesi, ayaklarda ödem, boyun toplardamarlarında şişlik gibi bazı belirtiler görülebilir.

Pulmoner kapak yetmezliği tanısı

Pulmoner kapak yetmezliğinin tanısı, genelde doktor muayenesi sırasında dinleme ve elektrokardiyografi (EKG) yönteminde, sağ prekordiyal (kalp duvarı önünde) derivasyonlarda rSr ya da rsR konfügürasyonu, Pulmoner hipertansiyon bulunuyor ise sağ ventrikül hacminin büyümesine bağlı aşırı büyüme görülmektedir. Teleradyogramda ve iki boyutlu ekokardiyogramda ana pulmoner arter ve sağ ventrikül genişlemiştir. Dobler tetkikinde pulmoner yetmezlik akım örneği bulunmaktadır.

Pulmoner kapak yetmezliği tedavisi

Pulmoner kapak yetmezliğinin tedavisi, Fonksiyonel pulmoner yetmezlikte, tedavi hastalığın altında yatan nedene yönelik tedavi planlanır. Kapağın kendisinden kaynaklanan pulmoner yetmezlikte, yetmezliğin derecesi çok önemli değil ve ventriküle herhangi bir etkisi olmadığı sürece tedaviye gerek duyulmazken, takip altında tutulması gerekebilir. İlaç tedavisi verilmesine rağmen kontrol altına alınamayan sağ kalp yetmezliği gelişmiş pulmoner yetmezlikte ise cerrahi tedavi ile kapak replasmanına (değiştirme) yöntemine gerek duyulabilir. Pulmoner kapak değiştirme yönteminde genelde biyolojik kapak kullanımı tercih edilmektedir.

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kalp kapak hastalığı neden olur
 2. Pulmoner kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 3. Triküspit kapak yetmezliği nedir
 4. Mitral kapak darlığı belirtileri

16 Yorum

 1. Adsız

  26 Haziran 2015 at 19:16

  Ağır pulmoner yetmezlik hafifler mi??? Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Adsız

  28 Haziran 2015 at 10:12

  Pulmoner yetmezlik genellikle kapakçıklarda genişlemeye neden olan pulmoner hipertansiyon ve marfan sendromu gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkar. Ağır pulmoner kapak yetmezliği genellikle ilaç tedavisine ve diğer tedavilere yanıt vermez ise kapak replasmanı (kapak değiştirme ameliyatı) ile hastanın ani ölüm riskine karşı korunması sağlanır.

 3. Yagmur

  31 Mart 2016 at 20:37

  Hafif orta derecede pulmoner kapak yetmezliği olan hastalar evlenebilirmi

  • Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2016 at 12:41

   Kalp kapak hastalıkları evlenmek için engel teşkil etmez genellikle. Düzenli doktor kontrollerine gidildiği sürece evlenip evlenmemek kişinin kendi kararına kalır. Hasta kendini evlenecek kadar iyi hissetmiyor ise evlenmeyebilir. Fakat hasta evlendikten sonra kendini o yükü kaldırmayı hazır hissediyor ise kalp pili olan hastalar bile evlenebilmektedir. Hafif ve orta derecedeki pulmoner kapak yetmezliği olan hastalarda düzenli takipler gerekse de hastalık çok fazla şikayete neden olmayabilir. Gereken durumlarda cerrahi olarak kapak onarma işlemi yapılabilir.

   Geçmiş olsun.

 4. Vamiq

  7 Temmuz 2016 at 12:39

  Sizer Azerbaycandan salamlayiram. Menim Annem kecen ayin 16 da ameliyyat olundu. Diaqnoz: Ciddi Mitral stenoz. 3 cu derece trikuspid yetmezlik. Pulmonar hipertenziya. Sph 90 mm Hg. Ureyin gucu 35 faiz. Mitral kapak degisdirildi. Trikuspid kapaga toxunulmadi. Cerrahin sozlerine gore ehtiyac duyulmadi. Ameliyyatdan sonra haste demek olar ki uyuya Bilmir. Bedeninde maye toplanib. Ayaklarda sislik. Hal hazirda idrar cixaricilardan istifade olunuyor. Siskin lik tam olarak azalib. Sizer sorum budur kI cerrah mutlaka trikuspid kapaga dokunmaliydimi? Cunki esas problem hal hazirda but kapak problemidir.

  • Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2016 at 12:42

   – Mitral kapak darlığı tedavisinde tedavi şeklinin belirlenmesi için önemli olan nokta darlığın derecesidir. Hafif derecedeki mitral yetmezliğinde ilaç tedavileri ve yaşam tarzı düzeni gibi tedaviler verilir.

   – Ciddi derecedeki mitral darlığı olan hastalarda iki tedavi seçeneği vardır. Bu iki tedavi yönteminden biri balon dilatasyon (balon valvuloplasti) yöntemidir.

