Akciğer Hastalıkları

Pulmoner Fibrozis – Akciğer Sertleşmesi Neden Olur?

İnterstisyel pulmoner fibröz (İPF) veya akciğer sertleşmesi olarak da tanımlanan bir akciğer hastalığıdır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı nedir?

İnterstisyel pulmoner fibrozis (İPF) veya akciğer sertleşmesi olarak da tanımlanan bir akciğer hastalığıdır. İPF, akciğer dokusunun daha çok alveolleri (akciğerde bulunan küçük hava keseciklerini) etkileyerek skarlaşması (yara izi bırakması) durumudur.

Akciğerlerin hava ile dolu olması gereken alveol kesecikleri işlevini yitirecek kadar yara olur ve bu yara oluşumu yara izleri bırakarak akciğer dokusunu bozar. Yara olan doku kalınlaştıkça, akciğerlerin esnekliği kaybolur ve giderek solunum zorlaşır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis (İPF) nedenleri

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, İPF iş hayatında maruz kalınan mineral tozlar; fibrosing alveolitis (immün sisteminin akciğer dokusuna saldırdığı bir hastalık) ve alveollerin enflamasyonuna neden olan alerjik reaksiyonlar gibi durumlar sebep olabilmektedir.

İPF’nin genetik yatkınlık özelliği de vardır ve aile bireylerinden herhangi birinde İPF görülmüş ise diğer bir aile bireyinden birinde de İPF görülme riski yaklaşık % 10-15 arasındadır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığına neden olabilecek diğer faktörler arasında kullanılan bazı ilaçlar, viral enfeksiyonlar ve reflü hastalığı (mide içeriğinin nefes borusuna kaçması) gibi faktörler de vardır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis genellikle 30-50 yaşları arasında ve erkeklerde daha sık görülür.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı belirtileri

İnterstisyel pulmoner fibrozis belirtileri

İnterstisyel pulmoner fibrozis belirtileri

İnterstisyel pulmoner fibrozisin belirtileri arasında artan nefes kesilmeleri, öksürük, göğüs ağrısı ve çomak parmak (parmak ucunun aşırı kalınlaşması ve genişlemesi durumu), bitkinlik, kilo kaybı, fiziksel aktivitelerde kısıtlılık ve bu şikayetlerin üç aydan uzun sürmesi gibi belirtiler vardır.

İnterstisyel fibrozis belirtilerine diğer hastalıklardan kaynaklanan başka belirtiler de eşlik edebilir ya da diğer durumlara yönelik şikayetler görülebilir. Hastalığın teşhisi ve tedavisi gecikir ise ilerleyen dönemlerde hasta giyinirken, banyo yaparken gibi aktivitelerde bile nefes nefese kalabilir.

İPF her hastada farklı seyir gösterebilir, bazı hastalarda hastalık çok hızlı ilerler iken, bazı hastalarda ise hastalık yavaş seyir gösterebilir.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı teşhisi

İnterstisyel pulmoner fibrozisin teşhisi, hastada görülen belirtilere ve göğüs hastalıkları uzmanın yapacağı fiziksel muayeneye bağlıdır. Hastanın öyküsünün ve fiziksel muayenesinin yanı sıra akciğer filmi ve biyopsi alınması gibi tetkikler de yapılır. Biyopsi için akciğer dokusundan örnek alınır ve mikroskopik inceleme için laboratuvara gönderilir ve çıkan sonuç ile interstisyel pulmoner fibrozis teşhisi doğrulanır.

Ayrıca İPF teşhisinde kan testleri, arteryel kan gazları, akciğer difüzyon testi, solunum fonksiyon testleri gibi tetkiklerin yapılmasına da gerek duyulabilir.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı tedavisi

İnterstisyel pulmoner fibrozisin tedavisi nedene yönelik yapılır.

