Hastalıklar ve Tedaviler

Pulmoner Kapak Darlığı Neden Olur? (Pulmoner Stenoz)

Pulmoner kapak darlığı veya pulmoner stenozu, bu kapağın kendisinde, öncesinde ya da sonrasında akciğer atardamarlarında veya hepsinde birden darlık oluşması durumudur. Normalde kapağın tamamen açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçişini sağlayan, pulmoner kapağın farklı nedenlerden dolayı daralarak kanın geçişine engel oluşturmuş halidir.

Pulmoner kapak darlığı belirtileri ve tedavisi

Pulmoner kapak darlığı veya pulmoner stenozu, bu kapağın kendisinde, öncesinde ya da sonrasında akciğer atardamarlarında veya hepsinde birden darlık oluşması durumudur. Normalde kapağın tamamen açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçişini sağlayan, pulmoner kapağın farklı nedenlerden dolayı daralarak kanın geçişine engel oluşturmuş halidir.

Pulmoner kapak darlığı nedenleri, çoğunlukla konjenital (doğuştan) olmaktadır ve genelde tek başına ortaya çıkar. Daha az sıklıkta görülen nedenler romatizmal kalp hastalığı ve fallot tetralojisi gibi bazı nedenlerden de kaynaklanabilir. Erişkinlerde genelde başka hastalıkların komplikasyonu olarak bazı durumlarda ortaya çıkar.

Pulmoner kapak darlığı belirtileri

Pulmoner kapak darlığının belirtileri, hafif olan vakalarda çok belli bir belirti görülmez. Orta ve ileri derecedeki pulmoner kapak darlığında kanın yeteri kadar akciğerlere ve dolayısıyla sol ventriküle, atılamadığı için yorgunluk, özellikle egzersiz sırasında nefes darlığı, morarma ve kalpte üfürüm gibi bazı belirtiler meydana çıkabilir. Bu gruptaki hastaların tanısı genelde çocuk yaşta konulur ve uygun tedavisi yapılır.

Pulmoner kapak darlığı teşhisi

Pulmoner kapak darlığının tanısında, şikayetlerin varlığında doktorun dinleme esnasında bulguları ve ekokardiyografi (EKO) ile tanısı konulabilir. Ekokardiyografi yöntemi ile kapağın anatomisi, darlığın belirginliği sağ ventrikül ile pulmoner arter arasındaki basınç farkı (gradient) araştırılır.

Pulmoner kapak darlığı tedavisi

Pulmoner kapak darlığının tedavisi, hafif pulmoner darlıkta herhangi bir tedavi şekli uygulanmayıp, belli aralıklar ile takip altında tutulması gerekir. Fakat, pulmoner darlığın derecesi çok ise müdahale gerekir. Cerrahi tedavi kasık damarından girilerek balon ile açılması balon tedavisi işlemi yapılır. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu yöntem ile kapakta yeterli açılma sağlanabilir.

Kapağın anatomik halinin uygun olmadığı ya da darlığın kapakta olmayıp kapağın üstünde ya da altında bulunduğu durumlarda ameliyat ile tedavisi gerekebilir. Ameliyat ile darlığa neden olan dokuların çıkarılması işlemi ve ya yama yapılarak genişletme gibi yöntemler uygulanır. Ameliyat sonrasında dolaşım normale döner ve sağ karıncık basıncı düşer.

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Pulmoner kapak yetmezliği neden olur
 2. Aort kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 3. Triküspit kapak darlığı neden olur
 4. Mitral kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 5. Valvuloplasti nedir

  24 Yorum

  1. Avatar

   Açelya

   3 Mart 2016 at 23:33

   Merhaba benimde bu hastalikda var pulmoner stenoz benim bi sorum var hamilelikde bi zarari olurmu hem benim icin hemde bebek icin yani suan hamile degilim ama bilmekde fayda var

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    4 Mart 2016 at 12:59

    Öncelikle geçmiş olsun. Yüksek riskli ve belirtileri olan kapak darlığı olan hastaların hamilelikleri ve doğumları daima doktor kontrolü altında olması şeklinde kapak darlığı olan kadınlar hamile kalabilirler. Fakat hamile kalmadan önce kardiyoloji uzmanın yapacağı tüm tetkiklerin tekrarlanması ve kadın doğum uzmanı ve kardiyoloji uzmanı takibi altında hamilelik devam edebilir ve doğum gerçekleşebilir. Yani hamilelik planını yapmadan önce kardiyoloji doktoru ve kadın doğum doktoru onaylarını almak önemlidir. Her şeyin iyi olması dileğiyle.

