Enfeksiyon Hastalıkları

Prostat İltihabı (Enfeksiyonu) Nedenleri Ve Belirtileri (Prostatit)

Prostat iltihabı veya enfeksiyonu (prostatit), tüm yaş grubundaki erkeklerin % 10-14'ünü etkileyen bir hastalıktır. Erkeklerin % 50'sinden fazlası yaşamlarının bir döneminde prostat iltihabı geçirmektedir.

Akut ve kronik prostatit nedir?Prostatit tedavisi

Prostat iltihabı veya enfeksiyonu (prostatit), tüm yaş grubundaki erkeklerin % 10-14’ünü etkileyen bir hastalıktır. Erkeklerin % 50’sinden fazlası yaşamlarının bir döneminde prostat iltihabı geçirmektedir.

Akut (ani gelişen) prostat iltihabı genellikle bakterilerden kaynaklanır. Bu bakteriler çoğu zaman böbreklerden başlayan ve idrar yolundan ya da penisten başlayan ve geriye doğru giden, idrar yolundan prostatın akıntısını sağlayan kanallardan prostatın içerisine bakterilerin girmesi şeklinde prostat iltihabı oluşur.

Sinüzit iltihabı, boğaz iltihabı veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihap kan yolu ile gelir ve prostata yerleşerek akut prostat iltihabı gelişmesine neden olur. Bunun dışında escherichia koli denilen bağırsakta yaşayan bakteriler, klebsiella denilen bakteriler, proteus denilen bakteriler, pseudomonas denilen bakteriler ve gram negatif bakteriler prostat iltihabına yol açabilen bakterilerdir. Nadir olarak ta gram pozitif bakteriler prostat iltihabı sebebi olabilir.

Prostat iltihabına (prostatite) neden olan faktörler

Prostat iltihabı üriner sistemde yaşayan bazı bakterilerin prostatın kendi sıvısının akımı sağlanan kanallarda idrar yolundaki basıncın artması sonucu reflü denilen geriye kaçış yolu ile bakterilerin girmesi ile oluşur. Bu durum böbreklerden veya idrarın çıkış yolundan giren bakteriler sonucu meydana gelir. Bazen herhangi bir bakteri olmaksızın da prostat enflamasyonu şeklinde oluşabilir.

Prostat enflamasyonu ıkınma, ağır kaldırma, idrar yaparken zorlanma gibi nedenler ile idrar yolundaki basıncın artması sonucu gelişen bir sorundur. Prostat enflamasyonunda da yanma, sızlama, sık idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, sürekli idrar varmış hissi ve testislerin altına vuran ağrılar ile kendini gösterebilir.

Prostat iltihabı (prostatit) belirtileri

Prostat iltihabının belirtileri iltihaba ve enflamasyona bağlı belirtiler şeklinde görülür. Akut prostat iltihabı belirtilerinde idrara sık çıkma, idrar yaparken yanma, idrarını tam yapamama hissi, geceleri idrara kalkma, yumurtalıkların (testislerin) altında hissedilen ağrı, makata vuran ağrılar, mesane (idrar torbası) bölgesinde yanma hissi gibi belirtiler görülür. Akut prostat iltihabı belirtilerine bel ağrısı, ateşlenme, kas ağrıları, dizlere vuran ağrı, halsizlik, eklem ağrıları, yorgunluk hissi ve bazende cinsel ilişki sırasında erken boşalma gibi şikayetler prostat iltihabı belirtilerine eşlik eden şikayetlerdir.

Prostat iltihabı (prostatit) nasıl teşhis edilir?

Prostat iltihabı sınıflama

Prostat iltihabı sınıflama

Prostat iltihabından şüphelenen kişinin öncelikle bir üroloji uzmanına baş vurması gerekir. Ürolojik muayenede öncelikle hastanın şikayetleri dikkatli şekilde dinlenir. Hastanın şikayetleri doktora yön gösterir. Fakat prostat iltihabını, benzer hastalıklardan ayırt edebilmek için bazı tetkikler yapılır. Bu tetkikler idrar tahlilleri, prostatın elle muayenesi (rektal muayene), dörtlü idrar örneği alınması, kan tetkikleri, prostattan örnek alınması ve ultrasonografik görüntüleme gibi teşhis yöntemleri kullanılır. Prostat, seminal veziküller,duktus ejekülatoriuslarda başka bir problem olabileceği düşünülen olgularda pelvik ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri kullanılabilir.