 1. Firosing alveolitis için uygulanan tedavi genel olarak immün sistemi baskılayan immün süpresan ilaçlar ve kortikosteroid ilaçlar ile hastalık tedavi edilir.
 2. Radyoterapi tedavisinden kaynaklanan lokal fibroz için bilinen bir tedavi yöntemi yoktur.
 3. Diğer durumlar için interstisyel pulmoner fibroz tedavisi altta yatan sebebe yönelik tedaviler şeklinde uygulanır.
 4. İnterstisyel pulmoner fibrozis tedavisinde evde de uygulanabilen oksijen tedavisi ve öksürük azaltıcı tedaviler gerekebilir.
 5. Tedavinin olmazsa olmazı ise sigara kullananlarda sigaranın kesinlikle bırakılmasıdır.
 6. İPF’de tedavinin süresi en az 6 aydır ve tedaviden sonra hastanın tedaviye vereceği yanıtın değerlendirilmesi için düzenli takip gerekir. Tedaviye cevap veren vakalarda tedavi süresiz devam edebilir.
 7. İnterstisyel pulmoner fibrozis tedavisi maalesef tam şifa sağlamaz. Tedavide uygulanan yöntemler hastanın rahatlatılması ve hastalığın kısmen de olsa ilerlemesini durdurmak için uygulanır.

Pulmoner fibrozis hastalığının seyri nedir?

Firosing alveolitis hastalığına bağlı pulmoner fibrozun seyri nasıl olur? : Fibrosing alveolitis hastalığı bulunan insanlar için hastalığın seyri hakkında ayrıntılı bir bilgi yoktur. Akciğerlerde ilerleyen bir sertlik görülür, kalp krizi ve bronkopnömoni gibi bir durum gelişebilir. Bu gibi bir durumda sadece akciğerlerden biri için akciğer nakli söz konusu olabilir.

Toz alerjisine bağlı pulmoner fibrozun seyri nasıl olur? : İş yerindeki tozdan kaynaklanan interstisyel pulmoner fibroz (alerjik fibröz) durumunda hastalığın seyrinde tozun türü ve maruz kalınan tozun miktarı önemlidir. Eğer interstisyel pulmoner fibrozun nedeni toza bağlı alerjik reaksiyon ise hastalığın tedavisi daha kolay, seyri de daha iyi olur.

Son yıllarda yapılan çalışmalar doğrultusunda hastalığın seyrinin iyiye gitmesinde erken teşhisin ve erken tedavinin önemli olduğu görülmüştür.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalarında beslenme

İnterstisyel pulmoner fibrozisin tedavisinde ve seyrinde beslenmenin de önemli olduğu bilinmektedir. Sağlıklı beslenme tarzı (sebze ve meyve içerikli beslenme, tahıl içerikli beslenme, baklagiller, yağsız et türleri, az yağlı süt ürünleri gibi beslenme şekli) İPF hastalarında oldukça önemlidir.

Beslenme tarzı az tuzlu, az yağlı ve sağlıklı yağlar kullanımı, öğünlerin sık ve az yeme şeklinde olması gibi beslenme şekli gerekir, çünkü midenin fazla doyması ve dolu olması nefes darlığını arttırır. Bunların yanı sıra sağlıklı kilo dengesini korumak, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapmak, en önemlisi de sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliği de gerekir.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Akciğer apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Akciğer nodülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. KOAH hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Nefes darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

11 Yorum

 1. Kemal yıldırım

  11 Ocak 2017 at 04:20

  Kemoterapiden Dolayı Akciğer Sertleşmesi Merhaba ; Sizden Ricam Şu Sorumun Cevabını Yanıtlarmısınız. Annem 7 Aydır İzmirde Bozyakada Lenf Kanseri Lenfomadan Kemoterapi Gördü İlaç Dozları Bir Hayli Yüksekti Hatta Bir Tanesini Ayak Sinir Uçlarına Zarar Verdiği İçin Kestiler. 9.cü kürden Sonra Annem Nefes Darlığı yaşamaya başladı ama oradaki asistan hekim sanki grip olmuşçasına şurup yazdı gönderdi. Annem 11.kürden sonra iyice elden ayaktan kesildi. Şuan İzmir Suat Serengil Göğüs Hastalıklarında Yatıyor.Kemoterapiler Akciğerin Fonksiyonlarının Yapmamasına Neden Oldu Oksijen Makinasına bağlandı. Kan değerleri vs hep düşüyor akciğerlerdeki Sertleşmeyle Alakalı başka ne yapılabilir değerli Sizlerin bu konuda görüşü düşüncesi nedir akciğer sertleşmesine kortizondan başka herhangi bir çözüm yokmu? Ne olabilir ne olucak bundan sonra ? Rahat nefes alabilmesi için boğazını delmeyi düşünüyorlar. Annem Boğaz Delmesinde Uyutulurmu Narkozmu Verilir O Bölgeye ? Operasyon Sonrasında Konuşabilirmi ?Annemi nasıl kurtarabiliriz ? Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 22:58

