Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Pterjium Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir, ancak uzun süre parlak güneş ışığına maruz bırakılmakla bağdaştırılır ve tropikal bölgelerde yaygın görülür.

Pterjium nedir?

  • Pterjium nedir? Pterjium, gözün her iki yanından merkeze doğru uzayan konjunktivanın kanat şeklinde kalınlaşmasıdır.
  • Pterjium neden olur? Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir, ancak uzun süre parlak güneş ışığına maruz bırakılmakla bağdaştırılır ve Ekvatora yakın yaşayan açık tenli insanlarda, özellikle açık hava etkinliklerinin sık yapıldığı yerlerde ve bölgelerde pterjium yaygın görülür.
  • Pterjium belirtileri: Pterjiumlu gözlerde bazal ve refleks göz yaşı miktarı belirgin olarak azalmaktadır. Kuru göz, göz kanlanması, durum ilerledikçe görmenin bozulması bu durumun sık görülen belirtileri arasındadır.
  • Pterjium tedavisi: Eğer gözün görmesini tehtid ediyor ise ya da rahatsızlığa neden oluyorsa, cerrahi müdahale ile sorun çözülebilir. Pterjium tedavisi için tariflenmiş birçok cerrahi teknik olsa da, cerrahi sonrası tekrarlama riski yüksek olduğu için henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Cerrahi tedavide genellikle konjonktival otogreft transplantasyonu tekniği  uygulanır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Göz kanlanması nedenleri ve tedavisi
  2. Göz kuruluğu nedenleri ve tedavisi
  3. Alerjik konjonktivit nedenleri ve tedavisi
  4. Lazer tedavisi yapılan göz hastalıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git