Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Prostat Spesifik Antijen Testi (PSA) Nedir? PSA Yüksekliği Neden Olur?

PSA'nın kan seviyelerini ölçen testler, prostat kanserinin erken tanınmasında yardımcıdır, ancak PSA kan testi prostat kanseri için kesin bir test değildir.

Prostat spesifik antijen (PSA), normalde prostat bezi tarafından salgılanan bir enzimdir. PSA, ilk olarak insan prostat dokusu ekstrelerinde, daha sonra serumda saptanmış ve serumda saptanmasının ardından, prostat kanseri için bir belirteç olarak kullanılabileceği ortaya konmuş, sonrasında da prostat kanseri için önemli tümör belirteci haline gelmiştir.

PROSTAT SPESİFİK ANTİJEN FAZLALIĞI NEDEN OLUR?

Eğer bu enzim fazla miktarda üretilirse, prostat kanseri varlığını, iyi huylu prostat büyümesi ve prostat bezi iltihaplanmasını işaret edebilir. Yani bu hastalıklarda prostat spesifik antijen enzimi yükselebilir.

Ayrıca, bisiklete ve ata binmek gibi prostat bezine baskı yapacak durumlar, idrar yollarına sonda konulması, sistoskopi gibi girişimsel uygulamalar, prostat masajı gibi basınçlı muayeneler de prostat spesifik antijen değerini yükseltebilir. Bu nedenle PSA düzeyi değerlendirilirken hastanın bu tür öyküleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

PROSTAT SPESİFİK ANTİJEN TESTİ NE İŞE YARAR?

PSA’nın kan seviyelerini ölçen testler, prostat kanserinin erken tanınmasında yardımcıdır, ancak PSA kan testi prostat kanseri için kesin bir test değildir. Çünkü bazı olgularda prostat kanseri varlığında bile PSA değerleri normaldir.

Prostat spesifik antijen testi prostat kanserinin gidişatını izlemek için de kullanılır.

PSA testi selim prostat hipertrofisi (iyi huylu prostat büyümesi) ve prostatit (prostat bezi iltihabı) gibi durumlarda da kullanılır.

Benzer Konularımız

  1. Prostat Büyümesi Neden Olur
  2. Prostat Kanseri Nedenleri ve Tedavisi
  3. Prostat İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git