Anüs Hastalıkları

Proktit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Proktit hastalığı nedir?

Proktit, rektum ve anüs (makat) etrafındaki bölgenin enflamasyonudur. Çocuklarda en sık ergenlik çağında görüldüğü gibi, proktit erişkinlerde de görülür. Proktit enflamasyonuna Crohn hastalığı ya da Ülseratif kolit gibi hastalıklar, streptokoklarda enfeksiyon, cinsel yoldan bulaşan hastalıklar ya da (nadir vakalarda) radyoterapi, rektumdan kullanılan ilaçlar, gıda allerjileri, tüberküloz, rektum yaralanmaları veya kronik kabızlık gibi hastalıklar proktit gelişmesine neden olabilir.

Proktit belirtileri

Proktit rektumdan kanamaya ya da mukus akıntısına, rektum ve anüste ağrı ve duyarlılığa, karnın sol tarafında kramplara, rektal kaşıntıya ve hiç dışkı olmasa bile inatçı bir tuvalete çıkma isteğine neden olur.

Proktit teşhisi

Çocukta veya erişkin bir bireyde proktit belirtileri var ise doktor muayenesinde proktoskop ile (bir görüntüleme borusuyla) rektumun incelenmesi gerekir. Enflamasyon nedeninin ortaya çıkartılması için de rektal dokulardan bir biyopsi yapılması da önemlidir. Rektum çevresindeki ve içindeki dokulardan yapılan bir kültür de, streptokokların neden olduğu bir proktit tanısını koymada etkili bir yöntemdir.

Proktit tedavisi

Proktit tedavisi altta yatan enflamasyon nedenine bağlıdır. Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit için korlikosteroidler içeren fitil ya da lavmanlar ile tedavi uygulanır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar proktit nedeni ise antibiyotikler ile tedavi edilir. Streptokokların neden olduğu proktit tedavisi de antibiyotikler ile yapılır. Doktor, ergenlik çağında cinsel yönden aktif bir çocuğa veya erişkin bir bireye anal birleşmeden kaçınmasını ve lateks prezervatif kullanarak güvenli cinselliği tavsiye eder. Proktit ağrıları için evde sıcak su ile banyo yapmak ağrının hafiflemesinde faydalı olur. Sık sık banyo ya da duş yaparak anüs bölgesini temiz tutmak gereklidir.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
  2. Bakteriler ve hastalığa neden olan bakteriler
  3. Çocuklarda ve gençlerde klamidya enfeksiyonu
  4. Firengi (sifiliz) nedenleri ve tedavisi
  5. Makatta kaşıntı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git