Ağrılar ve Tedavileri

Proloterapi Tedavisi Nedir? Kronik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Proloterapi tedavisi uygulanan hastalıklar

Proloterapi bir enjeksiyon tedavisidir.Proloterapi, 1920 yılından günümüze, uygulanan bir tedavi yöntemidir. Proloterapi tedavisi eklemler, kıkırdak, ligamentler ve tendonlar için mükemmel bir tedavi yöntemi olduğu gösterilmiştir. Ameliyat ile yapılan tedavide neşter kullanıldığı gibi, proloterapi tedavisinde de iğne neşter gibi kullanılır.

Yöntem esas hasarlı bölgeye verilecek proliferatif solüsyonlar ile irritasyon oluşturmaktır. Bu şekilde hasarlı-zayıf bölgede kan akımını arttırmak amacı ile vücudun tamirci hücrelerini ilgili bölgeye çağırarak vücudun kendi kendine tedavi etmesini sağlanır.

Proloterapi tedavisi ile iğnenin ucunu bir neşter gibi kullanıp bu iki kemik arasındaki gevşeyen disk bölgesine bir madde enjekte edilmektir. Proloterapi tedavisi, herhangi bir bozulma nedeni ile kendini tamir edemeyen hücrelerin kendini tedavi etme yeteneğini geri kazandırmaktır.

Proloterapi tedavisi çok az yan etkisi olan, ameliyat yerine geçebilecek bir tedavi yöntemidir. Proloterapi çok etkili bir tedavidir. Proloterapi son yıllarda yaygın olarak kullanılan bilimsel bir tedavi yöntemidir. Fizik tedaviciler, ortopedistler ve ağrı ile uğraşan algoloji dalı hekimleri bu işlemi uygulayabilirler.

Proloterapi tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Proloterapi tedavisi nasıl yapılır

Proloterapi tedavisi nasıl yapılır

Proloterapi günlük yaşamdaki yaralanmalarda, el bileği burkulmalarında, dirsek burkulmalarında, iş kazaları tedavilerinde uygulanabildiği gibi kronik hastalıkların tedavisinde de uygulanmaktadır.

Kronik hastalıklar denildiğinde, yaşı 40’ın üzerinde olan kişilerde dizlerinde kireçlenme, ayak bileklerinde kireçlenme ve aşınma, kalçalarında, belinde kireçlenmeler ve bel, boyun fıtığı gibi aşınmalara bağlı oluşan rahatsızlıklarda, bel fıtığına bağlı ameliyat geçirmiş ve rahatsızlığı geçmemiş hastalarda proloterapi tedavisi uygulanır.

Ayrıca tenisçi dirseği denilen tendonlarda bozulmaya bağlı ağrılarda, osteitis pubis ağrısında, diz bağ yaralanmalarında, aşil tendon yaralanmalarında, morton nöroma tedavisinde, devamlı süren uyluk ağrısında, kronik omuz çıkıklarında, kaburga kırıkları ağrısında, skolyoz ağrısında, boyundan kaynaklanan baş ağrısında, sinir sıkışmalarında, artrite bağlı ağrılarda, fibromiyalji sendromunda, tendinitlerde, karpal tünel sendromunda, siyatik ağrısında, migren ağrısında, boyun tutulması ağrısında, topuk dikeni tedavisinde ve benzeri ağrı tedavilerinde uygulanır.

Bel fıtığı ve diz kireçlenmeleri proloterapi tedavisi ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Ayak tabanında ağrı ve topallama nedeni ile yürüme mesafesini kısıtlayan topuk dikeni hastalığında da proloterapi tedavisinin etkisi görülmüştür.

Proloterapi yöntemi ile sorunlu bölgeye hızla iyileştirici hücreler gelerek ayak kemiği tabanına yapışan kasların çekme gücü dengelenir. Bağ dokunun kemiğe yapışma yerinde güçlenme sağlanır ve kaslarda oluşan tetik noktalar tedavi edilir.

Proloterapi tedavisinde tedavinin süresi

Proloterapi tedavisi,tedavi sürecinde ilk seansta hasta değerlendirilir ve seans uygulanır. 3 hafta sonra hasta yeniden değerlendirilir ve seans uygulanır. Bir bölgeye 3 hafta aralıklar ile 4-6 seans tedavi uygulanır.

Enjeksiyonun uygulama süresi 20-30 dakika sürebilir. Erken başlanan tedaviler 1-2 seansta fayda sağlayabilir. Enjeksiyon sonrası o bölgede ortaya çıkan, birkaç gün süren ve çok etkilemeyen ağrı olur ve bu ağrı doktorlar tarafından doku tamiri yapıldığını işaret eden bir durum olarak kabul görür.

Ağrı ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Ağrı neden olur
  2. Nevralji (sinir ağrısı) neden olur
  3. Doğum ağrısı nedir
  4. Miyofasiyal ağrı sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git