Girişimsel Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Psikocerrahi Nedir? Psikocerrahi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Ciddi ruhsal hastalıkları tedavi etmek için beyinde yapılan herhangi bir operasyon psikocerrahi olarak adlandırılır. Diğer tanımıyla zihinsel bozukluğun nörocerrahi tedavisidir.

Psikocerrahi ne için uygulanır?

  • Psikocerrahi nedir? Ciddi ruhsal hastalıkları tedavi etmek için beyinde yapılan herhangi bir operasyon psikocerrahi olarak adlandırılır. Diğer tanımıyla zihinsel bozukluğun nörocerrahi tedavisidir. Psikocerrahi diğer tedaviler başarısız olduğunda, son çare olarak uygulanır. Bu tedavi yöntemi her zaman tartışmalı bir tıbbi alan olmuştur.
  • Psikocerrahi ne için uygulanır? Davranışı etkilemek/değiştirmek amacıyla sinir yolakları tahrip edilir ya da çıkarılır. Psikocerrahide amaç hastalık belirtilerinin yavaşlatılması dır.
  • Psikocerrahide uygulanan yöntemler: Psikocerrahi, psikiyatristler ve beyin cerrahları işbirliğinde uygulanır. Genel anestezi altında ve sterotaktik yöntemler ile yapılan ameliyat sırasında küçük bir beyin parçası yok edilir veya çıkarılır. Mevcut olan veya son zamanlarda kullanılan en yaygın psikocerrahi tipleri Singulotomi, kapsülotomi, subkaudat traktotomi, limbik lökotomi gibi yöntemlerdir.
  • Psikocerrahi hangi hastalıklarda uygulanır? Obsesif kompülsif bozukluk, majör depresyon, anksiyete bozuklukları, madde kullanım bozukluları, kendine zarar verici davranışlar sergileyen şizofreni hastaları gibi bozukluklarda psikocerrahi işlemine gerek duyulabilir.
  • Psikocerrahinin yan etkileri: Yan etkiler arasında baş ağrısı, bulantı, ödem, serebral hemoraji, enfeksiyon, nöbet geçirme, kilo artışı, yorgunluk ve bilişsel becerilerde zayıflama gibi yan etkiler sayılabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Depresyon nedenleri ve tedavisi
  2. Şizofreni nedenleri ve tedavisi
  3. Madde bağımlılığı nedenleri ve tedavisi
  4. Obsesif kompulsif bozukluk nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git