Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Psoralen İlaçlar Ne İçin Kullanılır? Psoralen İçeren Bitkiler

Psoralen ilaçlar, bazı bitkilerde ve bazı parfümlerde varlığı tespit edilen psoralen adlı kimyasalları içeren ilaçlardır. Cilt içinde absorbe edildiklerinde, ultraviole ışınları ile reaksiyon vererek ciltte koyulaşmalara veya enflamasyona (iltihabi duruma) neden olurlar.

PSORALEN İLAÇLAR NE İÇİN KULLANILIR?

Psoralen ilaçlar ultraviole ışınları ile birlikte (bu kombinasyon PUVA olarak adlandırılır) psoriasis (sedef hastalığı), egzama ve vitiligo tedavisinde kullanılabilir.

PSORALEN İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ

Tedavide kullanılan aşırı ultraviole ışını veya çok yüksek dozdaki psoralen ilaçlar deride kızarıklık ve kabarıklıklara neden olabilir. Parfümlerdeki psoralenler ise fotosensitiviteye (ışığa karşı duyarlılık) neden olabilmektedir.

PSORALEN İÇEREN BİTKİLER

Doğadaki birçok bitkide doğal olarak tirisiklik furokumarin şeklinde bulunan psoralenler, sentetik olarak olarak da elde edilebilmektedir. Psoralenler, en çok Mısır’da doğal olarak yetişen Ammi Majus bitkisinden elde edilmektedir. Bunun dışında yaban havucu, kereviz, maydanoz, anason, ıhlamur, portakal, limon ve incir gibi bitkiler de psoralen içerirler.

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git