Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Prematüre Retinopatisi Nedir? (Bebeklerde Göz Ağ Tabakası Bozukluğu)

Prematüre retinopatisi veya erken doğan bebeklerde göz ağı tabakası bozukluğu (ROP), prematüre bebeklerin en önemli sorunlarından biri prematüre retinopatisi dir.

Prematüre retinopati nedenleri ve tedavisi

Prematüre retinopatisi veya erken doğan bebeklerde göz ağı tabakası bozukluğu (ROP), prematüre bebeklerin en önemli sorunlarından biri prematüre retinopatisi dir.

Prematüre retinopati ilk kez 1942 yılında Terry tarafından rapor edilmiştir. 1951’de prematüre retinopati’de küvez tedavisinin rolünün de olduğu ilk kez fark edilmiştir. Günümüzde bile dünyanın yeni doğan yoğun bakım hizmeti sunulan bölgelerde çocuk körlüklerinin başta gelen sebebi olmaya devam etmektedir.

Prematüre bebeklerde oluşabilecek retinopatinin erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Normalde bebeklerin gözlerindeki damar yapıları bebek doğana kadar gelişmeye devam eder. Erken ve zayıf doğan bebeklerde bu gelişim süreci tam olarak tamamlanmadan bebek dünyaya gelir ve bebek doğduktan sonra gelişim süreci devam eder.

Birçok nedenden dolayı gözdeki damarlar anormal gelişir. Bu yeni damarlar bebeğin retinasını (ağ tabakasını) etkilediği için sürekli körlük gibi bir durum oluşabilir. Bu nedenle gelişimini tamamlamadan doğan bebeklerin mutlaka bir göz doktoru muayenesinden geçmesi ve takibi gereklidir.

Prematüre retinopati neden olur?

Prematüre retinopatisine etken olan bazı faktörler vardır. Bu etkenlerin arasında en önemli faktör bebeğin erken doğması, bebeğin zayıf doğması ve oksijen tedavisinin uzun sürmesi gibi nedenler sayılabilir.

Tekrarlayan solunum sıkıntısı, bebeğin zamanında doğmaması, ağır mikrobik enfeksiyonlar, hızlı yapılan kan değişimi veya kan nakli, beyin içi kanama, akciğerlerin tam gelişmemiş olması ve kalp deliği, steroid kullanımı, eser element ve vitamin eksikliği, genetik yatkınlık ve yoğun bakımın aydınlatma ve ışık sistemi gibi faktörler prematüre retinopati riskini arttıran faktörlerdir. Doğum kilosu 2000 gramın altında olması, bebeğin 35 haftadan önce doğması gibi etkenlerde prematüre retinopatiye neden olur.

Prematüre retinopati gelişme riski olan bebekler nasıl takip edilir?

Bebeklerde göz ağ tabakası bozukluğu

Bebeklerde göz ağ tabakası bozukluğu

Prematüre retinopati yönünden riskli erken doğan ve düşük kilolu doğan bebekler doğum sonrası retinopati bakımından değerlendirilmelidir.

Gebeliğin 35’inci haftasından önce doğan ve 2 bin gramın altında doğan bebeklerin tamamı prematüre retinopati açısından risk grubundadır ve retinaları damarlanma sürecini tamamlayana kadar bu bebekler kontrol altında tutulur. Ayrıca erken doğan bebeklerde kırma kusurları, kayma, katarakt gibi göz problemleri daha sık görüldüğü için düzeltilmiş 1 yaş kontrolleri de yaptırılmalıdır.

Prematüre retinopati bebeklerde ne zaman görülür?

Prematüre retinopatisi genellikle doğumdan 6-8 hafta sonra ortaya çıkar. 28 haftalık doğan bebeklerde 40’ıncı günden itibaren prematüre retinopatisi görülür. Bu nedenle risk altında sayılan bu bebekler doğumdan 4-6 hafta sonra göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Bu süre içinde hastanede yatan bebeklerde muayene oksijen çadırında yapılır.

Prematüre retinopatinin evreleri ve tedavisi

Prematüre retinopatisinin 5 evresi vardır. Evre 1 ve 2 prematüre retinopati kendiliğinden gerileyebilir. Bu bebekler retina olgunlaşmasını tamamlayıncaya (tam doğum zamanı gelinceye) kadar takip edilmelidir. Fakat 3’üncü evre prematüre retinopati de ise lazer ya da kriyoterapi tedavisi gereklidir.

Bu tedavi yapılmaz ise hastalık ilerler ve son aşamada yani (evre 4-5’inci evrede) retina tabakası geri dönüşümsüz olarak zarar görür ve ameliyat ile düzelme şansı azalır ve körlük gelişebilir. Sonuçta prematüre retinopatisi zamanında tanısı ve tedavisi yapılmadığında körlüğe varabilecek ciddi bir sağlık sorunu meydana gelir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Miyop belirtileri ve tedavisi
  2. Hipermetrop nedir
  3. Bebeklerde göz sulanması neden olur
  4. Körlük neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git