Hastalıklar ve Tedaviler

Primer Meme Lenfoması Nedir?

Memede lenfoma primer veya sekonder olarak gelişebilir. Primer meme lenfoması, vücutta başka herhangi bir bölgede hastalık olmaksızın sadece memede gelişen meme lenfomasıdır ve oldukça nadir görülen tümörlerdir. Meme lenfomaları çoğunlukla diffüz büyük B hücreli tip ve non-Hodgkin lenfomalardır. Çift taraflı olabileceği gibi, sağ memede daha sık görülmektedir. Genellikle ileri yaşlarda görülen lenfomalar olarak bildirilse de, daha genç yaşlarda da görülebilmektedir.

PRİMER MEME LENFOMASI BELİRTİLERİ ve TEŞHİSİ

Hastaların büyük bir kısmı tek taraflı ele gelen ağrısız meme kitlesi ile doktora başvururlar.

Tanının konulması için ultrasonografi ve mamografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Biyopsi yapılması için girişimsel işlem de uygulanabilir.

PRİMER MEME LENFOMASI TEDAVİSİ

Meme lenfomaları nadir görüldüğünden tedavi seçenekleri net değildir. Tedavi, diğer lenfoma tedavilerinde olduğu gibi kemoterapi ve sonrasında radyoterapi uygulamasını içerir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git