Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Preadolesan (Puberte Öncesi) Akne Nedir? Preadolesan Akne Belirtileri ve Tedavisi

Preadolesan akne, 7-12 yaşları arasında görülen akneyi tanımlar. Preadolesan akne, kızlarda genellikle 6-7’li yaşlarda, erkek çocuklarda ise 7-8’li yaşlarda başlayan adrenal bezlerin fizyolojik uyanışı ile ilişkilidir. Buna bağlı DHEA-S seviyeleri artmaya başlar ve sebase bez salgıları aktif hale gelir. Ayrıca 8 yaşından itibaren akneli çocuklarda sebum yapımındaki artışla P. acnes kolonizasyonu paralel olarak görülür. Bazen geç başlangıçlı konjenital adrenal hiperplazi veya polikistik over sendromu gibi altta yatan nedenler de preadolesan akneye sebep olabilir. 

PREADOLESAN AKNE BELİRTİLERİ ve BULGULARI

En erken, alın orta kısmında ortaya çıkan komedon şeklindeki lezyonlar görülür. T bölgesinde ve kulaklarda da komedonlar erken dönemde oluşabilir. Bu lezyonlar aşamalı olarak enflamatuvar papül ve püstüllere ilerler ve yüz ve çene hattına, boyun, göğüs ve sırta yayılır.

PREADOLESAN AKNE TEDAVİSİ

Preadolesan akne tedavisi normal adolesan ve erişkin aknesinde uygulanan tedaviler ile benzerlik gösterir. Komedonlu lezyonların tedavisinde topikal retinoidler kullanılabilir. Topikal benzoil peroksit, salisilik asit, azelaik asit uygulamaları komedonu olan olgularda diğer tedavi seçenekleridir.

Papülopüstüler lezyonların tedavisinde, topikal retinoid ve antibiyotik kombine tedavisi, benzoil peroksit ve antibiyotik kombine tedavisi gibi tedavi uygulamalarını içerir. Azelaik asit, sodyum sülfasetamid-sülfür, topikal dapson tedavileri de uygulanabilir.

Papülonodüler ve nodülokistik lezyonlarda ise uygun sistemik antibiyotikler ve izotretinoin kullanılabilir.

Benzer Yazılarımız

  1. Akne Nedir
  2. Akne Türleri
  3. Çocuklarda Dermatomiyozit Neden Olur
  4. Çocuklarda Cilt Beni
  5. Çocuklarda Sedef Hastalığı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git