   Anlattığınız durumlar kanser tedavisinin yan etkileri olabileceği gibi bu hastalığın komplikasyonları da olabilir. Lenfoma hastalığının farklı tipleri ve dereceleri vardır ve bu hastalık akciğerleri de tutabilir. Doktorlar şikayetlere yönelik tedaviler uygulamış olabilir. Akciğer tutulumu lenfomanın akciğerleri de etkilediği için olabilir.

   Kemoterapi tedavisinin yan etkileri arasında enfeksiyonlara yatkınlık da söz konusudur ve anneniz enfeksiyon kapmış da olabilir.

   Akciğer sertleşmesinin nedenleri arasında alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, iş koşulları, fibrosing alveolitis, reflü hastalığı vardır.

   Yani bu durum lenfomaya bağlı da gelişmiş olabilir ve doktorlarınız gelişen komplikasyonlara bağlı tedaviler uygulamaya çalışacaklardır.

   İyilik dileğiyle.

 2. hakan

  7 Temmuz 2017 at 16:01

  akciğer sertleşmesinin tedavisi bulunmadı mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 00:41

   Akciğer sertleşmesi (pulmoner fibrozis) (özellikle idiyopatik pulmoner fibrozis) ilerleyici akciğer hastalığıdır. Bu durum sitemik hastalıklar (romatoid artrit, skleroderma, sarkoidozis gibi) nedeniyle gelişebileceği gibi, sadece akciğer ile ilgili de (primer) gelişebilir.

   İdiopatik pulmoner fibrozis, ilerleyici bir hastalıktır. Bu hastalarda akciğer transplantasyonu (akciğer nakli) uygulanabilir, ancak ileri yaş, ileri evre ve diğer organ sorunları transplantasyon yapılmasını sınırlayabilir.

   Sekonder (başka hastalıklara bağlı gelişen) pulmoner fibrozis biraz daha iyi seyirlidir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle…

 3. Turan

  16 Mart 2018 at 18:44

  Bleomisin kullanimina bağli oldugunu söyledi bi hematalog ve annem 7kür kemoterapi aldi 13 yil önce simdi tekrarkemoterapi yani bleomisin alacak sizce bu hastaliga riski yüksek mi düsuk mu.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mart 2018 at 21:33

   BLEOMİSİN, streptomyces verticullus türünden elde edilmiş antitümöral etkili bir antibiyotiktir. Akciğer, böbrek, periton ve lenf sisteminde yüksek oranda konsantre olduğu gösterildiği için deri kanserleri, baş boyun kanserleri, uterus kanseri, serviks kanseri, hodgkin hastalığı, retikülosarkom, lenfosarkom, embriyonel hücreli karsinom ve teratokarsinom tedavisinde kullanılır.

   BLEOMİSİN’nin direkt olarak trakea içine uygulandığı deneysel çalışmada, deney süresinin sonunda, akciğer fibrozisinin beklenen klinik belirtilerinin hemen hepsinin gözlendiği bildirilmiş. Bunları doktorlarınız ile de daha detaylı konuşabilirsiniz. Gereken durumlarda doktorlarınız bu ilacın yan etkilerini azaltmak için ek tedaviler verebilirler.

   Geçmiş olsun.

 4. Janet

  1 Temmuz 2018 at 19:59

  Hocam merhaba, bende 2 senedir el ve ayaklarda çomak parmak var. Daha doğrusu 2 sene önce farkettik. Daha öncesinde varmıydı bilmiyorum. Daha sonra bunun sebebini öğrenmek için Göğüs Hastalıkları uzmanına gidip Akciğer tomografisi çektirdim temiz çıktı. Kardiyolojiye gidip kalbe baktırdım temiz çıktı. İç hastalıkları uzmanı batın bölgesine baktı temiz çıktı. Kan testleri normal çıkıyor. Daha ne yapmam gerekiyor? Herhangi bir sağlıksal şikayetim de yok. Parmaklarımı gördükçe moralim bozuluyor ve çok endişeleniyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Temmuz 2018 at 20:16

   ÇOMAK PARMAK: Yumuşak doku artışına bağlı el ve/veya ayak parmaklarının distal (uç) bölümlerinde yuvarlak genişleme. Çomak parmaklaşmasının en önemli nedenleri arasında akciğer hastalıkları vardır.