  2. Avatar

   Sule

   9 Mayıs 2016 at 09:10

   Merhaba 20 gunluk bor be egin var dogum yaptigimda cocuk doktorunun yaptigi muaynede kalbinde ufurum duydu bizi cocuk kardiyolojisine yonlendirdi.
   Sonuc:ventrikuler septal defek(apikal muskuler kucuk)
   Pulmoner stenoz(solda hafif)
   Patent foramen ovale
   Bana bol bol emzirmemi ve alti ay sonraya randevu verdi bana uzun bir sure gibi geldi 3 ay sonra gotursem sonuc ayni cikarmi tedavi yapilacaksa ge kalmak istemiyorum.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Mayıs 2016 at 13:21

    > Bebeklerde doğumsal kalp delikleri özellikle hafif derecedeki ventriküler septal defektler belli bir döneme kadar kendiliğinden kapanabilmektedir. Bu nedenle 6 ayda bir takip sürecine bırakılmaktadır. Pulmoner stenoz (darlık) durumunun nedeni kalp deliği olabilir.

    > Kalp deliği küçük olduğu için pulmoner darlık da hafifitir. Bebeğinizin rutin kontrollerinde çocuk doktoru ilerleme olup olmadığını fark edebilir ve sizi duruma göre yönlendirecektir. Bu sonuçlar hakkında bebeğinizin doktorunu da bilgi vermeniz doğru olur.

    > Bebeğinizin kilo gelişimini, boy gelişimini, beslenme şeklini not alırsanız kontrollerde hem doktorunuza hemde size yardımcı olur. Mümkün olduğunca anne sütünü vermeye çalışmalısınız. Çocuğun uyku düzenini sağlamak ve çocuk uykusunu almadan çocuğun uyanmasına neden olacak davranışlardan kaçının ki uykusuz kalıp kalbi yorulmasın. Sigara dumanından korumalısınız. Enfeksiyon kapmamasına dikkat etmelisiniz. Siz de bebeğinize süt verdiğiniz için tüm zararlı yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız.

    Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

    Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam ve sağlıklı ömür dileğiyle.

  3. Avatar

   O.T

   10 Haziran 2016 at 21:45

   Merhabalar. Ben 2008 yılında C-TGA ASD VSD PS tanısı ile ameliyat oldum.ayrıca kalp pilim var. Kapakta yetersizlik başladı. Biyolojik kapak değişimi yapılacakmış. Bunun açık kalp ameliyatı olmadan yapılması mümkün mü?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    11 Haziran 2016 at 13:57

    – Kalp kapakları tamir edilemeyecek derecede bozulmuş ise kalp kapakları değiştirilir. İki tür suni kalp kapağı vardır. Bunlar mekanik kalp kapakçıkları ve biyolojik kalp kapakçıklarıdır.

    – MEKANİK KALP KAPAÇIKLARI : Bu kapakçıklar biyolojik olmayan maddeler ile yapılan kapakçıklardır ve bu tip kalp kapağı takılan hastaların ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanması gerekir.

    – BİYOLOJİK KALP KAPAKÇIKLARI : Biyolojik kalp kapakçıkları bazı hayvan ve insan dokularından yapılan kapakçıklardır. Biyolojik kapak takılmasından sonra ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmaya gerek kalmaz fakat biyolojik kapakçıklar metal kapakçıklar kadar uzun ömürlü olmayabilir.

    – Ne tür kalp kapağı takılması gerektiğini doktor hastanın yaşına, kapak büyüklüğüne, kalp ritim bozukluğu varlığına, hastanın çalışma koşullarına göre karar verir ve hastayı bu konuda bilgilendirmesi gerekir.

    – Kapakçık değişimi işlemi yapılırken kalbin içi açılır bu nedenle göğüs bölgesinden kesi yapılır. Yani açık kalp ameliyatı şeklinde bu işlem yapılır.