Prostat iltihabı (prostatit) tedavisi

Prostat iltihabı tipine göre tedavi edilir. Eğer hastada akut prostat iltihabı var ise ampirik grubu antibiyotik tedavisi ile tedaviye başlanır. Daha sonra idrar kültüründe çıkan bakteriye yönelik antibiyotik tedavisi verilir. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra alfa bloker denilen prostatı gevşetici bazı ilaçlarda verilir.

Kronik prostat iltihabı tedavisi daha uzun sürer ve kronik prostat iltihabı sinsi seyreder. Akut prostatit gibi alevli semptomlar göstermediği gibi, hastayı huzursuz edebilir. Kronik prostat iltihabı kas, eklem, bel ağrılarına, idrarda yanmaya, sızlamaya, sık idrara çıkmaya neden olduğu için hasta hep huzursuzdur. Kronik prostatit tedavisinde uzun süreli (bir, bir buçuk ay civarı) antibiyotik tedavisi gerekir. Bu tedavide de yine alfa bloker grubu ilaçlar antibiyotik tedavisine eklenir. Eğer hastada bakteri olmaksızın prostat enflamasyonu söz konusu ise hastayı sakinleştirici ilaçlar ve enflamasyonun tipine göre antialerjik denilen ilaçlar kullanılarak tedavi edilir.

Prostat iltihabı olan kişi nelere dikkat etmeli?

Prostat iltihabının tedavisi vardır. Fakat akılda tutulması gerekir ki, prostat iltihabı (prostatit) tekrarlayabilir. Prostatın içerisi bir bal peteğine benzer yapıdadır ve bu peteğin içerisinin iltihaplanması, verilen ilaçlar prostatın her köşesine gidecek yetenekte olmayabilir. Tedaviye rağmen prostatın bazı yerlerinde iltihap hücreleri kalabilir. Bu nedenle uzun süreli antibiyotik tedavisi ve uzun süreli takibi gereklidir.

Ayrıca prostat iltihabı sorunu olan kişinin yaşamında da bazı önlemler alması önemlidir. Bu önlemler, bağırsak fonksiyonlarının iyi çalışması ve prostata baskı yapmaması, idrarı uzun süre tutmama, cinsel yaşamın düzenli ve tek eşli olmasına dikkat edilmesi, vücutta bu iltihaba neden olan diğer iltihap odaklarının tedavisinin yapılması gibi önlemler tekrarlayan veya kronikleşen prostat iltihabında alınması gereken önlemlerdir.

Ayrıca ılık oturma banyoları, biofeedback, gevşeme egzersizleri, masaj tedavisi, simit oturma minderleri gibi yöntemler, şikayetlerin rahatlatılması ve ödemin çözülmesi için uygulanabilir. Prostat iltihabında beslenmenin de bazı etkileri (acı, baharatlı yenmesi, aşırı alkol alınması, çok fazla kahve ve koyu çay içilmesi gibi) yanlış beslenme şekilleri prostat iltihabı olan hastaların dikkat etmesi gereken durumlardır.

Üriner sistem hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Böbrek iltihabı neden olur
 2. Sistit (mesane iltihabı) neden olur
 3. Nefrotik sendrom nedir
 4. Prostat büyümesi neden olur
 5. İdrardan kan gelmesinin nedenleri

1 Yorum

 1. Avatar

  Taner Demir

  24 Ocak 2019 at 22:09

  Burdaki bilgiler için çok teşekkür ederim, şahsen kendim 1 yıldır bu rahatsızlıkların ayrıntılı bilgiye sahip olup doktor karşına çıkmak için detaylı bilgiye sahip oldum, şahsım adına çok teşekkür ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git