   * Bazı akciğer hastalıkları (akciğer fibrozisi, bronşektazi, doğumsal kistik fibroz, pulmoner tüberküloz, akciğer apsesi, ampiyem, pulmoner arterio-venöz malformasyon, mezotelyoma gibi) hastalıklara bağlı çomak parmak oluşabilir.

   Akciğer dışı çomak parmak nedenleri olarak; bazı doğumsal kalp hastalıkları, subakut bakteriyel endokardit, enflamatuar bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi), hepatik siroz, idiopatik (nedeni bilinmeyen veya bulunamayan) çomak parmak).

   Daha başka sebeplere bağlı da çomak parmak gelişebilir.

   Bağırsaklarınız ile ilgili problemleriniz varsa, enflamatuar bağırsak hastalıklarına bağlı da olabilir. bunlar için gastroentroloji bölümüne gitmek gerekir. Fakat idiopatik (nedeni bulunamayan veya bilinmeyen) çomak parmak da görülebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Banu

  23 Ekim 2018 at 19:43

  Merhaba.Babama akciğerinde sertleşme var dedi doktor.Bu hastalıkla ilgili beni bilgilendire bilir misiniz?Bir şeyi cok bilmek isterdim.Bu hastalar ölür mü bu hastalıktan?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2018 at 14:28

   Akciğer sertleşmesi (pulmoner fibrozis) alveoler olarak adlandırılan hava keselerinin duvarlarının çeşitli sebeplerle sertleşmesi ve kalınlaşması sonucu oluşan bir akciğer hastalığıdır.

   PULMONER FİBROZİS: Bazı sistemik hastalıklara (romatoid artrit, skleroderma, sarkoidozis, vs.) sekonder (ikincil) olarak gelişebileceği gibi primer hastalık akciğere sınırlı ve idiyopatik pulmoner fibrozis (nedeni tam olarak bilinmeyen) olarak da görülebilir.

   İDİYOPATİK PULMONER FİBROZİS: İlerleyici bir hastalıktır ve hastalığın ilerlemesini değiştirebilecek hastalığa özgü tek bir bir tedavi yöntemi mevcut değildir. İleri yaş, terminal evre ve diğer organ sorunları hastalığın ilerleyici özelliğini hızlandırabilir.

   SEKONDER PULMONER FİBROZİS: Pulmoner fibrozisin bu tipinde prognoz (hastalığın seyri ve sonucu) biraz daha iyidir.

   İdiyopatik pulmoner fibrozis her ne kadar nedeni bilinmeyen hastalık olarak tanımlansa da, bazı risk faktörlerinin hastalığın gelişiminde önemli yeri olduğu da bilinmektedir.

   İDİYOPATİK PULMONER FİBROZİS İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

   * Birçok idiyopatik pulmoner fibrozisli hastada sigara öyküsünün hastalığın gelişimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir.
   * Metal tozlarına (kurşun, çelik, vb.) ve talaşa maruz kalanlarda idiyopatik pulmoner fibrozis gelişme riskinin yüksek olduğu bildirilmektedir.
   * İdyopatik pulmoner fibrozis başlangıç ve ilerlemesinde mikrobiyolojik ajanların (herpes virüs enfeksiyonu, Ebstein-Barr virüsü, vs.) rol oynadığına dair veriler bulunmaktadır.
   * Gastroözofageal reflünün mikroaspirasyonlar nedeniyle idiyopatik pulmoner fibrozis gelişimi bakımından risk faktörü olduğu düşünülmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. MELİKE 85

  20 Mart 2019 at 15:27

  ben annemi 9 gün önce aynı hastalıktan kaybettim.üstülük içki ve sigara hayatı boyunca hiç kullanmadı. en yakın tıp fakültesi hastanesine babanızı götürün.yaşam sınırı 6 ayla 3 yıl arasında değişiyor.ben annemi 6 ay sonunda kaybettim 🙁

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git