    Bu konuları doktorunuz ile detaylı konuşmanız önemlidir.

    Her şeyin iyi olması ve ameliyatınızın başarılı geçmesi dileğiyle.

  4. Avatar

   M. Emin

   10 Temmuz 2016 at 13:23

   İyi günler. 2001 yılında (18 yaşında) dome shaped pulmoner stenoz açık kalp ameliyatı oldum. Ameliyattan önceki şikayetim %90 hafifledi, gençliğin verdiği rahatlıkla hiç üzerinde durmadim ama son birkaç şikayetlerim (çarpıntı ve ciddi göğüs ağrısı) arttı. 10-15 yıl aradan sonra özel bir hastanede eko çektirdim, bende doğuştan ayrıca aortta biküspid varmış ve sol altrium 44 mm. İkinci bir ameliyata gerek varmı yada hastalığımın ciddiyet durumu ne olabilir?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    11 Temmuz 2016 at 15:44

    Biküspid aort kapağı, embriyolojik gelişim sırasında yani bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında, üç yaprakçığın ikisinin yapışık olması nedeni ile aort kapağın üç yaprakçıklı değil iki yaprakçıklı olması şeklinde bir doğumsal kalp anomalisidir.

    Çocuk ve erişkinlerde aort kapak darlığının en sık sebebi biküspit aort kapak anomalisi (bozukluğudur). Biküspit aorta bazı hastalarda herhangi bir şikayete neden olamayabileceği gibi, aort darlığına en sık neden olan anomalidir.

    Tekrar ameliyatın gerekip gerekmediği konusunda sizin ameliyatınızı yapan ve durumunuzun nelere sebep olabileceğini takip eden doktorunuza sormanız daha doğru olur.

    Biküspit aorta durumu nedeni ile aort darlığı gelişmiş ise bu durum için tekrar ameliyat veya balon valvuloplasti işlemi gerekebilir. Ayrıca şikayetleriniz ve yaşınız da ne yapılacağı konusunda önemlidir. Daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatın nedeni de biküspit aorta durumu olabilir.

    Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

    Her şeyin iyi olması dileğiyle.

  5. Avatar

   mutlu

   25 Aralık 2016 at 02:35

   Hocam 2 aylık bir kızım var;2 ay içinde 2
   defa çocuk kardilojiye gittik.Teşhis olarak;pulmoner stenoz (valvuler hafif konuldu.%28,)bize 2 ay sonra kontrol dedi,dün 2 ay sonra kontrole gittik sonuc pulmoner stenoz (valvuler hafif) %40 a çıkmış darlık artmış dedi.ayrıca atrial septal defeat (selenyum küçük) çıkmış.cok telaşlandık hocam.bize bir yol gösterirmisiniz. dua ediyoruz her an.korkuyoruz.3 ay sonra kontrol dedi doktorumuz.bu 3 aylık süreçte başka bir doktora gidelim mi?çıkan %40 sonuç hafif olarak değerlendirilmiş.orta derecede olma sınırı %kaç olmalıdır?merak ediyoruz şimdide

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    26 Aralık 2016 at 15:18

    Pulmoner darlık ve atriyal septal defektin bir arada görülmesi oldukça sıktır.

    Atriyal septal defekt bir kalp deliği tipidir. Kızınızdaki bu durumlar doğumsal kalp hastalığı grubuna girer.

    Doktor kontrollerini zamanında gitmeniz ve doktorunuzun önerdiği şekilde bebeğiniz ile ilgilenmeniz önemlidir.

    Acil bir belirti (morarma, beslenme bozukluğu, nefes almada güçlük gibi) olursa kontrol zamanına beklemeden tekrar doktorunuza veya hastaneye gitmeniz önemlidir.

    Daha detaylı araştırma yapılacak bir hastanede değilseniz üniversite veya araştırma hastanesi gibi bir araştırma hastanesine başvurabilirsiniz, doktorunuza güvenip güvenmemek tabii ki sizin kararınızdır. Bu tür durumlarda hastada görülen belirtiler, çocuğun beslenmesi, çocuğun gelişimi gibi faktörler de önemlidir.