   – Diğer ciddi mitral kapak yetmezliği cerrahi tedavisinde uygulanan yöntem ise açık kalp ameliyatıdır. Açık kalp ameliyatında bozulan kapak çıkarılır ve yerine suni (protez) kapak yerleştirilir.

   – Triküspit kapak yetmezliği mitral kapak darlığına bağlı gelişmiş olabilir, bu nedenle mitral kapak tamir edildiğinde triküspit kapak yetmezliği de düzelecektir.

   – Triküspit kapak yetmezliğine neden olan faktörler arasında mitral darlığı ve mitral yetmezliği de vardır, bu durumda mitral kapak tamir edildiğinde genellikle triküspit kapak için bir şey yapılmasına gerek kalmaz.

   – Doktorunuz triküspit kapak değişimi gerekseydi zaten bunu size söylerdi.

   – Ameliyat sonrası bir süre daha hastanın bazı şikayetleri olabilir.

   – Bu ameliyattan sonra kişinin ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanması gerekir zaten. Ayrıca ameliyat sonrası bile annenizin ömür boyu kardiyoloji doktoru takipleri devam edecektir.

   – Doktor takiplerinizi düzenli gitmeniz ve doktorunuzun önerilerini evde de uygulamaya dikkat etmeniz gerekir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 5. melek

  20 Temmuz 2016 at 18:09

  Hocam eko sonucumda herşey normal ama ;
  Pulmoner kapak : kapak yapısı ve hareketleri normal , pulmoner akım hızı normal , fizyolojik düzeyde yetersizlik saptandı .
  Perikard:effüzyon ve konstriksiyon yok
  KF%34. IVSd:5 mm
  15 yaşındayım derin nefes alamıyorum doktor normal bi sorun yok dedi hastanedeydim birden nefes alamadım başka bir doktora sonuçlarımı gösteriyim mi , geçer mi hocam ?

  • Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 00:27

   Az derecede pulmoner kapak yetmezliği sağlıklı insanlarda da görülebilir.

   Sizin durumunuz daha çok akciğerler veya alerjik bir nedene bağlı olabilir, bu nedenle bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmanız ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız gerekir.

   Alerjik astım gibi bir durum olabilir ve bu tür bir durumda maruz kalınan alerjene bağlı nefes alamama görülür.

   Mevsimsel polenlere bağlı alerjik bir durum olabilir.

   Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve buradan bir sonuç alınmaz ise alerji immünoloji kliniğine gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 6. sûmeyye

  6 Ekim 2016 at 11:42

  Iyi gunler gebelihim 16. Haftasinda bebekte vsd tespit edildi. Dogum sonrasi 10 gunlukken.bebegimiz kontrolde eko sonucunda ventrikuler septum: modaretör band hizasında renklibdoppler akim capi 2,7mm 2D eko çapı 1,8 mm ölçülen defekt izlendi CW Doppler ile en az 70mmHg gradiyent alındı. Pulmoner kapak: kapak yapisi ve hareketleri normal, pulmoner akim hizi normal, fizyolojik duzeyde yetersizlik saptandi. Bilgileri mevcut. Diger incelemelerinde normal bilgisi mevcut. Simdi 2 aylik kontrole gidecegiz. Bu sonuclara gore kapanabilir bir vsd mi bebegimdeki. Benim ailemde kalp hastaligi var acaba genetik bir sorun olabilir mi? Tesekkur ederim..

  • Sağlık Ocağım

   8 Ekim 2016 at 23:02

   Bu tür ventriküler septal defektler (kalp delikleri) genellikle belli bir dönem belli aralıklar ile takip edilir.

   Yetersizlik fizyolojik seviyede saptanmış, diğer yapılar da normal saptanmış zaten, bu nedenle deliğin zamanla kapanabilme ihtimali vardır. Küçük VSD’lerin % 30-50’si ilk bir yıl içinde kendiliğinden kapanır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Ventriküler septal defekt gelişmesinde yatkınlığı arttıran faktörler arasında alkol kullanımı, amfetamin ilacı kullanımı, cinsellik hormonları, Rubella (kızamıkçık) enfeksiyonu, Diyabetis mellitus, trizomi (iki olması gereken kromozom sayısının üç olması) olarak tanımlanan kromozom anomalisi, üst ekstremite bozuklukları, konjenital kalp hastalıkalrı, iskelet sistemi kusurları gibi durumlar ile ventrüler septal defekt arasında ilişki olabileceğine dair veriler de vardır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 7. Onur

  25 Kasım 2016 at 12:55

  İyi günler geçen gün kalp doktoruna gittim hafif- orta derecede pulmoner yetmezliğim var bana ağır spor yapmamı söyledi ama ben yıllardır ağır spor yapıyorum sizce cok Kötü olurmu ?

