Akciğer Hastalıkları

Pulmoner Fibrozis – Akciğer Sertleşmesi Neden Olur?

İnterstisyel pulmoner fibröz (İPF) veya akciğer sertleşmesi olarak da tanımlanan bir akciğer hastalığıdır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı nedir?

İnterstisyel pulmoner fibrozis (İPF) veya akciğer sertleşmesi olarak da tanımlanan bir akciğer hastalığıdır. İPF, akciğer dokusunun daha çok alveolleri (akciğerde bulunan küçük hava keseciklerini) etkileyerek skarlaşması (yara izi bırakması) durumudur.

Akciğerlerin hava ile dolu olması gereken alveol kesecikleri işlevini yitirecek kadar yara olur ve bu yara oluşumu yara izleri bırakarak akciğer dokusunu bozar. Yara olan doku kalınlaştıkça, akciğerlerin esnekliği kaybolur ve giderek solunum zorlaşır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis (İPF) nedenleri

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, İPF iş hayatında maruz kalınan mineral tozlar; fibrosing alveolitis (immün sisteminin akciğer dokusuna saldırdığı bir hastalık) ve alveollerin enflamasyonuna neden olan alerjik reaksiyonlar gibi durumlar sebep olabilmektedir.

İPF’nin genetik yatkınlık özelliği de vardır ve aile bireylerinden herhangi birinde İPF görülmüş ise diğer bir aile bireyinden birinde de İPF görülme riski yaklaşık % 10-15 arasındadır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığına neden olabilecek diğer faktörler arasında kullanılan bazı ilaçlar, viral enfeksiyonlar ve reflü hastalığı (mide içeriğinin nefes borusuna kaçması) gibi faktörler de vardır.

İnterstisyel pulmoner fibrozis genellikle 30-50 yaşları arasında ve erkeklerde daha sık görülür.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı belirtileri

İnterstisyel pulmoner fibrozis belirtileri

İnterstisyel pulmoner fibrozis belirtileri

İnterstisyel pulmoner fibrozisin belirtileri arasında artan nefes kesilmeleri, öksürük, göğüs ağrısı ve çomak parmak (parmak ucunun aşırı kalınlaşması ve genişlemesi durumu), bitkinlik, kilo kaybı, fiziksel aktivitelerde kısıtlılık ve bu şikayetlerin üç aydan uzun sürmesi gibi belirtiler vardır.

İnterstisyel fibrozis belirtilerine diğer hastalıklardan kaynaklanan başka belirtiler de eşlik edebilir ya da diğer durumlara yönelik şikayetler görülebilir. Hastalığın teşhisi ve tedavisi gecikir ise ilerleyen dönemlerde hasta giyinirken, banyo yaparken gibi aktivitelerde bile nefes nefese kalabilir.

İPF her hastada farklı seyir gösterebilir, bazı hastalarda hastalık çok hızlı ilerler iken, bazı hastalarda ise hastalık yavaş seyir gösterebilir.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı teşhisi

İnterstisyel pulmoner fibrozisin teşhisi, hastada görülen belirtilere ve göğüs hastalıkları uzmanın yapacağı fiziksel muayeneye bağlıdır. Hastanın öyküsünün ve fiziksel muayenesinin yanı sıra akciğer filmi ve biyopsi alınması gibi tetkikler de yapılır. Biyopsi için akciğer dokusundan örnek alınır ve mikroskopik inceleme için laboratuvara gönderilir ve çıkan sonuç ile interstisyel pulmoner fibrozis teşhisi doğrulanır.

Ayrıca İPF teşhisinde kan testleri, arteryel kan gazları, akciğer difüzyon testi, solunum fonksiyon testleri gibi tetkiklerin yapılmasına da gerek duyulabilir.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalığı tedavisi

İnterstisyel pulmoner fibrozisin tedavisi nedene yönelik yapılır.

 1. Firosing alveolitis için uygulanan tedavi genel olarak immün sistemi baskılayan immün süpresan ilaçlar ve kortikosteroid ilaçlar ile hastalık tedavi edilir.
 2. Radyoterapi tedavisinden kaynaklanan lokal fibroz için bilinen bir tedavi yöntemi yoktur.
 3. Diğer durumlar için interstisyel pulmoner fibroz tedavisi altta yatan sebebe yönelik tedaviler şeklinde uygulanır.
 4. İnterstisyel pulmoner fibrozis tedavisinde evde de uygulanabilen oksijen tedavisi ve öksürük azaltıcı tedaviler gerekebilir.
 5. Tedavinin olmazsa olmazı ise sigara kullananlarda sigaranın kesinlikle bırakılmasıdır.
 6. İPF’de tedavinin süresi en az 6 aydır ve tedaviden sonra hastanın tedaviye vereceği yanıtın değerlendirilmesi için düzenli takip gerekir. Tedaviye cevap veren vakalarda tedavi süresiz devam edebilir.
 7. İnterstisyel pulmoner fibrozis tedavisi maalesef tam şifa sağlamaz. Tedavide uygulanan yöntemler hastanın rahatlatılması ve hastalığın kısmen de olsa ilerlemesini durdurmak için uygulanır.

Pulmoner fibrozis hastalığının seyri nedir?

Firosing alveolitis hastalığına bağlı pulmoner fibrozun seyri nasıl olur? : Fibrosing alveolitis hastalığı bulunan insanlar için hastalığın seyri hakkında ayrıntılı bir bilgi yoktur. Akciğerlerde ilerleyen bir sertlik görülür, kalp krizi ve bronkopnömoni gibi bir durum gelişebilir. Bu gibi bir durumda sadece akciğerlerden biri için akciğer nakli söz konusu olabilir.

Toz alerjisine bağlı pulmoner fibrozun seyri nasıl olur? : İş yerindeki tozdan kaynaklanan interstisyel pulmoner fibroz (alerjik fibröz) durumunda hastalığın seyrinde tozun türü ve maruz kalınan tozun miktarı önemlidir. Eğer interstisyel pulmoner fibrozun nedeni toza bağlı alerjik reaksiyon ise hastalığın tedavisi daha kolay, seyri de daha iyi olur.

Son yıllarda yapılan çalışmalar doğrultusunda hastalığın seyrinin iyiye gitmesinde erken teşhisin ve erken tedavinin önemli olduğu görülmüştür.

İnterstisyel pulmoner fibrozis hastalarında beslenme

İnterstisyel pulmoner fibrozisin tedavisinde ve seyrinde beslenmenin de önemli olduğu bilinmektedir. Sağlıklı beslenme tarzı (sebze ve meyve içerikli beslenme, tahıl içerikli beslenme, baklagiller, yağsız et türleri, az yağlı süt ürünleri gibi beslenme şekli) İPF hastalarında oldukça önemlidir.

Beslenme tarzı az tuzlu, az yağlı ve sağlıklı yağlar kullanımı, öğünlerin sık ve az yeme şeklinde olması gibi beslenme şekli gerekir, çünkü midenin fazla doyması ve dolu olması nefes darlığını arttırır. Bunların yanı sıra sağlıklı kilo dengesini korumak, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapmak, en önemlisi de sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliği de gerekir.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Akciğer apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Akciğer nodülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. KOAH hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Nefes darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

11 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git