    Pulmoner darlık gradienti 40 mmHg’nin altında ise veya sağ ventrikül basıncı sol ventrikül basıncının yarısından az ise hafif darlık olarak kabul edilir, gradient %40-80 mmHg arasında ise veya sağ ventrikül basıncı solun %50-75’i arasında ise orta pulmoner darlık kabul edilir, gradient 80 mmHg’nin üzerindeyse veya sağ ventrikül basıncı sol ventrikül basıncının %75’inden yüksek ise ağır pulmoner darlık olarak kabul edilir genellikle. Yani darlığın yanı sıra başka bulgular, eşlik eden başka sistemik bir hastalığın olup olmadığı, eşlik eden başka kalp kapak, kalp damar veya kalp kası sorunları gibi faktörlerinde önemi vardır ve bunları da en iyi doktorlarınız bilmektedir, bu nedenle bu soruların cevabını doktorunuzdan öğrenmeniz daha doğru olur. Kafanızdaki soru işaretlerini doktorunuza sormayı çekinmemeniz gerekir, doktorunuzun vereceği yanıtlar sizin rahatlamanızı sağlar.

    Her şeyin iyi olması dileğiyle.

  6. Avatar

   Huseyin

   18 Ocak 2017 at 13:39

   Iyi gunler.Kardesim 19 yasinda. dogdugundan itibaren hafif derecede pulmoner darlik soz konusu.yilda bir kontorlunu yapiyoruz fakat kardesim sigara kullaniyor.Biraktirtmaya calisiyoruz.Sigaranin bu hastalikla iliskisi hakkinda sorum olacakti.tesekkur ederim

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    21 Ocak 2017 at 22:00

    Pulmoner darlık üç tipte değerlendirilir. Sağlam kalp ve damarlarda bile ciddi sorunlara neden olan sigara, hasta kalpte daha fazla sorunlara neden olur.

    Kardeşinizin sağlıklı beslenmesinde, sağlıklı yaşam tarzına dikkat etmesinde, düzenli yürüyüş yapmasında, kötü alışkanlıklardan uzak durmasında, kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmasında ya da azaltmasında fayda vardır. Doktor kontrolleri önemlidir.

    Sigara, kalp damar hastalıklarından ölümlerde ve kanserden ölümlerde çok önemli bir etkendir ve en az enfeksiyonlar kadar tehlikelidir.

    Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

  7. Avatar

   Funda

   24 Şubat 2017 at 16:49

   49 günlük bebeğimde miyokard kasılması kapak hareketleri doğal,mvp ve my izlenmedi,av konkordans mevcut,lvot açık, ay izlenmedi,belirgin ty izlnmedi,aort 3 kasplı 2 koroner çıkışı var,pulmoner kapak 7 mm kapak distalinde jet akım var p max28 mmhg,ıvs ıntakt,ıas de pfo ve sol sağ sanü var.as ve ak izlenmedi,küçük pda izlendi,perikardiyal effuzyon yok dediler tanı pulmoner darlık, pda,pfo lütfen bana bi bilgi verin bes gündür hayata küstüm çocuğum ilerde bu rahatsızlıkla ilgili sıkıntı yasayacakmı pulmoner darlık ilerlermi gerilermi yalvarırım beni aydınlatın resmen ezberledim ama içim rahat etmiyor doktor üc ay sonra gelin ddi simdiden tesekkurler yorumlarınız için

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    28 Şubat 2017 at 16:00

    Patent duktus arteriozus denilen durum (normalde anne karnında açık olup doğumdan sonra kapanması gereken, kalpten çıkan iki büyük atardamar (aort ve pulmoner arter) arasındaki açıklığın doğumdan sonra kapanmayıp açık kalması) durumudur. Bu açıklık doğumdan 3 sonrasına kadar genellikle kapanır. Bebeğinizdeki işte bu açık küçük derecede kapanmamış. Küçük patent duktus’da genellikle çocukta bir belirti olmaz, en önemli belirtisi üfürümdür, fakat bu durum eşlik eden başka bozukluklara göre de değişiklik gösterebilir.

