Hamilelik ve Doğum

Postpartum Kanama Neden Olur? (Doğum Sonrası Kanama)

Postpartum kanama veya doğum sonrası kanama, doğumdan sonra aşırı miktarda kan kaybedilmesine verilen addır.

Postpartum kanama nedir?

Postpartum kanama veya doğum sonrası kanama, doğumdan sonra aşırı miktarda kan kaybedilmesine verilen addır. Uzun süren hamilelik ya da çoğul gebeliklerden sonra postpartum kanama daha sık görülür.

Postpartum kanama neden olur?

Postpartum kanama vakası genellikle doğumdan hemen sonra görülür. Postpartum kanama primer ve sekonder olarak değerlendirilir.

Primer postpartum kanama nedenleri : Primer postpartum kanama plasentanın uterusa tutunduğu yerden kaynaklanır. Normalde plasenta doğum ile atıldıktan sonra uterusun kasılmaları o bögedeki kan damarlarını daraltarak kanamayı durdurur. Doğumdan sonra uterusun yeteri kadar kasılamamasından dolayı aşırı kanama görülür.

Uterusta plasenta dokusu kalmasına bağlı olarak da postpartum kanama gelişebilir. Doğumdan hemen sonra, doğum kanalındaki herhangi bir yerde bulunan yırtıklardan da postpartum kanama olabilir. Forseps ile doğum ya da makat gelişi doğumlarda doğum kanalı yırtılmaları oldukça sık görülür.

Sekonder postpartum kanama nedenleri : Bazı vakalarda annedeki kanama bozuklukları da postpartum kanamaya yol açabilir. Postpartum kanama nadiren doğumdan 5-10 gün sonra da ortya çıkabilir. Bu tür postpartum kanama vakalarında kanamaya neden olan faktör içeride kalmış bir plasenta parçasının enfeksiyonu olabilir.

Postpartum kanamanın riskleri

Postpartum kanamanın riskleri

Postpartum kanama tedavisi nasıl yapılır?

Postpartum kanama tedavisinde kaybedilen kanın yerine konulabilmesi için kan transfüzyonu ve şok (ağır kan kaybına bağlı da gelişen kan basıncı düşmesi) için acil tedavi gerekebilir. Postpartum kanama için uygulanacak diğer tedaviler kanamanın nedenine bağlı değişir. Sebep ne olursa olsun içeride kalan plasenta parçası var ise bu parçanın çıkarılması gerekir.

Uterus kasılmalarını tekrar başlatmak için bazı ilaçlar enjeksiyon yolu ile hastaya verilmesi ya da serviksteki laserasyonlara sutür atılması (dikilmesi) gerekebilir. Enfeksiyona bağlı postpartum kanama gelişmiş ise antibiyotik ilaç tedavileri gerekir ve kan kaybına bağlı gelişen demir eksikliğini düzeltmek için demir ilaçları verilmesi de gerekir.

Postpartum kanama tedavisinin önemi

Postpartum kanama tedavisinin önemi

Doğum ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Doğum öncesi doktora neler sormak gerekir
  2. Doğum öncesi bakım ve doğum kontrolleri nedir
  3. Doğuma hazırlık kursu nedir
  4. Doğum çantası nasıl hazırlanmalı
  5. Doğum ve doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
  6. Doğum ağrılarını azaltma yöntemleri
  7. Doğumdan sonra normal yaşama dönüş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git