  • Sağlık Ocağım

   27 Kasım 2016 at 16:49

   Belki ağır spor yapmanıza bağlı bu durum meydana gelmiş olabilir, doktorunuz ağır spor yapmamanızı söylemiş ise yapmamak daha doğru olur. Egzersizler ve yürüyüş kalp sağlığı için faydalıdır, fakat ağır sporlar organ yetmezliklerine neden olabilir.

   Egzersizlere devam etmeniz çok sorun çıkarmayabilir, ancak doktorunuza ne kadar egzersiz yapabilirsiniz ve hangi egzersizleri yapabilirsiniz bunları da sormanız doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. hatice

  3 Aralık 2016 at 11:56

  merhaba hocam benim eko sonuçun da orta derece de pulmoner darlığı ve minimal mitral yetersizliği çıktı dr un bana anjiyo yada balon anjiyo ile düzelecek ege söyledi . Benim sorun şu bunun ilaç la tedavi şanssı var mi

  • Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 14:00

   Pulmoner kapak darlığı genellikle nedeni doğumsal bozukluklardır. Sizde bu durum doğumsal kalp deliğine ya da fallot tetralojisine veya romatizmal kalp hastalığına bağlı gelişmiş olabilir. Bu doğumsal anomaliler çocukluğunuzda teşhis edilmemiş ve herhangi bir önlem alınmamış ise buna bağlı olarak bu kapak daralmış ve mitral yetmezlik de bu duruma eşlik etmiş olma ihtimali vardır.

   Hafif derecedeki pulmoner darlıklar çoğunlukla bir yakınmaya neden olmazlar fakat orta ve ileri derecedeki pulmoner darlıklar hastada şikayete neden oluyor ise, darlığın derecesi yüksek ise ki, sizde mitral yetmezlik de oluşmuş müdahale (balon valvotomi) kaçınılmaz olur veya gereken durumlarda açık cerrahi de uygulanabilir.

   Doktorunuz ile bu durum hakkında daha fazla konuşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 9. Saida

  2 Ocak 2017 at 15:12

  Selam men Azerbaycandan yaziram.lutfen cevaplandirin sorumu.11aylik oglum kalp amaliyyatindan bir hatda sonra vefat etdi.akciger arteriyasinin kapak ve kapak alti stenozu.acik oval delik,acik arterial axacaq.diaqnozu budur.bilmek isteyirem bu tesisle acik ameliyyat gerekirmi.acik kalp amaliyyati yapildi ogluma.

  • Sağlık Ocağım

   4 Ocak 2017 at 12:58

   Rapor değişik yorumlanmış gibi, bu nedenle buradan net bir şey söylemek doğru olmayabilir, orada başka bir kardiyoloji uzmanına bu raporu göstermeniz daha uygun olur.

   Çocuğunuzda patent foramen ovale ve pulmoner kapak ve damar darlığı var gibi görünmekte.

   PATENT FORAMEN OVALE, kalbin kulakçıklar (atriyumlar) arasındaki bir perdede doğumsal bir deliktir ki bu delik nedeni ile bacaklardaki derin venlerde (toplardamarlar) veya pelvis venlerinde oluşan kan pıhtıları sağ atriyumdan sol atriyuma ve sistemik dolaşıma ve bu yolla da beyin damar tıkanıklarına ve felçlere neden olabilen bir kalp hastalığıdır.

   Bebek doğduktan sonra patent foramen ovalenin ilk 3 ay içinde anatomik olarak kendiliğinden kapanmaya başlaması beklenir. Çalışmalarda bu tür kalp deliğinin % 15-25’inde kapanmadığı da görülmüştür. Son yıllarda patent foramen ovale yakın takip gerektiren kardiyovasküler ve diğer sistemik hastalıklara neden olan veya bu durumların gidişatını kötüleştiren konjenital (doğumsal) bir hastalık olduğu kabul edilmiştir.

   Çocuğunuzun bu durumu doğumsaldır ve eğer doğduktan sonra teşhis edilmedi ve takip edilmedi ise ciddi komplikasyonlar gelişmiş olabilir. Ayrıca çocuğun genel sağlık durumu ve diğer değerlerinin ne durumda olduğu da doktorlarınızın ameliyat kararı vermesini gerektirmiş olabilir. Doktorunuz ameliyat öncesi size çocuğunuzun durumu hakkında bilgi vermiş olmalı.

   Eğer içiniz rahat edecek ise orada bulunan iyi bir kardiyoloji cerrahisine bu raporları gösterebilirsiniz.

   Tekrar bebek düşündüğünüzde genetik danışmanlık almak ve hamilelik sürecinde ve doğum sonrası çocuğun kontrollerinin iyi yapılması faydalı olur.

   Allah yardımcınız olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git