    Bunun yanı sıra pulmoner darlık ve patent foramen ovale gibi durumlar da teşhise eklenmiş görünüyor, bu durumlar bir sebebe bağlı mı gelişmiş yoksa ayrı ayrı mı sebeplerden mi bunu doktorunuz daha iyi bilecektir, çünkü çocuğun klinik muayene bulguları, çocukta görülen belirtiler, altta yatan başka bir genetik bozukluk ya da sistemik bir hastalık gibi durumların olup olmadığı gibi durumlar da bu durumu değerlendirmede önemlidir.

    Bunları doktorunuzla daha detaylı konuşmanız sizi rahatlatacaktır.

    Eğer bu durum için başka araştırmalar gerekiyorsa yapılmasında fayda vardır, çünkü patent duktus arteriozus birçok komplikasyona neden olabilen bir doğumsal kalp problemi haline de gelebilir.

    Bu tür vakalarda annenin de diyabet hastalığı, enfeksiyon varlığı veya hamileliğinde enfeksiyon geçirmiş olması gibi durumlar açısından araştırılması da önemlidir.

    Belki üniversite veya araştırma hastanesi gibi bir hastaneye gitmeniz daha doğru olabilir.

    Bebeğinize ve size sağlık dileğiyle.

  8. Avatar

   Ferhat

   28 Kasım 2017 at 15:30

   Hocam ben daha önce fallot tan ameliyat oldum 24 yaşındayım ve pulmoner darlığım 48 ciddi mi

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    6 Aralık 2017 at 23:30

    Fallot teralojisinde 4 temel anomali bulunur. Bunlar; sağ ventrikül çıkımında darlık (pulmoner darlık), ventriküler septal defekt, aortanın dekstranspozisyonu ve over-riding’i, sağ ventrikül hipertrofisi gibi anomalilerdir. Başka anomaliler de eklenebilir veya bulunabilir.

    Fallot tetralojisinde palyatif şant ameliyatları ve düzeltici ameliyat gibi cerrahi yöntemler uygulanır. Nadir olarak bazı olgularda kalıcı pili takılması gerekebilir. Düzeltme ameliyatı sonrası geç dönemde pulmoner yetmezlik ve buna bağlı sağ ventrikül hipertrofisi, nadiren de pulmoner darlık görülebilir.

    Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

    Ameliyat sonrası erken dönem veya geç dönem hastalığın seyri, komplikasyonları, ileri yıllarda oluşabilecek diğer bozukluklar daha önceki ameliyatta uygulanan tekniğe, ameliyat yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

    Kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

    Geçmiş olsun.

  9. Avatar

   aysenur

   8 Aralık 2017 at 23:45

   Hocam merhaba,ben gecen yıl çok hastalanıyodum oksusuk oluyodu gögus hastalıklarına gittiğimde doktor röntgen sonucundan sonra kalbe de bi görün buyume gözukuyo dedi kalbe gittik yeni agrım oluyordu eko ekg cekildim eko da PY PHT 280, hafif miksomatöz mitral kapak, orta pulmoner yetersizlik, hafif pulmoner stenozu yazıyor. ama herhangi bir ilaç verilmedi ve gögüs kafesimin ortasına doğru agrılarım oluyo doktorlar tee ye girip girmememde çeliştiler ne yapmamız gerekir.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    11 Aralık 2017 at 23:49

    TRansözofaegal ekokardiyografi (TÖE), normal ekokardiyografi yönteminin yetersiz kaldığı bazı durumlarda yemek borusu yoluyla ekokardiyografi yöntemidir.

    TRANSÖZOFAGEAL EKOKARDİYOGRAFİ YAPILMASINI GEREKTİREN DURUMLARI SIRALAYACAK OLURSAK; kalpte pıhtı veya enfeksiyon varlığının araştırılması, yapay kapakların değerlendirilmesi, ana atardamar-aort yırtılmalarının aranması, kalp deliklerinin incelenmesi, kalp kapak yetersizliklerinin ciddiyetinin belirlenmesi, kalp kapak tamiri veya kalp deliklerinin kapatılması ameliyatları sırasında ve sonrasında işlemin başarılı olup olmadığının değerlendirilmesi gibi durumları sayabiliriz.

    Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  10. Avatar

   Emre

   17 Aralık 2017 at 01:36

   Pulmoner kapak darlıgım var doktora gittim herhangi bir ilac vermedi düzenli kontrole gidiyorum %50nin altında galiba bu konuda sigortadan erken emekli olabilir mi yim bir bilginiz var mı?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    22 Aralık 2017 at 17:57

    Sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az %60’ını kaybettiğinin Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekir. %60’ın altında olanlar için de bazı aylık bağlama şartları vardır. Bu şartlar; %50 ile %59 arasında olduğu anlaşılan sigortaların, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları şartı, %40 ile %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalıların ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları şartı gibi şartlar sayılabilir.

    Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine danışmanız size daha fazla yardımcı olacaktır.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  11. Avatar

   Tuğçe Güneş

   13 Mayıs 2018 at 23:33

   Doğduktan hemen sonra büyük arter transpozisyonu ameliyatı geçiren oğlumda ameliyat sonrası kontrolde pulmoner darlık tespit edildi başta 30 gradient iken 2 ay sonraki kontrolde 70 e çıktı , bu kadar hızlı ilerlemesinin sebebi ne olabilir , sadece anne sütüyle beslenen bebeğimde benim beslenme şeklim yada dış faktörler uyuduğu odanın oksijenlenme oranı nem derecesi olumlu olumsuz etkilermi tablomuzu , şuan 4 aylık olan oğlumda nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabilir , yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    20 Mayıs 2018 at 21:38

    Büyük arter transpozisyonunda uygulanan ve uzun yıllardır tüm dünya’da benimsenmiş ve yaygın olarak kullanılan cerrahi yöntem “arterial switch” yöntemidir.

    Arterial switch ameliyatının erken, orta ve geç dönem komplikasyonları arasında supravalvüler stenoz (darlık), koroner arterlerde darlık ve tam tıkanıklık, miyokard iskemisi ve enfarktüsü, aortik regürjitasyon, mitral kapak yetersizliği gibi komplikasyonlar sayılabilir. Komplikasyonlar uygulanan yönteme, hastada başka anomalilerin olup olmadığına gibi durumlara bağlı değişebilir.

    Bu kadar ciddi durumlarda, internet sitesi üzerinden herhangi bir öneride bulunmak doğru olmaz. Bu nedenle kafanıza takılanları, yapmanız gerekenleri doktorunuza sormanız en doğrusudur. Doktorunuz duruma göre tedavi planı yapacaktır. Doktorunuz gerekli bilgiyi verecektir.

    Geçmiş olsun.

  12. Avatar

   Ozlem

   25 Eylül 2018 at 14:53

   Merhaba hocam oğlumda 15mmhg lpa darlık var doğuştan 6 sene önce aourt damarına ek yapıldı dogustan var lpa darlık çok hareket halinde olursa cabuk yoruluyor lpa darlıktan.olabilirm hocam doktor hafif darlık var bir sıkıntı olmaz diyor lütfen yardımcı olurmusunuz

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    26 Eylül 2018 at 21:27

    Pulmoner darlık ve aort damarı ile ilgili problem fallot tetralojisi olarak bilinen doğumsal kalp hastalığına bağlı mı? Yani bu hastalıkta hem pulmoner darlık, hem aort damarı ile ilgili problem hem de başka kalp anomalileri birlikte bulunabilir.

    Fallot teralojisinde ilk başlardan belirtileri ve oluşabilecek başka komplikasyonları önlemek için bazı cerrahiler uygulanır, ancak duruma göre çocuğun gelişimine ve genel sağlık durumuna göre tam düzeltme ameliyatı daha sonraki yaşlara bırakılabilir. Eğer durum buysa çocuk bu süreçte zaten takip altında olur. Eğer durum buysa ve tam düzeltme ameliyatı zaten yapılmışsa, tam düzeltme ameliyatına bağlı gelişebilen en önemli sorunlardan biri ritim bozukluğudur.

    Bu bahsettiğiniz durumlar birkaç kardiyak anomaliyi bir arada bulunduran büyük arterlerin transpozisyonu denilen duruma bağlı da olabilir.

    Durumun ne olduğundan emin değilseniz doktorunuz ile görüşmelisiniz ve bu konuda ne yapılabilir veya başka ne gibi incelemeler gerekir bunu doktorunuza danışmalısınız.

    Geçmiş olsun.

  Yorum Yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Popüler Konular

  Üste Git